Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Настоящият проект бе замислен като продължение на работата на Центъра за възстановяване, консулиране и психотерапия с деца и семейства в риск. Дългогодишната съвместна работа на екипа на Фондация „Асоциация Анимус” и Отделите закрила на детето в София град показва, че голяма част от тежките „затлачени” случаи влизат късно в полезрението на Системата за закрила на децата, а това намалява възможностите за помощ и житейска промяна на децата и тяхната семейна среда. Затова идеята на настоящият проект бе да мобилизира и развие ресурса в общността за ранна и активна интервенция в случаите на риск за децата. Част от дейностите по проекта бяха насочени към училищната среда, където децата прекарват голяма част от своето време и където обичайно проявяват отрано проблемното си поведение. Развитието на чувствителност към проблемите на децата и правилната оценка на нуждите им от помощ бяха заложени като основа за укрепване и капацитета на училищната общност за действие при поведенчески проблеми.

Практика

Проектът „Комплексна програма от грижи за деца и юноши в риск” стартира през март 2009 г. Още с началото на проект екипът положи усилия да привлече като съмишленици, без да са официални партньори, институциите ангажирани в работата с деца в риск, за да постигне максимален обхват на дейностите заложени в проекта. Особено активно за дейностите свързани с образователните институции бе включен отдел „Образование” и Дирекция „Превенция, интеграция, спорт и туризъм” към Столична община. Агенцията за социално подпомагане и нейните структури – Отделите „Закрила на детето” също активно се включиха в изпълнението на проекта, като насочваха за консултация и терапия случи на деца.

Съобразно специфичните цели на проекта дейностите в него бяха ориентирани в две направления:

  • Развитие на капацитет на общността за подкрепа на деца и юноши в риск и въвеждане на мултидисциплиниран подход
  • Укрепване капацитета на Центъра за възстановяване, консултиране и психотерапия и предоставяне на качествени и достъпни програми за деца и юноши в риск

 

В рамките на първото направление бяха проведени четири обучения за педагогически съветници от град София. Общо 105 специалиста се включиха в обученията, като предварително предвидените бяха 88. Проведени бяха 30 лекции-дискусии по темата за превенция на насилието. Сформиран бе клуб на доброволеца, който премина през обучение и осъществи превенционните лекции. Успоредно се работеше и по второто направление – развитие и предоставяне на услуги за деца в риск. Екипът на Центъра за възстановяване, консултиране и психотерапия разви своите умения чрез 10 години ридинг семинари, двудневно обучение предоставено от партньорите Organisasjonen Voksne for Barn, Норвегия, работно помещение и обмяна на опит в Норвегия, както и с обсъждания на случаи и редовни групови супервизии и екипни сбирки, Повишеният капацитет даде възможност за по-качествени услуги и ефективни услуги. Общо 147 производителя и 132 деца и юноши ползваха програмите по време на проекта. Отделно 129 клиенти са ползвали консултации в кореспондеска програма.

Резултати

Благодарение на проекта се постигна по-ранна интервенция и оказване на помощна деца със серионзи поведенчески проблеми и десктръктивни симптоми, преди те да се задълбочат и да станат необратими. Обучените педагогически съветници започнаха да носочват случаи за помощ и психилогическа подрепа, така че децата и техните родители да получат навременна помощ за преодоляване на проблемите, преди да стигнат до Отделите «Закрила на детето». Това е иновативна практика, тъй като проведените проучвания показват, че в България образователната и здравната система не разпознават или късно идентифицират случаите на деца в риск и това води до късни и неефективни интервенции. В рамките на проекта се подобри мултидисциплинарната работа по случаи на деца в риск, което съвпадна по време с официалното приемане от всички органи за закрила на децата в страната на „Координационния механизъм за работа с цена преживели насилие”. Реално в хода на проекта се промени житейската ситуация на 112 родителя и ... деца

 

Контактна информация:

Фондация „Асоциация Анимус”,

София 1000, ул. Екзарх Йосиф 85,

Телефон и факс 02/ 983 52 05; 983 53 05,

animus@animusassociation.org

http://www.animusassociation.org

Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 януари 2011
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]