Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за проект “Създаване на информационно-консултативен център за психично здраве в гр. Бургас” се базира на опита на екипа и е свързана с  подпомагане разрешаването на съществуващите проблеми в социалното възстановяване след прекарана психична болест и създаване на регионален модел за психосоциална рехабилитация в общността. Друга приоритетна задача на проекта бе да се извърши промоция на психично здраве, чрез която да се повиши информираността на хората за поддържане на психично благополучие, ранното откриване и интервенции не само на тежките, но и на разпространените психични разстройства. Промотивните дейности са част от рехабилитационния процес и засягат не само групите, нуждаещи се от психичноздравна помощ, но и цялото общество за редуциране на тежката болестност и инвалидизация в резултат от психични болести.

На територията на гр. Бургас работи един психиатричен диспансер с 268 легломеста, който обслужва потребностите на целия Бургаски регион, като в останалите населени места липсват специализирани кабинети и амбулаторни служби за психично здраве. На диспансерен отчет в ОДПЗС – Бургас са заведени 25 665 души, като 2317 са с диагноза шизофрения. Тревожен е фактът, че едва ¼ от тях поддържат правилно медикаментозно лечение, а 4% от клиничната извадка имат повече от една хоспитализация в рамките на една година. Финансовият дефицит и предназначението на ОДПЗС не позволява персонала на болницата да се ангажира с дейности извън медикаментозното лечение и не предлага рехабилитационни дейности. Психичната болест трайно нарушава функционирането на индивида – намалява социалната активност, интересите и инициативите са ограничени,; налице е загуба на работа, на среда и контакти, дефицити в извършването на ежедневните дейности; нарушени са  социалните взаимоотношения, неефективно е разрешаване на проблеми в ежедневието.

Идеята на проекта бе да докаже, че социалното възстановяване е възможно в голяма степен чрез професионална помощ през процесите на психосоциална рехабилитация.

Практика

Общата цел бе популяризиране и утвърждаване на модел за извънболнична психосоциална рехабилитация на хора с тежки психични заболявания чрез предоставяне на комплекси услуги в общността, а специфичните цели: да се повиши социалната интеграция, икономическото и психично благополучие на хората с психични заболявания и техните семейства гр.Бургас и региона; реализиране на работещ модел за психосоциална рехабилитация – изграждане на екип и обезпечаване на професионализма при предоставянето на извънболнични психосоциални и рехабилитационни услуги за потребителите на психично здравни услуги; промоция и превенция на психично здраве сред младите хора от региона – изграждане на култура за съхраняването му; повишаване на информираността и привличане вниманието на медиите и обществото към проблемите на хората от целевите групи и редуциране на стигматизиращото отношение към тях, както и на автостигмата.

Дейности:

1. Организационно-техническа дейност и супервизия;

2. Предоставяне, развитие и интегриране на следните услуги: психо-социална рехабилитация - „Водене на случай” и „Група за споделяне и подкрепа”; психологическо консултиране, медицинско консултиране, „Група за подкрепа на близки, оказващи грижа”;

3. Обучителна дейност: семинари за преподаватели и „Неделно училище за психично здраве”;

4. Информация, публикации и разпространение.

Резултати

-         Улеснен достъп до социални услуги на хората с психични заболявания и техните семейства и намаляване на социалната изолация на потребителите на психично здравни услуги и на техните семейства на общо 301 бенефициенти.

-         Изграден и функциониращ мултидисциплинарен екип за оказване на извън болнична психиатрична помощ и работещ модел за извънболнична психосоциална рехабилитация на хора с псхични заболявания.

-         Унифицирани комплексни социални услуги, предоставени на 261 бенефициенти и 40 близки - развити умения и увереност за справяне с обичайни житейски ситуации, надградени умения за грижа и отговорност към собственото си здраве, повишен капацитет за самостоятелно справяне.

-         Ранно откриване на психично заболяване и адекватното медикаментозно лечение с изразен финансов ефект за семействата, ранно разпознаване на психичните разстройства, повишен брой на своевременно потърсилите специализирана помощ за  диагностициране и лечение – 44 бенефициенти и 93 психиатрични консултации.

-         Подобрени възможности за обмен на информация, за споделяне на практически опит, усвоени нови техники и стратегии за справяне с проблемите, повишена  самоувереност и подобрена социалната интеграция на бенефициентите в резултат от груповата дейност – 62 потребители  и 40 близки, проведени общо 37 групови сесии.

-         Повишена информираност на участниците в областта на психичното здраве и психичните заболявания, повишена сензитивност, отговорност и умения на младите хора да се грижат за собственото си психично здраве; усвоени  техники за справяне със стрес при 58 обучени лица през семинарите и “Неделно училище за психично здраве”.

-         Позитивиране на обществените нагласи спрямо хората с психични заболявания, преодоляване на стигмата чрез участие на екипа в медийни изяви. Социалните работници работиха дългосрочно по общо 66 случая на психосоциална рехабилитация. Издаден бе „Наръчник за психично здраве” (500 броя) и информационни брошури в тираж от 1000 броя. Проведени бяха 2 пресконференции.

 

Контактна информация

Красимира Минева

8000 гр. Бургас, ж.к. “Лазур”, бл. 20, вх. 4, ет. 4, п.к. 4

GSM: 0887 207 033

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 02 юни 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]