Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

От нашата практика знаем, че жертвите на насилие често не знаят към кого и как да се обърнат, действат объркано и несигурно, а децата, живеещи в такава семейна среда, са изложени на сериозен риск от пренебрегване, физическо малтретиране и емоционален тормоз. Работата с деца от страна на помагащи професионалисти допринася за усвояването на редица социални умения, които са останали встрани в семейството поради по-актуални конфликти между съпрузите/партньорите. Навременната намеса в тези случаи намалява риска от бъдещи проблеми като развиване на агресивен модел на свързване с околните.

Перник е град с население 80 000 души. Той е основно индустриален град (миньорство, металургия). Повечето образовани хора от тук намират работа в София, която е на разстояние 35 км. За Перник наследството от пост-тоталитарната реформа включва тежки работни позиции с малко заплащане, висока безработица, бедност на населението, дезинтеграция на обществените цялости и на традиционното семейство. Перник се характеризира с високо ниво на насилие в семейството, злоупотреба с деца и юношеска девиантност. В същото време, до отварянето на кризисното звено на ПУЛС, ресурсите за работа с насилие над деца тук бяха още по-малко. В такъв контекст отварянето на Кризисен център за защита на деца беше напълно адекватно и необходимо. 

Фондация ПУЛС има много случаи на кризисна интервенция, но липсата на адекватно място за настаняване в Перник е налагало насочването на клиента към Кризисния център на Фондация „Асоциация – Анимус”, което възпрепятства ходенето на детето на училище, на родителя на работа, както и затруднява координацията на случая. Защитеното пространство осигурява както спешна намеса при криза, така и дългосрочна работа с клиента, която е от голямо значение при интегрирането на травмата.

Практика

Поставихме си за цел подобряването на грижата за деца, преживели насилие чрез осигуряване на защитено пространство за живот без насилие.

Втората специфична цел на проекта бе поддържането и и развитието на Кризисно звено за деца и родителите им, които се намират в потенциален риск от насилие в семейството физическо, психическо и сексуално или принудителна проституция. Следваща цел бе утвърждаването на програма за рехабилитация и ре-интеграция на жертвите. Тези цели обслужват ефективното прилагане на Закона за защита срещу домашно насилие, Закона за закрила на детето и Закона за борба с незаконния трафик на хора. Изграждането на мрежа от професионалисти от социалната сфера – ОЗД, полиция, прокуратура, съд и НПО-сектор в гр. Перник поддържа успешното изпълнение на тези регулативни механизми.

Екипът на Фондация „П.У.Л.С.” разчита на компетентностите на психолози, социални работници, юристи и лекари, при работата си с деца, жертви на насилие, което прави услугата комплектна и пълноценна. Осигуряването на защитено пространство за деца и техните родители/попечители, пострадали от насилие, помага за по-успешното им функциониране в общността, равностойното им представяне в училище и нормализирането на контактите им с връстниците. Рехабилитацията на деца, преживели насилие или станали свидетели на такова, значително намали рисковете от социална изолация, последвало излагане на риск и рисково поведение и послужи като превенция на наркоманиите, девиантността и проблемното поведение в юношеска възраст. От друга страна, подпомагането на родителя да намери сигурно пространство за детето и себе си помага на възрастния да упражнява по добър начин родителстването  и понижава риска от излагане на нездравословни или вредни условия на живот.

 

Резултати

Като резултати от реализирания проект ние отчитаме  факта, че  всички звена, които биха могли да бъдат вход за клиенти към Центъра, са информирани за процедурата на прием, целевите групи и услугите на Центъра. Те вече са запознати и с философията на организацията и с мисията на настоящия проект. Кризисният център беше оповестен като нов ресурс на общината, който може да бъде използван от всички тези специалисти за случаи на насилие, които попадат при тях.

Информираността на широката общественост за дейностите и приема в Центъра е част от начина за достигане до по-голям брой клиенти на службата.

Благодарение на проведените обучения се повишиха уменията и компетентностите на специалистите от различни области, ангажирани с хората, преживели насилие.

Използването на Младежкия клуб  към организацията спомогна за разпространението на идеите на организацията и в частност на този проект сред младите хора.

Изграждането на Кризисното звено направи по-лесна  досегашната ни работа с клиенти, преживели насилие. Предоставянето на алтернативна грижа за деца и майки осигури  подобряването на физическото и психическо здраве на клиентите. Обучението в родителски умения стана част от начина за преодоляване на риска за детето над него да се упражнява насилие и преодоляване на риска от изоставяне.

 

Контактна информация

Екатерина Велева, Аксиния Стоименова

2300 гр. Перник, ул. „Средец” 2

тел.: 076 60 10 10

тел./факс: 076 60 33 60

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 02 юни 2011
Номинации: 4
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]