Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът бе насочен към 60 деца от ромски произход от селата Буковлък, Бохот, Бръшляница, Търнене и Ясен, Плевенска община, на възраст между 7 и 12 години, живеещи в крайна бедност, отпаднали от училище, без родителски грижи, отглеждани от роднини или само от един родител, препитаващи се единствено от социални помощи. Върху част от тях е упражнявано агресия и насилие. В дейностите бяха включени и техните семейства, представени от родител или роднини при отсъствие на родители. Проектът бе насочен индиректно към 584 деца от петте селски общности, особено рискови и нуждаещи се от подкрепа.
Практика
Работата по проекта включваше: проучване и идентифициране на конкретните проблеми, потребности и нагласи на целевата група, както и на околната семейна и общностна среда; въвеждане на но-ви социални услуги за децата в риск и техните семейства на място - в селата в Плевенска община; изграждане на устойчиво функциониращи организационни структури в селските читалища за извънучилищни дейности, за подкрепа при подготовката им за училище и развитие на техните личностни и творчески потенциали; създаване на Мобилен център за обществена подкрепа; изграждане на местни Обществени съвети в петте села; популяризиране и мултиплицира-не на въведения модел сред мрежата на селските читалища на територията на Централна Северна България. Творческите занимални, доброволческите екипи от „обществени възпитатели”, мобилния ЦОП, Училището за родители, Обществените съвети в селата и Консултативния съвет в Плевен са практики, които постигнаха реални резултати, поради тяхното комплексно прилагане.
Резултати
Нашият проект изведе един приложим модел за работа с децата в най-висока степен на риск – ромските деца от селата, отглеждани при лоши битови условия, често отпадащи рано от училище и изоставяни в институции. Нито едно дете от петте селски общности, на чиято територия се изпълняваше проекта, не бе изоставено. Това е силно удовлетворяващ факт, тъй като основните селища, от които се изоставят деца в институции са: четири хилядното село Буковлък, в което ромското население е около 90% и с. Търнене – с най-многобройната и изключително бедна и социално изключена ромска общност. От 13 деца с подадени документи за постъпване в институции, нито едно не беше изоставено. Този категоричен факт е повод за високата самооценка, относно резултатите на проекта. Важен аргумент за нашата удовлетвореност от добре свършената работа е интересът на останалите 10 общини на територия-та на област Плевен и на местните читалища към проекта и декларираното им желание да въведат подходите на проекта и в техните общности. Сдружение „Плевенски обществен фонд Читалища” Даниела Димитрова пл. „Възраждане” № 1, офис 311, Плевен, 5800 Тел. 064 / 836 558 [email protected]
Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 декември 2012
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]