Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

СОУ ”Христо Смирненски” е средищно училище, в което учат деца от 14 населени места от община Брезово и четири съседни общини. В него се обучават 369 ученици, от които 139 са от ромски произход. Идеята за реализиране на дневен център възниква през септември 2007 г., когато е закрито ОУ ”Илия Камов” в с. Чоба, а учениците (81% от тях са от ромски произход) се прехвърлят да учат в СОУ “Христо Смирненски”. Тяхната интеграция в началото е значително затруднена, поради факта, че до есента на 2007г. с учениците и техните родители не е водена целенасочена работа.

Проектът, финансиран от ЦОИДУЕМ и РОФ, представя модел за оказване на конкретна помощ и подкрепа за по-добро езиково, образователно и социално интегриране на деца от ромски произход, които изостават или са изостанали (в минали учебни години) с учебния материал.

 

Практика

Основна цел: Създаване в СОУ”Христо Смирненски” на подкрепяща и формираща среда за развитие на способностите, заложбите и таланта на ромските деца и пълноценната им образователна и социална интеграция.

Основни задачи:

1. Да се създаде среда за подкрепа и развитие на способностите, заложбите и таланта на ромските деца;

2. Да се създадат условия за пълноценната образователна и социо-културна интеграция на децата от ромски произход.

Целева група: деца от І до ІV клас – 42.

По проекта е създаден Дневен детски център в СОУ ”Христо Смирненски”, в който по индивидуални програми се обучават учениците, които имат проблеми с изоставане, наваксване на учебния материал и др. Целта на дневния център е да се създадат условия за равен старт на всички ученици (включително и на пътуващи от съседни населени места, които не постъпват в СОУ “Христо Смирненски” от първи клас), повишаване на техните знания и социализация в училище. Работата в Детския център има за цел да подобри адаптирането на децата от ромски произход към Държавните образователни изисквания (ДОИ) в българското училище, подготовка им по български език, да формира умения за общуване и културна адаптация, като по този начин да се създадат условия тези деца да се реализират по нататък не само в училище, но и в живота максимално успешно.

Учениците, подлежащи на обучение, са разделени на групи. Програмата за обучение на децата включва часове по: Чета, разказвам, пиша; Математика - лесна и интересна; Истории край огнището; Майсторете ръчички за радост на всички.
В часовете по игри и спорт са включени различни игри, хора, спортни състезания. В тях учениците си почиват, развиват своите волеви качества, проявяват дисциплинираност и самоконтрол.
Дейностите в часовете на „Пиша, разказвам и чета”, са изцяло насочени към овладяване на български език, правопис, краснопис, развитие на устната реч, усъвършенстване на четивната техника. В тази група са включени 22 ученици. В края на учебния период са проведените изходни тестове по български език за отчитане напредъка на учениците.
Дейностите в часовете по „Математиката - лесна и интересна” са насочени към запознаване на учениците с числата, сравняване на числата, действията събиране и изваждане, умножение и деление, ред на действията и геометрични задачи.
Всеки ден учениците, които посещават ДДЦ, получават педагогическа помощ и консултация по Български език, Математика, Човeкът и природата, Човекът и обществото. Занятията в центъра се посещават и от 30 по-големи ученици, които помагат на децата, четат им книжки, разказват приказки.
 
Резултати
В резултат на работата в Детския център е подобрено владеенето на български език на ромските ученици, намалени са отсъствията им, повишен е успеха на учениците, както и тяхното самочувствие и мотивацията на техните родители.
По проекта са сформирани клубове „Ромски фолклор - танци” и „Ромски фолклор -песни”. Тези клубове спомогнаха за създаването на подкрепяща и формираща среда за развитие на способностите, заложбите и таланта на децата.
- Децата от центъра взеха участие в Коледната изложба на град Брезово, организираха концерти за Коледа, Васильовден, за Деня на ромите и за приключване на проекта. Посетиха ДДЛРГ с. Зелениково и изнесоха кратка програма за децата от дома.
- Сформиран e родителски актив със съдействието на Училищното настоятелство.
- В резултат на извършената изследователска дейност е издаден сборник с автентичен ромски фолклор „Културните традиции на ромската общност”и е създаден сайт http://sou-brezovo.org/r_folklor
Иноватор: ros
Дата на публикация: 15 април 2013
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]