Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

ОДЗ “Мечта” е най-голямото детско заведение на територията на община Кюстендил. В това детско заведение се отглеждат, възпитават и обучават триста и дванадесет деца от български и ромски произход на възраст от три месеца до постъпването им в първи клас. Двеста и деветнадесет деца са от ромски произход. Детското заведение разполага с две типови сгради. В седалището на детското заведение се отглеждат деветдесет и три деца от български произход. Тази сграда се явява и приемна за децата от ромски произход. Втората сграда на детското заведение се намира в ромския квартал “Изток” в гр. Кюстендил и приютява сто седемдесет и шест деца. В този квартал живеят около дванадесет хиляди роми.

Идеята на педагогическия екип на ОДЗ “Мечта” е чрез извеждане децата от ромски произход от сегрегираната им среда и чрез организирането на съвместни дейности между децата от ромски и български произход, да се създадат условия за разнообразяване на жизнената среда на децата, за по-лесната им социализация и интеграция, а чрез децата да се въздейства върху негативните нагласи на техните родители.

Практика

Целева група:

- деца от подготвителни групи (от ромски и български произход), посещаващи ОДЗ “Мечта” – 50;

- родители – 40.

 

Център за работа с родители

По проекта е създаден Център за работа с родители. В Центъра освен родители се обучават и учители. Обучени са двадесет учители и около четиридесет родители с лектор доц. Ирина Колева. Разгледани са следните теми: Интеркултурното образование; Образование в мултиетническа среда; Закрила на детето; Модели на педагогическо взаимодействие: семейство – детска градина.

Проведени са четири обучения с родители. Чрез тези обучения се цели да се изградят осъзнати знания и практики у родителите относно зачитането на личните социопсихически свободи, екология на човешките взаимодействия и промяна на ценностните ориентации.

В процеса на работата с родителите и учителите се провежда диагностика чрез наблюдение, въпроси, мозъчна атака и др.

Разработени са анкетни карти за проучване на отношението на родители и учители към институцията „детска градина”, както и очакванията от дейността й. Проучено е и мнението на родителите относно съвместното обучение на деца от различни етноси.

По проекта са сформирани и 3 ателиета: “Изобразителни изкуства”; “Народни танци”; “Литературно творчество и фолклор’’. При сформирането на ателиетата са на децата са задавани въпроси как си представят детето ромче/българче, по какво си приличат и различават децата от двата етноса, биха ли си играли с такива деца, какво могат да правят заедно.

Направена е диагностика от ръководителите на ателиетата, на нивото на подготовка на децата за училище и умения им за работа в съответното ателие.

 

Ателие “Изобразителни изкуства”

Чрез работата в ателието децата се запознават с творчество на двата етноса. Проведено е посещение на изложба на етнокостюми, изложена в Кюстендилския етнографски музей. Темите, по които работят децата в ателието, са: „Зима”; „Моят дом”; „Есен”. Организирани са постоянни изложби с творби на децата от това ателие, които се допълват и заменят периодично с нови творби. Темата на изложбата е “Различни, но заедно”.

 

Ателие “Народни танци”

В това ателие децата се запознават с танците на двата етноса. Смесените състави спомагат за изграждане умения за общуване и придобиване на поведенчески стратегии на поведение и етническа толерантност, за интегриране на децата от равностойната позиция на двата етноса и обогатяване познавателния и практически опит на децата.

Децата от ателието взеха участие в Коледен концерт, организиран от Община Кюстендил, организирано е и тържество заедно с децата от ателие ”Литературно творчество и фолклор”, а за Василица децата подготвиха празничен концерт за своите връстници.

 

Ателие “Литературно творчество и фолклор’’

Ателието запознава децата с литературното творчество на етносите, разучават се и интерпретират приказки и стихотворения.

Децата от ателието съвместно с децата от ателие „Народни танци” участваха в тържество в детската градина. Организирано е и празненство „В света на приказките” за децата ателието.

 

Резултати

- Изграден е център по междукултурно образование: обучени са 20 учители и 40 родители от ромски и български произход.

- Разширени и обогатени са познанията на децата в областта на литературното и изобразително творчество и фолклор на двата етноса.

- Създадени са подходящи условия за разширяване и обогатяване на познавателния опит на децата, адаптацията им в нова среда и изграждане умения за общуване.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 15 април 2013
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]