Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Програма "Предай нататък" бе насочена към подкрепа на семейства с деца в затруднено материално положение, живеещи в малки населени места. Програмата бе основана на мултиплицирането на подкрепата в продължение на години с участието на местната общност. На участниците бе предоставена възможност по собствено желание и със собствени сили и труд да подобрят живота си, да допринесат за добруването на местната общност и самите те да станат дарители, като предадат полученото дарение на други хора. Програмата бе реализирана като партньорите по места – семействата, местните граждански организации, Фондация Лале и общината - работеха заедно за преодоляване на трудностите, за подобряване условията на живот в избраните населени места и ускоряване на процеса на икономическо и социално развитие на обществото.

Дейностите по програмата бяха насочени към осигуряване на доход и допълнителна подкрепа за избраните семейства. Те включваха предоставяне на семействата на определен брой породисти заплодени животни (крави, овце, коне и др.); обучение и подкрепа; при нужда и допълнителни средства за семе за фураж, лекарства и др. 

Семействата, от своя страна, поеха ангажимент да „предадат нататък” дарението на друго семейство в нужда, като подарят първите родени женски животни, когато те достигнат подходяща възраст. Семействата поеха също така отговорността да осигуряват добри условия за живот и размножаване на животните; да провеждат редовно консултации с ветеринарен лекар и да участват в обучения и срещи. Следващите семейства, които се включиха в програмата, се определяха от подкрепените семейства, местни граждански организации и представители на местната общност, кметове и Фондация Лале измежду всички нуждаещи се в даденото населено място.  

Практика

Критериите за избор на семействата, които да получат породисти животни за отглеждане в домашни условия, включваха: деца, затруднено материално положение, безработни членове на семейството, хора с увреждания, три поколения, живеещи в едно домакинство, опит и условия за отглеждане на домашни животни. 

Програмата се реализира в партньорство с Хайфер, международна организация, основана преди 60 години, която работи в около 130 страни в света. В началото на 90 години на миналия век Хайфер започва програми в страните в Централна и Източна Европа – Полша, Албания, Армения, Грузия, Литва, Латвия, Естония, Румъния, Словакия, Украйна, Молдова, Македония, Русия, a от 2007 година и в България. Основните принципи на Хайфер включват “предаване нататък на дареното”; отговорност; устойчивост; равно участие на жените и мъжете и фокус върху семейството; подобряване на околната среда; участие; обучение и подобряване на уменията; реални нужди и справедливост.

Началото на Програма "Предай нататък" бе поставено през лятото на 2007 година с една успешна инициатива в селата Балван и Велчево в община Велико Търново. На 24 семейства от пет села - Балван, Масларево, Велчево, Самоводене и Хотница, бяха предоставени заплодени породисти млечни крави за отглеждане в домашни условия. Кравите са закупени от ферми на територията на общината.

Програма "Предай нататък" започна в община Плевен през юни 2008 година в селата Коиловци, Опанец и Ясен.

Община Плевен предостави земя за безвъзмездно ползване за изхранване на животните. Във всяко от селата програмата се реализира в сътрудничество с местното читалище, Плевенски Обществен фонд „Читалища”, кметовете на селата и община Плевен.

От началото на програмата през 2007 г. до средата на юни 2011 г. в нея бяха включени близо 90 семейства с повече от 180 деца в 20 населени места в общините Велико Търново и Плевен.

Резултати

“Предай нататък” даде възможност на социално слаби семейства да подобрят живота си по собствено желание и със собствени сили и труд и самите те да станат дарители като предадат полученото дарение на други хора. Дейностите бяха насочени към осигуряване на доход и допълнителна подкрепа за избрани по критерии семейства, чрез предоставяне на определен брой породисти заплодени крави; обучение; при нужда и допълнителни средства за семе за фураж, лекарства и др. Критериите за избор на семействата, които получиха породисти животни за отглеждане в домашни условия включваха: деца в семейството, затруднено материално положение, безработни членове на семейството, хора с увреждания, три поколения живеещи в едно домакинство, опит и условия за отглеждане на домашни животни. Семействата, от своя страна, поемаха ангажимент да „предадат нататък” дарението на друго семейство в нужда, като подарят първите родени женски животни, когато те навършат една година. Следващите семейства, които се включваха в програмата, се определяха измежду всички нуждаещи се в даденото населено място, от подкрепените семейства, местни граждански организации и представители на местната общност, кметове и Фондация Лале.

Общият брой на обхванатите семействата в община Плевен е над 60 с общо 127 деца, в 15 населени места. В региона програмата се реализира в сътрудничество със съответните местни читалища, Плевенски Обществен фонд „Читалища”, кметовете на селата и Община Плевен.

В Община Велико Търново общият брой на включените семействата е 24 в 5 населени места. Местните партньори на Фондация Лале бяха — семействата, Дарителско сдружение "Св. Иван Рилски", Сдружение "Св. Георги", кметовете на селата, представители на местната общност.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 08 януари 2014
Номинации: 3
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]