Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

„Работилница за родители – да пораснем заедно” е логично продължение на дейностите и програмите на УНИЦЕФ в областта на ранното детско развитие. В периода 2010-2011 г. организацията провежда поредица от събития и кампания за активизиране на общественото мнение и подчертаване на важността на ранното детско развитие и ролята на семейството. През 2012 г. УНИЦЕФ стартира „Работилница за родители – да пораснем заедно" с дългосрочната цел да създаде устойчив модел за подкрепа на родители на малки деца на възраст до 4 години, както и на бъдещи родители. Програмата за работа с родителите е разработена от УНИЦЕФ и се прилага в редица държави. Тя е изключително полезна, защото предоставя пространство, в което родителите на малки деца могат да се събират и в присъствието на специалисти (психолози, социални работници, педагози) да обсъждат нуждите на своите деца и това как те биха могли да подпомогнат тяхното възпитание, да им осигурят най-благоприятни условия за живот и развитие. По време на срещите родителите придобиват знания, умения и нагласи, които да са им полезни в отглеждането на техните деца.

Работилницата представлява поредица от тематично свързани сесии, по време на които, чрез методите на груповата работа, дискусиите и интерактивните упражнения родителите разглеждат теми като: Родителите на XXI век; Четирите стълба на родителството; Цели на родителите и психологическите потребности на малкото дете; Нашите деца и как да ги обичаме; Слушането – важно умение за родителството; Как детето учи за света около себе си; Граници - защо и как?; Родителската отговорност и някои други въпроси; Да бъдеш родител: влияния и избор.

Практика

В първата фаза на програмата, от март до декември 2012 г., бяха сформирани 24 родителски групи в различни населени места – областни градове, вкл. София, по-малки градове и села. В тези групи се включиха общо 223 родители. През есента на 2013 г. са сформирани 22 родителски групи в 17 населени места, които приключват своето участие в Работилниците до края на февруари 2014 г.. През април 2014 г. ще стартира следващ цикъл Работилници на тези 17 места, с нови групи, като поради големия интерес от страна на родителите, е планирано да има Работилници в още 7 градове на страната. Участието на родителите е доброволно и безплатно.

Ръководството за водещи на работилниците за родители е разработено от Нинослава Печник и Бранка Старц като част от кампанията за ранно детско развитие на УНИЦЕФ в Република Хърватска „Първите три години са най-важни“. Ръководството е преведено на български език и адаптирано от психолози, като в рамките на пилотното изпълнение на програмата се осъществява повторна адаптация. Първоначално темите в Работилниците са 11, но през 2013 г., на база отчетените резултати и обратна връзка, е включена допълнителна тема и в момента са вече 12. В Ръководството, всяка Работилница е подробно разписана, включва кратки презентации, филмчета, дискусии и работа в малки групи. Продължителността на една сесия е 2 часа, провеждат се в удобно за родителите време – вечер или в почивните дни.

Работилниците се водят от екип от двама специалисти, които имат предварителна подготовка, познания и опит в областта на ранното детско развитие. Програмата е построена на разбирането, че специалистите и родителите са равноправни по отношение на своите знания за децата. Водещите имат знания в областта на ранното детско развитие въобще, докато родителите са тези, които разбират и познават най-добре своите деца. Специалистите и родителите са партньори, които обменят опит и си сътрудничат активно в търсенето на решения за изпълнение на родителските отговорности. УНИЦЕФ осигурява въвеждащо обучение за прилагане на програмата, професионална подкрепа (супервизия) и срещи за обмяна на опит между водещите на Работилниците.

Ето някои от темите, които се разглеждат по време на Работилниците:

-         съвременните виждания и теории, които определят ранното детство като изключително важен период в живота на човека;

-         основните елементи на родителството в най-добрия интерес на детето, които включват: грижовно поведение (отдаване на обич, емоционална топлина и сигурност), даване на насоки (поставяне на граници, осигуряване на последователност и предвидимост в живота на децата), приемане на детето като личност (приемане на гледната точка на детето, изслушване, възможност да взима решения само) и окуражаване на детето (подкрепа за интересите на детето, засилване на самочувствието, стимулиране на неговата самостоятелност);

-         потребностите на децата през различните етапи от ранното детство и особеностите на тяхното развитие (как детето мисли, чувства и се развива през различните периоди), както и с начините за откликване на детските потребности и осигуряване на оптимални условия за развитие;

-         ефективното слушане и неговата важност за установяване на качествени отношения с детето;

-         ефективна комуникация с малкото дете;

-         как детето трупа знания и опит за света и ролята на родителя;

-         важността на играта и ранното четене за развитието на детето и начините за подкрепа на детските дейности;

-         поставянето на граници на детето и ефективни подходи за изразяване на позволение и очаквания към децата;

-         поставяне на правила и избягване на нежеланото поведение у детето без наказания и използване на сила;

-         родителските отговорности.

Партньори на УНИЦЕФ по места за реализиране на програмата са общини, читалища, детски градини, неправителствени организации (регистрирани в България като ЮЛНЦ, определени за извършване на дейност в обществена полза, вписани в Централния регистър на ЮЛНЦ за осъществяване на общественополезна дейност при Министерството на правосъдието).

Резултати

Родителите, които биват насърчавани да поддържат близка емоционална връзка със своите деца и да оценяват своите собствени потребности като личности, имат много по-голям шанс да отгледат способни и истински щастливи потомци. Мнението, което споделят най-често, е, че в резултат на  участието си в Работилниците са добили по-голяма увереност, че се справят със своите задължения, научили са се на повече търпение в общуването с децата, как да се справят в трудни ситуации с нежелано поведение, започнали са да отделят повече внимание на своите деца и да  прекарват повече време с тях в съвместни занимания.

Вера Рангелова, Директор програми за ранно детско развитие, УНИЦЕФ: „Когато стартирахме „Работилница за родители – да пораснем заедно“, имахме опасения как ще бъде приета тази програма. Практиката показа, че интересът към нея е голям и нараства с всеки изминал ден, което доказва, че наистина е необходима.“

Ето какво споделят родителите за ползите от своето участие в Работилниците:

„Научих се да разграничавам детската чувствителност от безсмисленото упорство. Научих се да забелязвам, изслушвам и да помагам на детето.”

„По-добре разбирам как се чувства и мисли детето ми. По-спокойно и уверено решавам конфликти ситуации, без да използвам насилие.”

„Започнах да гледам на детето си като на една малка личност с желания, потребности и характер.”.

Прикачени файлове:
places_groups_2013.docx
Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 февруари 2014
Номинации: 24
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]