Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Цел: Да изградим модел за успешно справяне с нарастващите социални проблеми в ромската общност: неглижиране и насилие над деца, липса на достъп до образование, медицински услуги, отпадане от училище, ранни бракове, бедност.

Цел на проекта е изграждане на лидерство, което развива общността, на базата на научни доказателства.

В ромския квартал в гр. Кюстендил живеят около 12 000 роми, които имат ограничен достъп до ресурси и услуги и вследствие на това страдат от типичните за маргинализираните общности проблеми: ранно отпадане от училище, безработица, здравословни проблеми, ранни бракове, престъпност, употреба на наркотици, проституция. Ръководството на общината планира да прекъсне поддържането на порочния кръг „бедност-необрaзованост-маргинализация-бедност” като подобри жизнената среда на семействата, образованието на децата, осигури достъп до здравни и социални услуги.

Проектът „Спиране на маргинализиране на ромите в Кюстендил чрез създаване на модел за развитие на общността” подкрепя изпълнението на този план, като развива набор от социални услуги и създава условия за активно ангажиране на жителите от общността с местната политика. Проектът допринася и към процеса на деинституционализация като подкрепя най-уязвимите семейства, които без такава подкрепа често прибягват до институционална грижа за децата си.

Работата по проекта е основана на партньорство между Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет, Фондация „Здраве и социално развитие” и Община Кюстендил.

Практика
Проектът обедини опита, експертизата и ресурса на партньорите в проекта, за да изгради модел за успешно справяне с нарастващите социални проблеми в ромската общност, резултат от маргинализацията й. Работата по проекта включи и ромската, и българската общности, за да се адресират нагласи и предразсъдъци, поддържащи изключването. Крайната цел на проекта бе да се опише Модел за прекратяване на маргинализацията на роми, който да информира подобни процеси в други общности. Проектът е тригодишен и е на стойност 900 000 евро.

Конкретните дейности включват:

- построяване на Образователен център в кв. „Изток" в Кюстендил;
- подобряване на образователното равнище и социалните умения на деца и млади хора от квартала;
- намаляване броя на отпадналите от училище деца, както и на ранните бракове;
- ранно детско развитие и подготовка на деца на възраст 4-5 г. за училище;
- превенция на рискове за деца
- създаване на модел за спиране на маргинализацията.

Беше открит Образователен център за интегрирани услуги.

Услугите в общността предоставя местен екип, подготвен и подкрепян от “Фондация здраве и социално развитие”. Дейността на центъра се развива в няколко направления: полудневна детска градина за подготовка на деца на възраст 4-5г. за успешно започване на училище, консултации за бременни жени и майки с деца 0-3г., групи за развиване на социални умения за младежи 12-17г., както и организирането на детска кухня. Целта е да бъде подпомогната ромската общност и образователните потребности на децата, подготовката им по български език и развиването на социалните им умения от най-ранна възраст. Майките на децата изказаха своята положителна оценка за създадения набор от услуги и впечатленията си от доброто отношение към техните деца. Предучилищната програма за деца е обхванала общо 26 деца. Работата с децата е ежедневна в рамките на три часа и се води по предварително разработена учебна програма, съобразена с образователните изисквания за съответната възраст.

В рамките на програмата е включена групова работа „родители – деца“ за развиване на родителски умения за подкрепа на образователните нужди на децата. В програмата за родителски умения са включени три вида групи: за бременни жени, за майки на деца 0-1 г. и за майки на деца 1-3 г. Програмата е обхванала 28 бременни жени, 22 майки на деца 1-3 г. и 7 майки на деца 0-1 г.

По програмата за развитие на социални умения в младежи на възраст 12 – 17 г. е организирана една група от 13 младежи, момчета на възраст 15 – 16 г. Обучението включва модул от 15 поредни срещи. Срещите се провеждат веднъж седмично по 3 астрономични часа.

В програмата за индивидуална работа със семейства в риск са обхванати 7 семейства. В рамките на всеки индивидуален случай е извършена оценка на потребностите и е изготвен индивидуален план за ползване на услугите.

Ромският екип от изследователи, към Ноу-хау центъра за алтернативни грижи създаде първите си проекти за промени в общността. Те използваха резултатите от направеното от тях изследване на факторите, които помагат на децата от общността да завършват средно образование. Екипът работи с деца от 1-2 и 7-8 класове, с техните родители и учители. Целта на всички проекти бе да се повиши броят на децата, записали и завършили средно образование. Дейностите в тях бяха:
- Сформиране на театрално-танцова група от ученици от 7 и 8 клас, която ще подготви мюзикъл;
- Изработване на „План за образователна адаптация на децата от кв. „Изток”, гр. Кюстендил”, който да актуализира дейностите на стария;
- Активизиране работата на училищните настоятелства, стимулиране на активността на родителите в основните училища;
- Създаване на училищен клуб „Аз реших да уча!” за деца от 7 и 8 класове;
- Създаване на група от 10 младежи от 9-10 класове от ромски и български произход, които да развият свои инициативи с цел създаване на нови приятелства и преодоляване на предразсъдъците;
- Подпомагане на група от 10-15 деца от 1 до 4 клас в усвояването на учебния материал.

Резултати
Този проект е изключително мащабен - от образование до социална интеграция и семейна комуникация, той е създал и ядро от лидери – от можещи млади хора, които интегрират съмненията на едната и другата страна и любовта на едната и другата страна.

Колкото този проект е насочен навътре към ромската общност, толкова той е важен и за другата част на българското общество. Другото му достойнство е, че е разработен в Кюстендил, но е приложим навсякъде в България.

За първи път, още на ниво работа по проекта, заедно българи и роми успяват да осъществя тази интеграция.

Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, НБУ
За контакти: Д-р Галина Маркова
София, ул. „Хан Крум” №38А
Тел: 0878109935, 02/4032030
[email protected]
http://knowhowcentre.nbu.bg

Иноватор: ros
Дата на публикация: 07 април 2015
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]