Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

За да се осигури социално обслужване на населението от отдалечените селски райони, Община Тервел изпълни серия от обвързани проекти за създаване на Центрове за предоставяне на социални услуги, всеки от тях обслужващ населението на група от 5 села:

- „Център за социални услуги за района на селата Коларци,Балик, Оногур, Сърнец и Ангеларий”;

- "Център за социални услуги за района на селата Нова Камена, Кладенци, Главанци, Градница и Каблешково".

Мярка от ПРСР, по която е финансиран:

Марка 4.1 „Прилагане на стратегии за местно развитие”

Мярка  321  “Oсновни услуги за населението и икономиката в селските райони” от Стратегията за местно развитие на Местна инициативна група МИГ Тервел – Крушари.

Ос от ПРСР, по която е финансиран:

ОС 4 ЛИДЕР подход

Ос 3: „Качество на живот  в селските райони
  и разнообразяванена селската икономика” от Стратегията за местно развитие на Местна инициативна група МИГ Тервел-Крушари.

Цели на проекта:

Обща цел: Да се подобри качеството на живот на населението в Община Тервел посредством осигуряване на достъп до качествени социални услуги.

Специфични цели: 

Чрез изграждане на център за социални услуги за комплекс от пет  села, отдалечени от общинския център,

  • да се осигури ежедневна топла храна за възрастни, самотноживеещи хора;
  • да се осигури достъп до услугата “Социална трапезария” за хора, подпомагани със социални помощи поради липса на доходи;
  • да им се предложи достъп до лекарска и зъболекарска помощ и клуб за занимания по интереси, да се насърчат социалните контакти и осмислянето на свободното време на възрастните и децата от района на петте села.
Практика

Центровете са създадени в селата, които се явяват естествен функционален център на съответния район.

По основните проекти бяха изпълнени строителни работи за преустройство на неизползвани общински сгради – бивши здравни служби - в центрове за социални услуги.

По допълнителни проекти в тях беше доставено и инсталирано кухненско оборудване, по други проекти бяха закупени  специализирани транспортни средства за разнос на храна.

В сградите на центровете за социални услуги бяха оборудвани кухни-майки, в които ежедневно се приготвя храна:

-         за социалната услуга „домашен социален патронаж“ - приготвена топла храна се доставя безплатно по домовете на възрастните и самотно живеещи хора в обслужваните села.

-         за социалната услуга „социална трапезария” - на хората с ниски доходи, предимно от ромската общност, се осигурява безплатно топла храна за консумация на място.

-         за детските градини и за училищните столове в селата от района.

Със създаването на общинските кухни-майки стана възможно да се подобри качеството на осигуряваната храна, както и тя да се доставя навреме и на по-ниска цена за общината.

Дейностите, които се осъществяват в центровете за социални услуги, са различни както по вид, така и по начина си на финансиране. Те се предоставят и след приключване финансирането, като се ползва и безвъзмездна финансова помощ по различни програми.

Организиран е и се предоставя следния набор от социални услуги:

  • Услугата „Социална трапезария” за ромите в с. Сърнец, за реализирането на която се приготвя храна, която се финансира от Фонд „Социално подпомагане” при МТСП.
  •  Услугата „Домашен социален патронаж” е социална услуга, тип „местна дейност”. Тя функционира чрез заплащане на такси от потребителите, които такси обаче обхващат само стойността на калкулираните в ястията хранителни продукти. Режийните разноски на обществените кухни, както и разходите за работни заплати на персонала в тях се покриват от общината. За тези разходи се разчитат ежегодно средства в общинския бюджет и се осигуряват за сметка на приходите от данъци и такси.
  • Дневните центрове са обичайна общинска дейност. Те също се финансират чрез общинския бюджет и не представляват съществен дял от разходната му част.

Персоналът има задължението да осигурява ежедневна доставка на хранителни продукти, приготвяне на храна, разнос по домовете, измиване и дезинфекция на посудата. Пероналът се грижи за почистването на всички помещения в сградата на центъра.

Общината осигурява работници, заети по различните програми за заетост и квалификация, които да се грижат за прилежащия терен на сградите, както и за текущи ремонти и поддръжка на помещенията.

Община Тервел управлява центровете за социални услуги в с. Коларци и в с. Нова Камена, чрез назначен персонал от кухненски работници, шофьор и домакин – по 6 души във всеки център за социални услуги.

В центровете за социални услуги със средства на общината са създадени и оборудвани медицински кабинети, в които се предлага лекарска и зъболекарска помощ.

Създадени са и клубове за занимания по интереси, в които се осмисля свободното време на възрастните и на децата от района и се насърчават социалните контакти.

Резултати

За да се осигури социално обслужване на населението от отдалечените селски райони, Община Тервел създаде 2 Центъра за предоставяне на социални услуги, всеки от тях обслужващ населението на група от 5 села. Така:

  • се осигури ежедневна топла храна за възрастни, самотноживеещи хора;
  • се осигури достъп до услугата “Социална трапезария” за хора, подпомагани със социални помощи поради липса на доходи;
  • се осигури достъп до лекарска и зъболекарска помощ и клуб за занимания по интереси, насърчени са социалните контакти и осмислянето на свободното време на възрастните и децата от района на петте села.

Община Тервел

Телефон:  05751 / 2070 ; 2075;

е-майл: [email protected]

 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 27 юли 2015
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]