Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
 НЧ ”Изгрев-1930” с. Баничан си поставя за цел да задоволява потребностите на населението, свързани с развитие и обогатяване на културния живот, социалната и образователна дейност, опазване на обичаите и традициите на населението, разширяване знанията на гражданите и приобщаването им към ценностите и постиженията на науката, изкуството и културата, възпитание в дух на демократизъм, родолюбие и общочовешка нравственост, възпитаване и утвърждаване на националното самосъзнание, осигуряване на достъп до информация и т.н.

Практика
Плетените чорапи на Баничан – вълшебство от красота и изкуство” - това  е звучното име на проект на читалище “Изгрев-1930” с. Баничан, който цели да съхрани един отколешен занаят – плетачеството и да го представи по съвременен и атрактивен начин на общността в региона. Фокусът е автентичния занаят и възпитание на младото поколение в преклонение и уважение към традиции, бит и култура.
Целите:
  • Да стимулира устойчивото развитие на Баничан чрез ефективно използване на богатото културно наследство, съхранена природа и човешки ресурс.
  • Да насърчи развитие на местен капацитет за създаване на еко и културни продукти и промоция на селото като атрактивно място за алтернативен и културен туризъм.
  • Да се установят и поддържат трайни и ефективни партньорства със сходни местни и международни организации.
 Основни дейности:
  1. Подготовка и набиране информация за занаята.
  2. Обработка на материалите за изработване на плетивата.
  3. Овладяване на различни техники за плетене – на пет куки, за кит и ресни и др.
  4. Провеждане на промоционни събития:
  • Издаване на цветни книжки и мозайки/ пъзели с всички видове баничански чорапи и изделия с различни мотиви от плетивата;
  • Изложба “Красота сътворена с душа”;
  • Детски събор на народното творчество “Звездичките” с участие и на деца с увреждания;
  • Конкурс за най-малки ученици “От сандъка на баба”;
  • Конкурс за “Най-, най-", в който експонатите трябва да притежават уникална черта, с цел откриване на най-старите и характерни предмети използвани в занаята.

Героите в тази приказка са съвременници от четири поколения. Занимават се с издирване, съхраняване на народните традиции и активно развиване на художествено-творческа и природолюбителска дейност, като най-активни са децата и младежите. Със силно чувство за принадлежност и неподправено желание да опознаят своя корен, носители и хранители на паметта на региона, създават и носят в себе си съвременни културни ценности. В тази приказка-проект разбират, че историята за миналото или тази за бъдещето се пише в настоящето. "Затова ви разказваме за пъстрото кълбо, събрано в многоцветни шарки от традиции, митове, ритуали, обреди, специфични езици, социални практики и житейски бит.  Със своята дълга нишка то преплита няколко поколения, създава, съхранява и показва уникална колекция от девет автентични образци на баничански чорапи и живи практики от една малко селце. Познанието на традициите ни дава код да разбираме по-добре другите, но и самите себе си. Затова „Чувам и забравям, виждам и запомням, правя и разбирам” – тази древна поговорка добре илюстрира идеята за социално младежко включване."

Иницииран като граждански проект и опредметен като иновативен ресурс за регионалния автентичен фолклор, в рамките на Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване, проектът получава покана за визуална презентация на официалното откриване на международната година на младежта (12.08.2010 г. в София). На фона на голямата концентрация от значими праисторически, тракийски, антични, късноантични и средновековни обекти на КИН, около малкото населено място с 650 жители, този на вид скромен, но уникален по съдържание и влияние сред местната общност проект, обединява селото, заинтригува региона, прочува се в областта и информационно пропътува до институционален Брюксел.

Публично идинтифицирана като инициатива на местната гражданска активност за възраждане на нематериалното наследство, подкрепена с национално финансиране, тази проектна идея обединява проучване, практика и познание.
 
Сред резултатите от проекта са: обучени са 10 млади момичета в плетене на старинна техника; изработени, дигитализирани и качени на сайта са 9 модела автентични баничански чорапи (новият символ на нематериалното наследство на регион Гоце Делчев); разработени са образователни пъзели на автентични чорапи (иновативен подход) за привличане на младите; запазени старинни образци като ценност за бъдещите поколения. Открит е уникален по рода си мобилен „Музей на чорапа” и със собствен QR код за споделяне на ресурси и запознаване на младежите от различни общини с културното наследство на с. Баничан. Резултат е още засиления интерес към плетачеството с цел прилагането му в ежедневието и използването му като източник на нови идеи, предприемачески умения и допълнителен доход.
Заснет е филм за златния фонд на БНТ. Привлечен е интерес към селото.
Сред публично идентифицираните преки ползи за общността с надграждаща принадена стойност може да се отбележи подпомогната социална кохезия: на местно ниво проектът обединява политически опоненти, приобщава местни власти, бизнес, НПО за младежта от цялата област, детски градини, домове за деца и хора с увреждания. Позитивно провокира културни и образователни институции, медии и др., осигури надграждане (получава покани за изнасяне на уроци и консултации, тематични участия и лекторство). Създават се стратегически партньорства. Проектът е финансиран след  спечелен конкурс по програма „Автентичен фолклор” на Национален Фонд "Култура" към Министерство на Културата.
САЙТ на проекта
* * *
Проектът „Цветни приказки без край, върху везаните пищюмали на Баничан” е надежда да остане жив занаята за везане на пищюмали (престилки). Включването на интерактивния подход ще помогне на младите да преоткрият миналото на своите предци по незабравим начин. Защото срещата със старината убеждава, че в миналото са част от отговорите за нашето бъдеще. Водещ принцип направляващ реализацията на проекта е работа с младите, иновативност с фокус върху практически ориентирани решения и прилагането им.
 
           Цели на проекта:
  • Възстановяване, съхраняване и предаване на идните поколения на местен занаят чрез традиционен и иновативен подход, както и засилване интереса на младите към автентичния фолклор.
  • Стимулиране устойчиво развитие на Баничан, чрез ефективно използване на богатото културно наследство, съхранена природа и човешки ресурс.
  • Насърчаване развитието на местен капацитет за създаване на еко и културни продукти и промоция на селото като атрактивно място за алтернативен и културен туризъм.
  • Укрепване на връзките между различни сектори и заинтерсовани страни в района като земеделие, образование, бизнес, транспорт и др. за целенасочени дейности и работа в посока развитие на туризма в селото.
Дейности:
  • Обучение на млади момичета и жени  на старинната техника за везане на пищюмали (престилки).
  • Обучение на представителите от местна власт, читалище, бизнес, местни производители и др. заинтересовани страни.
  • Организиране на литературен конкурс за тийнейджери „Моята вълнена приказка без край” и кулинарен конкурс „Вкусът на празника – наречен, обречен и вечен”.
  • Разработване и визуализация на интерактивен продукт за пищюмалите и качването им в сайта на читалището.
  • Разработване и отпечатване на промоционни материали за представянето на Баничан като интригуваща културна дестинация.
  • Заключително събитие за представяне на резултатите от проекта.
Женската празнична носия в село Баничан е богата с разновидност и разкошност на всеки елемент от костюма. Един от тези елементи е пищюмаля (престилката) на който жените в миналото са предавали особено значение
"Колоритът е твърде богат и разнообразен. Най-често основата е алена (тъмночервена) на цвят. Изключително изживяване е да се докоснете до пъстрото множество от автентични пищюмали. Който и модел да изберете, ще усетите следите на вековете, многообразието, красотата, разкоша и изящността им. Деца облечени с бабините пищюмали ще ви помогнат сами да навезете и отнесете със себе си мотив от вечността, частица от магията за здраве и дълголетие. Предания и реалност, минало и настояще са се запечатали в чудни картини, които се разкриват пред вас шарка по шарка и накрая оживяват вълшебни цветни приказки без край – само ваши, пълни с емоции и невероятни усещания и преживявания. Не се изненадвайте ако откриете тук Вашата приказка … елате в Баничан, сами ще се уверите."
 
Резултати от проекта:
  • Обучени 10 млади момичета и жени да бродират (везат).
  • Обучени 20 представители от заинтерсовани страни в разработване на туристически услуги, иновации и креативност.
  • Отпечатани  информационни дипляни за проекта.
  • Дигитализиране на 14-те  модела пищюмали и качването им сайта на читалището. Иновативен нов продукт, за достъп на по-широк кръг потребители от всички краища на света.
  • 1 игра с културно-образователен характер. Иновативен нов продукт за младите.
  • Изработени общо 50 броя сувенири с мотиви от престилките.
  • Събрани 14 приказки-истории.
  • Събрани 20 старинни рецепти на празнични ястия.
  • Запазени старинни образци като ценност за поколенията. Осигурена възможност де се разбере колкото се може повече за селото, но и за региона.
  • Засилен интерес към съхраняване на занаята с цел усвояване на знания и умения, които младите да прилагат в ежедневието си като здравословно и естетично.
  • Предизвикан интерес към изкуството. Чрез усвояване на занаята се предоставя възможност за допълнителен доход, развване на предприемачески умения и да почерпване на нови идеи.
  • Анализ на капацитета и потенциала за развитие на туризма в селото, като богата мозайка от автентичност и подходящ механизъм за изпълнение на проекта.

Приходите от продажбите на албум-каталога и изработените сувенири ще се ползват в подкрепа следващи дейностите на читалището за запазване и популяризиране на културно историческото наследство на с.Баничан.

Проектът е осъществен с помощта на Фондация ”Работилница за граждански инициативи” по програма „Живо наследство” с финансовата подкрепа на Фондация „Америка да България”.
САЙТ на проекта
 
Резултати

 

След националната награда на платформа „АГОРА”- плакет и отличие, НЧ „Изгрев-1930” - с. Баничан за втори път тази година получи заслужено специална национална награда - плакет и отличие „Про Култура” 2015. Церемония по тържественото награждаване се състоя в х-л „Шератон”- София. Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) съвместно с Граждански институт и под патронажа на Министерството на младежта и спорта за втори път връчват годишните награди „Про Култура” 2015 за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура в различни категории. При обсъждането на номинацията са взети предвид:

-         начина, по който инициативите или дейностите допринасят до разширяване на достъпа на младите хора да култура;

-         инициативите и цялостната дейност на НЧ „Изгрев-1930” насърчава творческата активност на младите хора;

-         постигането чрез култура на конкретни резултати за развитието и реализацията  на младите хора с различен социален статус;

-         приноса за развитие на партньорства между творческия сектор и младите хора;

-         въздействието на дейностите;

-          устойчивостта на дейностите;

-         новаторството и вдъхновението на инициативите;

Иновативните подходи в реализирането на нашите проекти „Плетените чорапи на Баничан, вълшебство от красота и изкуство”, финансиран от НФК, и „Цветни приказки без край върху везаните пищюмали на Баничан”, финансиран от ФРГИ, получиха покана от БАРОК и Граждански институт за презентация на III-та Национална конференция по случай 12 август 2015, обявен от ООН за Международен ден на младежта. Присъстващите в залата представители на министерства, експерти на държавни и общински, културни и образователни институции, граждански организации, медии и др. бяха впечатлени от QR-кода на Баничан. Наградата ни бе връчена от г-н Тодор Чобанов, зам.-кмет на София.

Прикачени файлове:
HDP_0889.JPG
HDP_0891.JPG
SAM_0281.JPG
Иноватор: ros
Дата на публикация: 14 август 2015
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]