Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът адресира потребностите на младите роми и нуждата от подкрепа за преодоляване на социалната изолация, изграждане на самочувствие и умения за успешна реализация и интегриране в обществото. Сдружение „Младежки клуб Рома-Столипиново 1996“ привлече мотивирани млади хора с амбиции да бъдат носители на промяната в своите общности.
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
1. Създаване на условия за уязвимите групи, включително роми, да поставят публично свои проблеми и да предприемат подходящи действия за тяхното разрешаване.
2. Осигуряване на участие на представители на уязвимите групи, включително роми, в процесите на вземане на решение и формулиране на политики.
3. Подкрепа и/или разпространение на механизми за самопомощ и солидарност.
4. Повишаване на взаимодействието между уязвими групи и маргинализирани общности с гражданските организации, които са активни в съответната област
Практика
Сформиране на мрежа от 5 инициативни групи с около 90 участници, сред които 50-60 доброволци, които имат мотивация да помагат на младежите в своята общност.

Инициативните групи обхванаха около 700 ученици и млади хора в различни срещи-дискусии, разпространиха информация и знания, свързани с чувствителните теми за дискриминацията и автосегрегацията.

В диалог с местната власт младежите участваха в процеса на вземане на решения, като инициираха внасяне на предложения за отваряне на съществуващите общински младежки политики към проблемите на младежите от ромските общности и от другите етнически групи.

Дейности:

Дейност 1:
Изграждане на капацитет и умения на СМК – Столипиново Рома-1996 за развиване на инициативни групи
В продължение на 2 дни екипът на СМКР и някои от най-активните доброволци и членове на клуба се обучаваха на тема „Общностно развитие и консолидиране на инициативни групи”
Като в обучението бяха включени теми, като:
- Подходи за привличане и мотивиране на доброволци
- Работа в мрежа
- Фасилитиране на общностни срещи и тематични дискусии
Обучението се проведе в офиса на младежкия клуб на 10.10.2013-11.10.2013 г. от консултанта по гражданско участие Румян Сечков –дългогодишен деец в сферата на ромската интеграция и реализиране на проекти за ромска интеграция.
Обучени бяха общо 10 младежа, които са членове и доброволци към СМКР Столипиново.

Дейност 2:
На 24-25.01.2014 г. в с. Минерални бани - Хасковско се проведе двудневно обучение с най-активните младежи от инициативните групи на Пловдив и общ. Раковски.(35 човека)
Обучението бе на тема „Предразсъдъци и защита от дискриминация”.
В началото на обучението имаше информационно-лекционна част, която включваше:
- законодателство
- език на омразата
- расизъм и други теми свързани с опознаването на видовете дискриминация.
Другите части на обучението се проведоха под формата на Ролеви игри и работа в малки групи.

На 19.02.2014 г. от 10:00 до 11:00 ч. се проведе среща с Йосиф Стамболийски - директор на училище Професионална гимназия по селско стопанство село Белозем.
На срещата присъстваха Асен Карагъозов - ръководител на проекта, Любка Христева - общностен фасилитатор и Елена Григорова - член на инициативна група Чалъкови.
Целта на срещата бе да се представят идеите, целите и визията на проекта. Също така екипът на СМКРС 1996 поиска разрешение от директора за изнасяне на лекции пред учениците на тема „Предразсъдъци и защита от дискриминация”.
Екипът на Сдружението не срещна съпротива и получи разрешение, но при условие, че се представи на директора презентацията, която ще бъде показана на учениците.

На 25.02.2014 г от 10:00 до 11:00 ч. се проведе среща с Петър Карпаров - директор на Професионална гимназия „Петър Парчевич гр. Раковски.
На срещата присъстваха Асен Карагъозов - ръководител на проекта, Любка Христева-общностен фасилитатор и други членове на инициативната група на гр. Раковски.
Целта на срещата бе да се представят идеите, целите и визията на проекта, също така екипът на СМКРС 1996 поиска разрешение от директора за изнасяне на лекции пред учениците на тема „Предразсъдъци и защита от дискриминация”.

На 28.04.2014 г. се проведе първа среща за организиране и структуриране на работа в мрежа на инициативните групи с цел обмен на опит и информация, взаимопомощ при осъществяване на конкретни инициативи.
В срещата взеха участие членове на всички инициативни групи от гр. Пловдив и областта. Срещата бе организирана от общностните фасилитатори, като специално участие в срещата взе Румян Сечков - Консултант по гражданско участие. На срещата се взе решение освен страница във Фейсбук, да се създаде и обща електронна поща, чрез която младежите да поддържат по-добра комуникация между различните инициативни групи.
Предвидени са и още 3 срещи през следващите месеци ,на които ще присъстват членове на различните инициативни групи.

Дейност 2:
Създаване и консолидиране на младежки инициативни групи в общините Пловдив и Раковски
С научените знания и умения от обучението, общностните фасилитатори активно запознаваха и мотивираха младежите за участие в инициативните групи.
В продължение на 1 месец се подбираха младежи от различните подмахали на Столипиново.
Изградени бяха 2 групи в Столипиново,като доказателство за тяхната мотивираност бе заявената самоинициатива за правенето на кампания по случай 1-ви Декември „Световен ден за борба с ХИВ/СПИН”.
В община Раковски също бяха изградени 2 инициативни групи:
- група 1-село Чалъкови
- група 2 Община Раковски
Те пък на своя страна на 20 декември успяха да инициират срещи и прожекции в училищата по случай 20 декември денят за помен на загиналите при „Холокоста”

Дейност 3:
- Планиране на дейностите,които се извършват от самите инициативни групи.
- С подкрепата на общностните фасилитатори инициативните групи избират свои представители и обикалят местните училища, с цел да предадат знанията, които са придобили на своите съученици и връстници от махалите си.
Разговорите с връстниците са на тема „Предразсъдъци и защита от дискриминация”.
- На 14.02.2014 в гр. Пловдив - кв. Столипиново и в село Чалъкови (Община Раковски) се проведе кампания по случай 14 Февруари „Ден на влюбените”. В кампанията участваха членове на инициативните групи от Пловдив. Събитието е част от редицата инициативи, които ще проведат младежите от инициативните групи на Сдружение младежки клуб Рома-Столипиново 1996. В кампанията се раздадоха множество брошури, презервативи и други информационни материали, а за младежите, които отговаряха правилно на въпроси свързани с ХИВ/СПИН се даваха награди (ключодържатели и сърчица).

Дейност 4:
На 26.03.2014 г. Сдружение Младежки клуб Рома „Столипиново“ стартира инициатива „Младежи срещу расизма и дискриминацията“ (дейност 4) по проект „Създаване на мрежа от младежки инициативни групи в уязвими етнически общности в Пловдив и областта“, финансиран от Програма за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.
Първата среща се проведе в ПГ „Петър Парчевич“ .Членове на различни инициативни групи водеха дискусията, като общностните фасилитатори подкрепяха и помагаха на младежите.
В дискусията участваха и младежи от български етнос, което направи още по-ефективна срещата.

На 30.04.2014 г. Сдружение Младежки клуб Рома „Столипиново“ проведе втора инициатива „Младежи срещу расизма и дискриминацията“ (дейност 4) по проект „Създаване на мрежа от младежки инициативни групи в уязвими етнически общности в Пловдив и областта“, финансиран от Програма за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на ЕИП 2009-2014 г.
Срещата се проведе в ПГСС Белозем. Кампанията се проведе от членове на инициативната група на с. Чалъкови. В събитието участие взеха около 40 младежи от различни паралелки на училището. Темата докосна участниците, защото се сподели, че не-малък брой от участниците са били дискриминирани в живота си.

Резултати
В рамките на проекта беше създадена мрежа от 5 младежки инициативни групи в общините Пловдив и Раковски, включващи 90 участници предимно от ромската общност.

Младежите придобиха начални умения за мобилизиране на гражданското участие и комуникация с местната власт.

След идентифициране на конкретни проблеми и потребности в двете общински администрации са внесени предложения от инициативните групи за включване в общинските младежки политики на конкретни инициативи, мерки и дейности.

Проведените в рамките на проекта обучения и консултации доведоха до усвояване на практически умения за самоорганизация и общностна работа на младите роми от уязвимите изолирани квартали на територията на двете общини.

Посредством изпълнението на малки общностни инициативи и информационни кампании срещу расизма и дискриминацията основни познания по темите получиха над 600 ромски младежи.

http://www.youthclub-roma.org/Project_EIP.html

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 септември 2015
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]