Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Голяма част от населението на общината – основно самотни възрастни хора, хора с увреждания и други лица в невъзможност да приготвят и осигурят сами храната си имат нужда от социална закрила и от социална подкрепа.

Практиката участва в конкурса по Програма за добри практики в местното самоуправление в България 2016 / 2017.

Практика

Същността на представената добра практика е  да бъде гарантиран равен достъп до осигуряване на готова храна (топъл обяд) за лица и семейства в неравностойно положение, живеещи на територията на 44 - те населени места от селски тип в Община „Тунджа“.

Целта на социалната услуга  е да осигури храна за обяд – супа, основно ястие и хляб, на лицата и семействата които не могат да си я осигуряват сами поради материални, финансови и здравословни проблеми. В проектните дейности са предвидени и съпътстващи мерки за представителите на целевите групи, изразяващи се в индивидуално консултиране относно възможностите за ползване на други социални и административни услуги, консултиране за здравословно и балансирано хранене, други форми на подкрепа, съобразно нуждите и проблемите на хората.

През периода 01.07.2015-30.04.2016 г. общината изпълни проект, с помощта на който осигури създаването на две нови трапезарии, които не са финансирани от фонд „Социална закрила“ в 16 населени места. Реално от услугата се възползваха целогодишно над 100 лица, живеещи в материален и финансов недоимък.

Настоящата практика цели обхващане на допълнително още 360 лица и семейства в риск от социално изключване, живеещи в други 28 населени места от селски тип, отдалечени от областния град, които ще получават топъл обяд през периода, в който трапезариите, финансирани чрез фонд „Социална закрила“ не функционират и по този начин да бъдат обхванати голям брой лица, живеещи в риск от социална изолация и  бедност.

Предоставянето на топла и питателна храна в домашна среда допълва, надгражда и разширява обхвата на действащата национална програма за подпомагане на обществените трапезарии, финансирани със средства от държавния бюджет чрез фонд „Социална закрила“, като се дава възможност те да функционират в останалия период от годината, за който не е осигурено национално финансиране.

За да бъде продължена в дългосрочен план социалната политика насочена към тези целеви групи чрез предоставяне на топъл обяд  са  обхванати допълнително още 360 лица и семейства в риск от социално изключване, живеещи в други 28 населени места от селски тип, отдалечени от областния град, които ще получават топъл обяд през периода, в който трапезариите финансирани чрез фонд "Социална закрила" не функционират.

 

Помогнати са лица и семейства, получаващи месечно подпомагане по реда и условията на чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане; лица с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях; самотноживеещи лица и семейства с минимални пенсии; скитащи и бездомни лица и деца.

Дългосрочно практиката се реализира с помощта на четири лицензирани доставчика на социални услуги: Сдружение Местна инициативна група „Тунджа”, която работи в партньорство с Общински младежки съвет „Тунджа”, „Странджата-БГ” ЕООД и „ Ексклузив – Калин” ЕОО, които предоставят безплатно обедно хранене на 450 лица и семейства в общността.

Съвместната партньорска дейност е пример за ефективно и съдържателно публично-частно партньорство, което чрез настоящата проектна идея постига обединяване на усилията на бизнеса и местната власт, за да се защитят социалните интереси на групи хора в неравностойно социално положение от малките населени места.

Реализираните дейности са насочени към:

1. Осигуряване на достъп на лица и семейства в неравностойно социално положение и в риск от социално изключване, живеещи в малки населени места от селски тип до алтернативни социални услуги, осигуряващи топъл обяд в общността, като „Обществена трапезария”, осигуряващи топъл обяд в общността.

2. Подобрено качеството на живот чрез осигуряване на подкрепа на лица и семейства в неравностойно социално положение с местоживеене във всички населени места от селски тип на територията на Община „Тунджа“.

3. Надграждане на опита при предоставяне на социални услуги в общността и осигурена подкрепяща среда за социално включване на лица и семейства в неравностойно положение, които живеят на територията на Община „Тунджа”.

4. Удовлетворяване на потребностите от социални услуги, свързани с доставка на готова храна (топъл обяд) на не по - малко от 460 души от община „Тунджа“, които не са в състояние да си я осигуряват или подготвят сами.

5. Разширяване на териториалният обхват на социалните услуги в общността, предоставяни на територията на община „Тунджа“.

6. Утвърждаване и развитие на публично – частното партньорство в сектора на социалните услуги с оглед подобряване качеството на живот на жителите на община „Тунджа“ и въвеждане на адекватни механизми за сътрудничество, споделяне на отговорности и ресурси между доставчиците на социални услуги и местните власти.

Резултати

Настоящата практиката допълва, надгражда и разширява обхвата на действащата национална програма за подпомагане на обществените трапезарии, като обхваща лица и семейства живеещи в риск от социална изолация.

Специфичното в практиката на община „Тунджа” е, че е разработена и приложена широка партньорска платформа за гарантиране на равен достъп до услугата в малките населени места от селски чрез консолидиране на ресурси от различни източници. В доставката на услугата са ангажирани публична институция в лицето на общината, представители на неправителствения сектор и на бизнеса, като са осигурени възможности за финансиране от оперативните и националните програми, както и от общинския бюджет.

Чрез „Осигуряване на топъл обяд в община „Тунджа“ се гарантира равен достъп до осигуряване на готова храна (топъл обяд) за лица и семейства в неравностойно положение, живеещи на територията на 44 - те населени места от селски тип.

Чрез реализиране на дейностите и мерките са подпомогнати в домашна среда 460 лица и семейства с ниски доходи или без такива, възрастни и самотни лица с липса или минимални доходи, лица с увреждания, които трудно осигуряват своя бит, самообслужване и прехрана.

Настоящата практиката допълва, надгражда и разширява обхвата на действащата национална програма за подпомагане на обществените трапезарии, като обхваща лица и семейства живеещи в риск от социална изолация.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 11 юни 2017
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]