Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Програмите „Екоучилища“ и „Учим за гората“ целят издигане съзнанието на учениците по отношение на устойчивото развитие. В България само 80 училища и детски градини участват в това международно сътрудничество. Съществува нужда от методология, материали и обучения.
С проекта целим разширяване мрежата от училища, работещи по Програмите и повишаване на възрастовия обхват от детска градина и основен курс към среден курс, повишаване качеството на предоставяните услуги чрез предлагане на материали, обучение и възможности за международни контакти.
Проектът подпомага организирането на конференции, обучения и тренинг в Норвегия, издаването на Наръчник за екологично управление, он-лайн платформа за измерване на консумацията на вода и енергия и две национални състезания за ученици. Проектът е насочен към 80 настоящи и 30 нови екоучилища и детски градини, родители и експерти от РИО. 
Партньорите ни Forestry Extension Institute ще осигурят експертна помощ при организирането на международен обмен, обучение на наши училищни координатори и предоставяне на образователни материали.
Практика

Деца и младежи, учители, родители и местната общност бяха запознати с идеите на Програмите „Екоучилища” и „Учим за гората”, като бяха привлечени в мрежата им и се възползваха от дейностите по прилагането им. Повишиха се знанията, уменията и информираността им по отношение устойчивото развитие и опазване на околната среда, мерките за икономии на енергия и природни ресурси. Подобряване на енергийната ефективност в училищата ще доведе до намаляване на емисиите на парникови газове и неизбежния положителен икономически ефект.

Учителите и учениците се запознаха с норвежкия опит. Проектът даде шанс чрез пряко участие в дейностите и чрез ползване на създадените продукти и материали да се повиши екологичното съзнание на значителна част от целевите групи.  В допълнение инспекторатите по образование към МОН бяха запознати с Програмите и бе затвърдено взаимното сътрудничество между училищата от мрежата, а тя самата се разрасна.
За нуждите на Програмата бе изработен Наръчник на Програмите „Екоучилища” и „Учим за гората”, който бе широко разпространен, заедно с дискове с  полезни материали, уроци и проекти и презентации за защитените видове, участвали в конкурса по проекта.
Партньор по проекта е Forestry Extension Institute – Норвегия, който участва основно чрез своя експерт Бьорн Хелге Бьорнстад – Международен координатор на Програмата „Учим за гората” до 2015 година. Благодарение на Forestry Extension Institute беше организиран обучителен обмен за български учители в Норвегия и бе предоставена експертна помощ.

Резултати
Интернет страница на проекта: http://www.burglib.org/ngo/ngosinflag.html

Бе изработен онлайн инструмент за мониторинг - електронен калкулатор, който да бъде на разположение на учебните заведения, както и на всички останали, проявяващи интерес (http://blueflag.bg/calculator/#)

България се включи в световната инициатива „Засади дърво за мир” и затвърждаване на позициите на училищата като активни участници за запазване на природата и мира на Земята.-Изпълнено.


Иноватор: ros
Дата на публикация: 07 юни 2016
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]