Практическо обучение за фасилитатори (модератори)! 28 - 30 юни 2007 г. Ако сте ръководител, ако често водите дискусии, ако обичате предизвикателствата... Това обучение е точно за Вас! |
НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ - ИНФОРМАЦИОННА МРЕЖА
НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ЛОГИН
НОВИНИ ОТ ФРМС
Фондацията за реформа в местното самоуправление е
независим професионален ресурсен център, подкрепящ местната демокрация.
ФРМС предлага информация, консултации и подкрепа, фокусирани върху
специфичните нужди на потребителите, провокира иновации в местното самоуправление,
действа като посредник и изгражда широка мрежа от вътрешни и
международни партньорства.
Фондацията за реформа в местното самоуправление в рамките на програма ЛОГИН обявява Tематичен конкурс за иновационни практики на регионални сдружения на местните власти. Краен срок: 8 юни 2007 г.
Обръщаме се към регионалните сдружения на местните власти в България - до 8 юни 2007 г. изпратете представяне на онези свои иновационни практики, които цените най-много за тяхната навременност, оригиналност и най-добро съотношение разходи-резултати!
Практиката следва да бъде представена в до 2 страници в следния вид:
Скъпи колеги, очакваме вашите практики на е-поща:
[email protected]
Re: Konkurs IP
Благодарим на онези, които вече изпратиха практиките си за участие в конкурса!
начало >>
Има свободни места за следните курсове за професионална квалификация на ФРМС и СУ "Св. Климент Охридски" - юни 2007 г.:
15 - 17 юни 2007 г.
29 юни - 1 юли 2007 г.
Поради големия интерес ФРМС обявява и курса
6 - 8 юли 2007 г.
Цената на един курс е 150 лв. с ДДС.
В края на обучението участниците получават Удостоверение от Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
Заявка за участие можете да направите чрез регистрационен формуляр.
За повече информация: начало >>
В рамките на проекта ще бъде преведен и разпространен практически наръчник в две части “Възстановете здравето на вашата организация” - Практическо ръководство за лечение и превенция на корупцията в местната власт и общност". Наръчникът е подготвен от ООН-Хабитат и Партньорска фондация за местно развитие - Румъния. В него са представени и конкретни инструменти за фасилитиране на процеса.
Както пишат в предговора авторите на наръчника, “Защо се фокусираме върху местните власти? От една страна, децентрализацията и въвеждането на демократични процеси на самоуправление на местно ниво донесоха обещанието за по-добро управление. От друга страна, те умножиха възможностите за децентрализирана корупция. Когато местните власти пренебрегват необходимостта от прозрачност и отчетност, те предоставят нови изкушения за злоупотреба с публични услуги в името на лична изгода.”.
И още: “... корупцията съществува във всички страни, но все пак тенденцията е корупцията да нанася по-голяма вреда в бедните страни, като с това носи допълнително предизвикателство за местните власти в тези страни. Корупцията подкопава институции, пречка е за върховенството на закона, действа като антистимул за инвеститорите, и резултатът от нея е несправедливо разпределение на богатството и властта.”
Този практически наръчник описва стратегическия подход към лечение и превенция на корупция и предоставя набор инструменти, които местните лидери могат да ползват при планиране и прилагане на своя план за действие.
Най-сетне освен своята отдаденост и кураж да възстановят здравето на организациите си, те ще знаят как да:
ФРМС ще отпечата наръчника, ще го публикува в ЛОГИН библиотеката на сайта си и ще го предостави на всеки заинтересован. ФРМС вярва, че наръчникът ще предизвика широка дискусия сред всички заинтересовани страни - местни власти, общински служители, обучители в областта на местните власти, неправителствени организации - местни и национални.
Целта е след разпространение на наръчника да се проведе Кръгла маса (август 2007 г.), която да бъде от полза на всички, които се стремят да променят живота в нашите общини към по-добро.
начало >>
начало >>
НОВИ ИЗМЕРЕНИЯ - ИНФОРМАЦИОННА МРЕЖА
Международната Информационна мрежа на местните власти (LOGIN) фокусира информация и дейности, свързани с ежедневната работа на общинските служители в подкрепа на тяхното професионално израстване и реформата в публичната администрация. Основатели и донори на ЛОГИН са
Институт Отворено общество,
Американска агенция за международно развитие,
Съвет на Европа ,
Програма на ООН за развитие
и
Световна банка. Свободен достъп до базата данни ви предоставят ФРМС и регионалният сайт на ЛОГИН.
начало >>
Библиотека ЛОГИН на Интернет-страницата на ФРМС съдържа над 9000 документа на 9 езика във важни за местното самоуправление области, с възможност за търсене по ключови думи, език и държава, или преглед на съдържанието, групирано в 33 тематични категории.
Публичната етика на местно ниво
Равен достъп до образование за ромите в България
начало >>
Разработване на системи за управление и контрол
Структурни фондове на ЕС. Оперативни програми. Финансиране на проекти за периода 2007 - 2013 г. по линия на Оперативните програми
Протокол и етикет
Разработване и управление на проекти по програми на ЕС
Николета Ефремова
тел.: 02/976 89 32
[email protected]
ФРМС започна работа по нов малък проект, чиято тема, надяваме се, ще бъде от изключителна важност в периода преди местни избори ‘2007. Името на проекта е “Нови идеи и практически подходи в областта на антикорупцията” и е финансиран от Партньорска фондация за местно развитие - Румъния (www.fpdl.ro).
- идентифицират и лекуват най-опасните и разрушаващите форми на корупция;
- променят не само корумпираните индивиди, но и корумпираните системи;
- изработят кратко-, средно- и дългосрочни цели на своята антикорупционна стратегия;
- работят съвместно със служителите, както и с общността в процес, със засилено гражданско участие, за да съберат и анализират данни за корупционните практики и да идентифицират лечебните действия;
- работят с външен консултант или фасилитатор, който да им окаже помощ в провеждането на антикорупционната интервенция.
Hа 5 юни (вторник) 2007 г. в Своге ще се проведе поредна обществена дискусия, свързана с подготовката на местната общност за прилагане на подхода ЛИДЕР - създаване на Местна инициативна група и разработване на Местна стратегия. Тема на обществената дискусия е “Конкурентоспособност на селското и горското стопанство, опазване на околната среда и устойчиво управление на земите”. До този момент участниците в процеса вече идентифицираха своите идеи, свързани с подобряването на качеството на живота в населените места на общината, които ще бъдат част от местната стратегия. В продължение на това, по време на тази публична земеделските производители, преработващите предприятия, фермерите и различните ангажирани в тези области организации и фирми ще предложат своите идеи и бъдещи потенциални проекти. Общественото събитие ще постави началото на публичен процес за сформиране на Местната инициативна група - Своге.
Процесът е инициатива на Община Своге и се осъществява с помощта на ФРМС Консулт.
НА МЕСТНИТЕ ВЛАСТИ ЛОГИН
За вашия принос към мрежата и допълнителна информация се обръщайте към
Веселина Комитска, координатор "Иновационни практики/ЛОГИН"
Наръчник с успешни практики, издание на Съвета на Европа, на английски
Към теми в Библиотеката: Управленски методи
Изследване на проблема в България, Унгария, Румъния и Сърбия. Тук е частта за изследването в България. Един от основните изводи е: Докато политиките и програмите остават неизпълнени, ромските деца продължават да изпитват дискриминация, изолация и изключване. (на английски)
Към теми в Библиотеката: Междуетнически отношения
В края на 2006 и началото на 2007 г. Асоциацията на дунавските общини "Дунав" проведе кампания за осигуряване на своите общини-членове с типови разработки на системи за управление и контрол. Системите бяха разработени от група експерти и предоставени на общините, като успоредно с това бяха проведени и разяснително-информационни семинари за общинските служители.
Автор: Петър Стойков, Асоциация на дунавските общини "Дунав"
Практиката участва в тематичния конкурс за иновационни практики.
МЯСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА!
АСУ Делфи и Комисията за защита от дискриминация организират информационни дни на тема „Осведоменост за антидискриминационното законодателство при упражняване правото на труд”.
Дати и място на провеждане:
Бургас - 1 юни 2007 г., начало 10.30 ч., в сградата на Областна администрация - Бургас
В рамките на информационните дни, от 14.00 ч. до 16.00 часа ще бъде разкрита временна приемна на Комисията за защита от дискриминация, за сигнали и жалби на граждани.
Ямбол - 8 юни 2007 г., начало 10.30 ч., в сградата на Областна администрация - Ямбол
Сливен - 22 юни 2007 г., начало 10.30 ч., в сградата на Областна администрация - Сливен
Информационните дни се провеждат по проект „Осведоменост за антидискриминационното законодателство при упражняване правото на труд” (CSDP 2004- Lot2- 058), финансиран от Европейския съюз.
За подробна информация и заявки за участие:
АСУ Делфи
Бургас 8000, п.к. 290
ул. Апостол Карамитев 3, ет. 1
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]
тел./ факс: (056) 84 09 97
мобилен: 089 875 02 75, 087 875 02 74
Лице за контакти: Апостол Стойчев, ръководител проект
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Министърът на държавната политика при бедствия и аварии обяви конкурс за изработване на лого на единния европейски номер за спешни повиквания телефон 112.
Предмет на конкурса - изработване на лого, символизиращо единния европейски номер за спешни повиквания телефон 112, като част от националната система за спешни повиквания в страната, която да посреща високите очаквания на гражданите, бизнеса и Европейския съюз за добро обслужване и висока професионална реакция. Логото представя модерния начин и визуализира представата за осъществяване на бързи контакти при възникване на извънредни ситуации.
Всеки участник има право да представи до 3 проекта. Проекти се приемат всеки делничен ден между 10:00-12:30 и 14:00-17:00 часа в деловодството на МДПБА. Премираният проект ще получи възнаграждение в размер на 3 000 лева.
Краен срок: 15 септември 2007 г.
Международната природозащитна организация WWF, триизмерното кино Mtel IMAX и Министерството на околната среда и водите обявяват конкурс за ученици на тема „Да опазим природата на България”. Конкурсът включва теоретична част, в която учениците трябва да разработят доклад за състоянието на природата на конкретно място и да се аргументират защо са избрали точно него. Втората част е творческа, в която участниците трябва да изработят рекламен плакат. Той трябва да разяснява какъв е проблемът с опазването на природата на конкретното място и как всеки може да помогне за подобряването му.
Ученическите работи ще се приемат до началото на новата учебна година - 15 септември 2007. Всеки участник ще получи грамота, а най-добрите десет проекта ще бъдат наградени с глобус „Флора и фауна”. Победителят ще бъде отличен с екскурзия за целия клас до един от природните паркове по избор: Врачански Балкан, Сините камъни (край Сливен) или Шуменското плато.
За да се вдъхновят учениците за участие в конкурса, във фойаето на Mtel IMAX е открита фотоизложба, която представя природните паркове в България, както и местата в страната, където работи WWF. Това са река Дунав и нейните притоци в Плевенско и Великотърновско, природните паркове Странджа и Русенски Лом.
Състезанието е част от образователната програма на Mtel IMAX, която е под патронажа на Министерството на образованието и науката, и е посветено на най-новия триизмерен филм “Галапагос” 3D.
Краен срок: 12 юни 2007 г.
Националната кръгла маса за въвеждане на социалните стандарти обявява нов Национален конкурс за социално отговорно предприятие на годината.
Графикът за провеждане на конкурса е следният:
- 11 май- начало на конкурса и стартиране на изпращането на въпросниците
- 12 юни - краен срок за получаване на въпросниците, попълнени от фирмите
- 18 юни - краен срок за извършване на оценка.
Наградата ще бъде връчена на Втора национална конференция за социални стандарти, която ще се проведе в края на м. юни 2007 г. Наградата ще бъде връчвана в категориите: (1) микро и малко предприятие; (2) средно предприятие и (3) голямо предприятие. Отчитайки фокуса на работата на Националната кръгла маса до момента, Наградата за 2007 год. ще бъде отново насочена браншово, към предприятията от текстилната и шивашка промишленост, с оглед оценка на високата социална значимост на сектора и степента на заетост в него.
Фирмите следва да изпращат попълнените
Въпроси може да задавате на телефон (02) 971-25-58 и на e-mail адрес: [email protected].
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Всички желаещи да участват могат да изпратят своите предложения на
e-mail: [email protected]
Наградите за спечелилия конкурса ще бъдат:
1. Безплатно участие в 6-то национално джамборе 2007
2. Палатка
Официалното обявяване на резултатите от конкурса и награждаването на победителя ще се извършат по време на официалното откриване на 6-то национално джамборе '2007.
Краен срок: юни 2007 г.
В конкурса "Моля, приказка ми разкажи" могат да участват всички, които имат желание да зарадват децата с уникално разказана приказка. Приказките избирате Вие, като те могат да бъдат от български, чужди автори или дори измислени от Вас самите.
За да участвате в конкурса е необходимо чрез специално създадения софтуер да запишете свой аудио запис с текст на приказка. Преди да започнете записа, подгответе текста, който искате да разкажете, след това отворете софтуера за запис и попълнете: тип приказка, име на приказка, Вашето име и e-mail.
След натискане на бутона "Record" започва да се осъществява записа. Времето, с което разполагате е 7 минути. За край на записа натиснете "Stop". За да прослушате, това което сте записали натиснете бутона "Play".
Краен срок: 15 август, 2007 г.
Участниците ще бъдат разделени в 4 възрастови групи:
- до 5 г.;
- от 6 до 8 г.;
- от 9-12 г.;
- от 12 до 18 г.
Условия на конкурса:
- формат на рисунките - лист от рисувателен блок № 4;
- материали за рисуване - по избор на художника;
- име, адрес и възраст на художника, написани на гърба на рисунката.
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Конкурс за детска рисунка под мотото "Нарисувай ми медец от дъхави билки" организира Бул-Мед съвместно с българския детски портал Az-deteto.com. В конкурса могат да участват деца на възраст до 12 години с една или повече рисунки по темата. Срокът за изпращане на творбите е 15 юни 2007 г. на адрес: Бул Мед ул. Каймакчалан 29, 1505 София. Голямата награда е велосипед, а наградите за второ и трето място са MP3 плейъри. Всички участници ще получат буркан с мед. Петчленно жури, съставено от представители на Бул-Мед и Az-deteto.com, ще оцени рисунките и ще избере победителите. Резултатите ще бъдат обявени на 25 юни 2007 г. в Az-deteto.com.
Краен срок: 1 ноември 2007 г.
Няма ограничения за националност или възраст на участниците. Условието е записите да не са публикувани по-рано. МР3 версии също се приемат, заедно с MIDI файловете. Наградите са на обща стойност 1000$ и са придружени със сертификат както следва: Първа награда - $ 500; Втора награда - $ 300; Трета награда - $ 200.
Всички участници трябва да изпратят файл задължително във формат General MIDI и в стил класическа музика от барок до съвременна. МР3 файловете се приемат с цел да се улесни достъпа на хора, които нямат съответната техника за MIDI. Но само МР3 няма да се приемат. Задължително е файлът да е авторски и да бъде поне една завършена част от произведение. Оркестровите изпълнения са препоръчителни, но не задължителни. Приемат се също солови и камерни партии. Ще се оценява първо качеството на MIDI файловете. Приемат се няколко произведения от един участник. След попълване на формата за участие се дава възможност на музикантите да качат своите файлове на сайта.
Краен срок: 8 юни 2007 г.
Министерство на културата и Фондация „Борис Христов” при Академия „Санта Чечилия” обявяват конкурс за тримесечна специализация в Рим, Италия за оперни певци през есен 2007 и пролет 2008 година. Прослушването ще се проведе на 12 и 13 юни 2007 г. от 10.30 часа в Камерна зала „България” пред Президента на Академия „Санта Чечилия” - г-н Бруно Кали.
Кандидатите трябва да владеят оперно пеене, да владеят италиански език и да не са навършили 35 години към датата на подаване на документите.
Участниците в прослушването трябва подготвят две арии по избор от оперния репертоар.
Одобрените кандидати ще положат изпит по италиански език.
Молба за участие (свободен текст), трудова/творческа автобиография и лична карта (оригинал и ксерокопие) кандидатите могат да подават от 28 май - 8 юни 2007 г. в Министерство на културата, Дирекция „Музика и танц”, бул. Ал. Стамболийски” 17 от 14.00 до 16.00 часа.
Издателство “Балкани” кани всички българи - емигранти от различни страни по света да участват чрез интернет в Конкурс за емигрантски разказ. Изпращайте вашите документални или художествени текстове на имейл: [email protected]. На следващия 24 май 2008 г. най-интересните разкази ще бъдат публикувани в книга.
Краен срок: 15 август 2007 (категория 2) и 15 септември (категории 1, 3 and 4)
Наградите Europa Nostra се връчват всяка година за да подкрепят областта на консервация и изследване на културното наследство, да стимулират обмяната на опит и знания из цяла Европа и да разширят разбирането на обществото за културното наследство чрез силата на примера. Наградите се връчват в 4 области: Консервация; Проучвания; Постижения на личности или организации; и Образование, обучение и създаване на обществено разбиране.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
Фондация "Български център за джендър изследвания, Center for Reproductive Rights (CRR) и Network of East-West Women (NEWW) обявяват Втори женски обучителен институт по човешки права - 2007-2009. Ще бъдат подбрани 15 участници. В продължение на две години се провеждат 4 серии от работни срещи, всяка от по 4-5 дни. Могат да кандидатства млади юристи, активни в областта на човешките права, от Централна и Източна Европа, Прибалтийските страни и Кавказ. Работният език е английски.
Краен срок: 31 август 2007 г.
Целта на настоящата покана за представяне на предложения е отпускането на грантове за около 10-15 предложения на участници от максимален брой страни и сектори, с цел организиране на дейности за подкрепа на консорциуми за:
- разработване и тестване на принципите и механизмите на бъдещата ЕКР,
- обмяна на опит на национално и секторно равнище, използвайки ЕКР като обща референтна точка, включително и разработването на квалификационни рамки, и например, установяването на по-тесни връзки между Европейското пространство за висше образование и ЕКР.
Според настоящата покана, подаването на молби за предоставяне на грантове е отворено по-специално за консорциуми от Европейски, национални, регионални и секторни организации, включително, например, министерства, органи, отговорни за квалификациите, секторни асоциации, социални партньори и други ключови организации, заинтересувани и с участие в системите за квалификация. Кандидатите следва също така да притежават представителна легитимност по отношение на сектора, пазара на труда или системата/ите за образование и професионално обучение, които се предполага, че ще извлекат полза от проекта им.
Молбите за финансиране могат да бъдат подадени единствено от консорциуми, съставени от организации, учредени от 5 или повече страни.
Молбите могат да бъдат подадени от организации, установени в една от следните страни:
- 27-те държави-членки на Европейския съюз,
- трите страни от ЕАСТ-ЕИП (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия),
- Турция.
Общият наличен бюджет за съвместното финансиране на проекти е 2 млн. EUR. Финансовата помощ от страна на Комисията не може да надхвърля 75 % от общата сума на допустимите разходи.
Грантовете се очаква да бъдат между 50 000 и 200 000 EUR.
Дейностите трябва да започнат не по-късно от средата на февруари 2008 г. Максималната продължителност на проектите е 24 месеца.
Краен срок: 20 юли 2007 г.
С настоящото Генерална дирекция „Енергетика и транспорт“ на Европейската комисия отправя покана за представяне на предложения, по проекта за многогодишна работна програма за безвъзмездни помощи в областта на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T) за периода 2007-2013 г., с цел отпускане на безвъзмездни помощи за:
Област № 1
Приоритетни проекти TEN-T, включени в Приложение III към Насоките на Общността за развитието на Трансевропейската транспортна мрежа (Решение № 1692/96/ЕО на Европейския парламент и на Съвета, последно изменено с Регламент (EO) № 1791/2006 на Съвета). Максималната сума на разположение на подбраните предложения, за периода 2007-2013 г., ще бъде между 4,9004 и 5,30105 милиарда EUR.
Област № 2
Проекти в областта на Интелигентните транспортни системи, сектор Ръководство на въздушното движение/SESAR. Максималната обща сума на разположение на подбраните предложения, за периода 2007-2013 г., e 350 милиона EUR.
Област № 3
Проекти в областта на Интелигентните транспортни системи за движението по пътищата. Максималната обща сума на разположение на подбраните предложения, за 2007 г., e 100 милиона EUR.
Област № 4
Проекти в областта на Европейската система за управление на железопътното движение (ERTMS). Максималната обща сума на разположение на подбраните предложения за 2007 г., e 250 милиона EUR.
Краен срок: 23 октомври 2007 г.
Чрез настоящото се известява за отправянето на покана за представяне на предложения в рамките на работната програма за 2007 г. за Програмата за подкрепа на политиката в областта на информационните и комуникационните технологии (ICT PSP) като част от Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации - (от 2007 г. до 2013 г.).
Кандидатите се приканват да представят предложенията си във връзка с поканата: CIP-ICT PSP-2007-1.
Основните теми са:
1. Ефикасни услуги в е-Управлението;
2. ИКТ за достъпност, остаряване и интеграция;
3. ИКТ за устойчиви здравни услуги;
4. Други теми и хоризонтални дейности.
Индикативният бюджет е 54 млн. евро.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
По случай Европейския ден за здравословната храна и готвенето се канят деца от Европа да нарисуват забавен плакат, който да показва какво означава за тях удоволствието от хапването.
Конкурсът ще има национален и европейски кръг.
За повече информация:
Жоро Иванов, президент на EURO–TOQUES BULGARIA (Европейско сдружение на готвачите)
тел.: 02 9572977, факс: 02 9560065
E-mail: [email protected]; [email protected]
www.euro-toques.bg
Краен срок: текущ
SCOOP е мрежа, подкрепяща разследващата журналистика на Балканите - Сърбия, Хърватска, България, Румъния, Украйна, Беларус, Босна и Херцеговина, Македония, Албания и Молдова. Ако имате нужда от финансова подкрепа за свое разследване или контакти с колеги, SCOOP ще ви предостави и двете. Максимумът финансиране за национални изследвания е 2000 евро, за международни - 6000 евро. За България поради членството й в ЕС има някои ограничения. Можете да кандидатствате за финансова помощ от SCOOP на езика на всяка държава от региона.
За повече информация се свържете с координатора на програмата Henrik Kaufholz, [email protected]. За български журналисти - с координатора за България Зоя Димитрова, [email protected]
Краен срок: 1 юни 2007 г.
За работещи в българско висше училище или в друга държавна образователна институция по темите “Образованието по история” и “Образование за лингвистично и културно разнообразие” - в Европейски младежки център - Будапеща.
Краен срок: 1 юни 2007 г.
South East Europe Media Organisation (SEEMO) ще връчи наградата си от 2000 евро за 2007-а на журналист, редактор, медиа личност от Югоизточна Европа, който защитава разбирателството между хората и работи за решаване проблемите на малцинствата и премахването на етническото разделение, расизма, ксенофобията.
Краен срок: 1 юни 2007 г.
Сдружение „Здраве за всички” във връзка с реализацията на проект „Мрежа за социално включване на хората с увреждания” набира кандидатури за Обучители за създаване и развитие на социални предприятия и консултанти социално предприемачество.
Основни задължения и функции:
- Провеждат обучения за създаване и развитие на социални предприятия по предварително подготвена програма;
Основни отговорности:
- Консултират организациите по извършваните стопански дейности в организацията;
- Предписват и обосновават промени и подобрения в различни аспекти от стопанската дейност на организацията;
- Изготвят препоръки и предлагат модели за изграждане на цялостна структура, с оглед успешно развитие на социалното предприятие;
- Подпомагат на оперативно ниво организациите при изграждането и развиването на социалните предприятия.
- Извършват оценка на готовността на организацията за развитие на социално предприятие;
За кандидатстване, моля изпратете автобиография и приложеното заявление за участие, не по-късно от 01.06.2007 г., на e-mail: [email protected] или на адрес:
- Избират и прилагат ефективни методи за диагностициране;
- Предлагат решения и оказват подкрепа в тяхното внедряване;
- Разработват модели за структурно развитие, подпомагат бизнес, маркетинговото и търговското планиране и бюджетиране;
- Предоставят експертна поддръжка на мениджърите на социалните предприятия при избор и въвеждане на модел на управление.
София 1000,
ул. „Цар Иван Шишман” 4, ап. 4,
тел.: 02/98-98-332,
моб.: 0895 438 564
Заявление за участие
Предоставил информацията:
Велимир Друмев
Координатор “Обучения”
Проект „Мрежа за социално включване на хората с увреждания”
Краен срок: 1 юни 2007 г.
Тази година темите са:
- По-добри публични услуги за растеж и работни места;
- Участие и прозрачност;
- Социално въздействие и кохезия;
- Ефективна и ефикасна администрация;
- Най-вдъхновяваща добра практика
Могат да участват национални, регионални и местни власти от страните членки на ЕС, страните кандидатки, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.
Кандидатурите се подават само онлайн.
Краен срок: от 1 май до 1 юни 2007 г.
В програмата ще бъдат включени по 20 студенти от България и Австрия. Разходите по пребиваването се осигуряват от стипендия на Австрийското федерално министерство за наука и изследвания, включваща обучение, нощувки, закуска и обяд, екскурзии. Спечелилите конкурса ще трябва да платят 15 евро такса участие.
Летният колеж ще се проведе във Варна и Велико Търново и е с продължителност 3 седмици. В преподаването се прилагат интерактивни методи за изучаване на чужди езици. Съжителството с австрийските участници дава възможност за непосредствено прилагане на наученото. Екскурзиите до туристически обекти и беседите на актуални теми са основа за интересни дискусии и по-доброто взаимно опознаване в неформална среда. Могат да кандидатстват всички редовни студенти, които са изучавали немски език от 150 до 500 учебни часа. Изборът се прави чрез конкурс по документи.
Няма да се приемат кандидатури на студенти, които следват немска филология, завършилите немска езикова гимназия или гимназия с усилено изучаване на немски език.
Краен срок: За дейности 1.1, 1.3, 2, 3.1, 4.3 и 5.1: за проекти, стартиращи между 1 ноември 2007 г. и 30 март 2008 г. - 1 юни 2007 г.; за проекти, стартиращи между 1 януари и 31 юли 2008 г. - 1 септември 2007 г.
За дейности 3.2 - 31 май 2007 г.;
За дейности 4.4. - 30 юни 2007 г.
Програма "Младежта в действие" е насочена към млади хора от 13 до 30 годишна възраст, които са легални граждани на 27 страни членки на ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Турция, както и към други действащи лица в областта на младежта и неформалното образование. Главната целева група са младите хора между 15 и 28 годишна възраст. Програмата е отворена към младите хора независимо от нивото им на обучение или социалната и културната им основа.
Основните цели на програма "Младежта в действие" са:
- Да се популяризира активното гражданство на младите хора и особено тяхното европейско гражданство;
Постоянните приоритети на програмата "Младежта в действие" са:
- Да се развие солидарност и да се популяризира толерантността между младите хора, с оглед насърчаване на социалната интеграция в Европейския съюз;
- Да се поощри взаимното разбирателство между младите хора в различни страни;
- Да се спомогне за развитието на качеството на поддържащи системи за младежки дейности и за способностите на гражданските обществени организации в областта на младежта;
- Да се популяризира европейското сътрудничество в областта на младежта.
1) Европейско гражданство
Годишните приоритети на програма "Младежта в действие" за 2007 са:
2) Участие на младите хора (Да се насърчи ефективното участие на младите хора в демокрацията; Да се насърчи тяхното участие в обществения живот; Да се предложи на младите хора възможност да се научат да участват.)
3) Културно разнообразие
4) Включване на млади хора в неравностойно положение
- 2007: Европейска година на равните възможности за всички
Програма "Младежта в действие" е структурирана в пет основни дейности:
- Подобряване на здравето на младите хора
- Структурен диалог
Дейност 1 - Младежта за Европа
1.1 Младежки обмени
Дейност 2 - Европейска доброволческа служба
1.2. Младежки инициативи
1.3. Проекти за демократично гражданство
Дейност 3 - Младежта на света
3.1. Сътрудничество със съседните страни на разширена Европа
Дейност 4 - Младежки работници и поддържащи дейности
3.2. Сътрудничество с други страни
4.1. Поддръжка на структури, активни на европейско ниво в областта на младежта
Дейност 5 - Подкрепа за европейско сътрудничество в младежката сфера
4.2. Подкрепа на Европейския младежки форум
4.3. Обучение на младежки работници и работа в мрежа
4.4. Проекти, насърчаващи иновации и качество
4.5. Информационни дейности за млади хора и младежки работници
4.6. Партньорства
4.7. Подпомагане на структурите на програмата
4.8. Стимулиране на достиженията на програмата
5.1. Срещи между младите хора и отговорните за младежката политика
Информация за програмата на български език
5.2. Подкрепа за дейности, които ще доведат до по-добро познаване на областта на младежта
5.3. Сътрудничество с международни организации
Срокове: Краен срок за подаване на документи за стипендиите за докторски програми в областта на науката и технологиите: 1 юни 2007 г.; Краен срок за подаване на документи за стипендиите "Фулбрайт" и Хюбърт Хъмфри": 3 септември, 2007 г.
Комисия “Фулбрайт” обявява конкурси за стипендии в САЩ през учебната 2008/2009 година за:
- Университетски преподаватели и изследователи - 5 месеца
- Кандидати за магистърски и докторски програми - 10 месеца
- Кандидати за докторски програми в областта на науката и технологиите - 3 години
- Кандидати за магистри по бизнес администрация - 2 години, съвместно с университета в Оклахома
- Кандидати за магистри по бизнес администрация - 10 месеца, съвместно с университета в Дартмут
- Кандидати за магистърски програми - 10 месеца, съвместно с “Благодарност към Скандинавия”
- Специалисти от държавния и частния сектор - 10 месеца, стипендия “Хюберт Хъмфри”
Краен срок: 1 юни 2007 г.
Програмата е предназначена за:
- работещи в местни, областни или национални администрации, чиято сфера на отговорност са контактите с ЕС;
- юристи, икономисти, учени в социалната сфера, представители на НПО;
- студенти с бакалавърска степен, желаещи да задълбочат знанията си в областта на ЕС и регионализма.
Краен срок: 1 юни 2007 г.
Програмата ще се фокусира върху две теми:
- Подкрепа за разорените и уязвимите групи да изплуват от бедността
- Публични мерки за многоезична държава
Едногодишната програма е предназначена за талантливи професионалисти от Централна, Източна и Югоизточна Европа и страните от бившия СССР.
Краен срок: 1 юни 2007 г.
Международният фестивал за късометражни филми има за цел да популяризира и развива филмовото творчество. Фестивалът се провежда ежегодно в ДКИ - КЦ “ДВОРЕЦА” - гр. Балчик през месец септември и е открит и за индивидуално и институционално участие. Провежда в 3 категории: Игрален филм (новела); Документален филм; Анимация. Дължината на филмите следва да е до 45 мин.
Краен срок: 1 юни 2007 г.
Приятели на Института за трансарт с подкрепата и на други спонсори осигуряват до осем частични стипендии за съвместна работа с Дунавския университет (Donau-Universitat) в Кремс, Австрия, във връзка с курса Master of Fine Arts in New Media. Половината на всяка от стипендиите, дотирана с по 2 000 евро, е в зависимост от досегашните постижения на кандидата в областта на изкуството, другата половина се определя от финансовите му потребности в рамките на курса. Допълнително се осигуряват две стипендии по 4000 евро за участници от новите държави-членки на Европейския съюз. Университетският курс е предназначен за хора от медиите, занимаващи се с изкуство от всички области, включително и фотография и видео, които биха се занимавали с тази професия. Курсът се състои от три семестриални модула от по 17 дена в Линц, два зимни модула в Ню Йорк и четири семестъра "independent study" с подкрепата на преподаватели от Института и индивидуално избрани ментори. Тезите на уъркшоповете и семинарите се простират от медийната археология през софтуера като метафора до "Documenta XII User Guide".
Краен срок: 1 юни 2007 г.
www.legaltheory.org обявява своя ежегоден конкурс за най-добър реферат (курсова работа) през 2007 год. на студент в областта на общотеоретичните аспекти на държавата и правото. Курсовата работа (рефератът) трябва да са написани от редовен или задочен студент, български гражданин, притежаващ това качество през учебната 2006-2007 год. Курсовата работа (рефератът) трябва да са изпратени като файл в .doc или .txt формат на имейл [email protected] или имейл [email protected]
Рефератът следва да бъде написана в обем минимум от 10 страници, отговарящи на БДС, т. е. 30 реда по 60 знака на ред. Темата на курсовата работа (реферата) следва да бъде предимно в областта на общотеоретичните аспекти на държавата и правото.
Краен срок: 4 юни 2007 г.
Програмата “Живо Наследство 2007” е насочена към подкрепа на инициативи за опазване и представяне на местното фолклорно и нематериално наследство с активното участие на местните жители. Освен опазването и развиването на традициите, програмата има за цел да мотивира и обедини гражданите при изпълнението на тези инициативи, които ще се основават на принципа на доброволното участие и партньорство. Допълнителен акцент в програмата ще бъде привличането на млади хора, които да бъдат ангажирани с проучването, опазването и популяризирането на местното културно наследство.
Програмата ще стимулира реализирането на практически инициативи, основаващи се на добра координация и сътрудничество с всички заинтересовани страни (училища, местна власт и други местни институции, представители на местната общност, местен бизнес и други). Приоритетно ще бъдат финансирани проекти, които в процеса на работа ще могат да представят конкретни продукти, свързани с наследството - изложба, представление, пърформанс и други. Високо ще бъдат оценявани проекти, които подхождат творчески и иновативно по отношение на наследство - както по отношение на едно по-широко разбиране за обхвата на термина “наследство”, така и по отношение на методите за неговото проучване, а също и по отношение на представянето му, вкл. чрез нови технологии, възможностите на Интернет и т.н.
ФРГИ няма да финансира: Закупуване на костюми за танцови състави; Организиране на научни изследвания и конференции, научни публикации; Индивидуални помощи, стипендии, такси правоучастие и др. подобни; Инициативи с политически, религиозен или синдикален характер; Еднократни акции/дейности без възможност за осигуряване на устойчивост в по-дългосрочен план; Дейности със стопански характер, тоест такива, които имат за цел формиране на печалба.
В рамките на програмата ще бъдат финансирани около 10 проекта на стойност до 4000 лв. Очаква се по-голямата част от финансираните проекти да търсят финансиране до 2500-3000 лв. Кандидатстващите организации/граждански групи трябва да осигурят минимум 10% (от общата стойност на проекта) собствен финансов принос. В допълнение се очаква организациите да привлекат и допълнителни нефинансови ресурси - материали, доброволна работа и т.н., които също да трябва да бъдат включени в бюджета като собствен нефинансов принос.
Проектите ще трябва да бъдат осъществени за срок до 5 месеца в периода от началото на юли до края на ноември 2007 г.
С проекти в конкурса могат да участват само организации, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ), както и нерегистрирани граждански групи. Една организация или неин клон може да кандидатства само с един проект.
Кандидатстващите организации могат да участват в конкурса с проектопредложение, което приоритетно засяга дейности и инициативи на територията на населеното място, в което са регистрирани.
Формуляр за кандидатстване
Общи условия и Насоки за кандидатстване
С вашите въпроси можете да се обръщате към:
Мария Петрова, офис мениджър, [email protected]
Юрий Вълковски, Мениджър “Финансирания”, [email protected]
както и на телефоните на Фондация “Работилница за граждански инициативи”:
02/ 980 69 15, 987 98 03 и 980 12 68
или на адрес: София, ул. "княз Борис І" 78
Краен срок: 4 юни 2007 г.
В конкурса могат да участват всички библиотеки и организации с функциониращи библиотеки, чрез защита на проекти, съгласно правилата утвърдени от министъра на културата със заповед № РД 09-175/ 24.04.07 г. Проектите са подават в Министерството на културата с краен срок един месец от дата на публикуване на обявата до 04 юни 2007 г. За допълнителна информация: Министерство на културата, Дирекция „Книга и библиотечно дело”, тел.: 9400 930, 9400 844.
Правила за реализиране на проекти за финансова подкрепа на библиотеките при обновяване на фондовете им с книги и други информационни източници по програма „българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност”
Формуляр за финансова подкрепа на библиотеките при обновяване на фондовете им с книги и други информационни източници
Краен срок: 5 юни 2007 г.
Организационен комитет “Нощ на музеите и галериите - Пловдив” отправя отворена покана към желаещи за участие с арт-проект в Нощ на музеите и галериите - Пловдив 2007, която ще се проведе на 28 септември (петък). В нея ще участват отново над 30 културни институции с програма в няколко раздела - основна, съпътстваща, програма за деца.
Поканата се отправя към кандидати - артисти, арт-групи, галерии, държавни институции, чуждестранни институти.
Желаещите да кандидатстват трябва да изпратят:
- описание на художествения проект, с който искат да участват в Нощ на музеите и галериите - Пловдив 2007
- кратко представяне на организацията си или творческо СV;
- за коя част от програмата се кандидатства - основна, съпътстваща, програма за деца;
- конкретни изисквания към пространството и изисквания към местната приемаща културна институция;
- при познаване на Пловдив, моля посочете конкретна галерия, музей или друго пространство, където бихте желали да представите проекта си.
Проекти се приемат до 5 юни на е-mail: [email protected] или Пловдив 4000, ул. Отец Паисий 40, Галерия Сариев, моля посочете: (за Отворената Покана)
Кандидатурите ще бъдат разпратени между всички пловдивски галерии и музеи участници в Нощта. При одобрение на проекта те ще се свържат с кандидатите до края на юни.
За въпроси, моля, не се притеснявайте да се свържете с организаторите.
Краен срок: 5 юни 2007 г.
- издаването на критическа литература и теоретични разработки в областта на културата;
- издаването на периодични издания в областта на изкуствата, с национално разпространение;
- създаването и поддържането на рубрика за оперативна критика в седмичниците за култура с национално разпространение и в електронните интернет издания.
-
ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ПЕРИОДИЧНИ ИЗДАНИЯ ЗА ИЗКУСТВО И КУЛТУРА
- ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА РУБРИКА ЗА ОПЕРАТИВНА КРИТИКА В СЕДМИЧНИЦИ ЗА КУЛТУРА И РУБРИКА ЗА ОПЕРАТИВНА КРИТИКА В ЕЛЕКТРОННО ИЗДАНИЕ
-
ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА БЪЛГАРСКА И ПРЕВОДНА КРИТИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА
Документите за участие в конкурса се подават в два екземпляра лично в "Евро-Български културен център" до 05.06.2007 г. (вторник)
За допълнителна информация:
Национален фонд “Култура”
тел.: 981-08-13
тел.: 988-58-26
Краен срок: 5 юни 2007 г.
Представителството на Върховния комисар на ООН за бежанците в България обявява конкурс за журналистически репортаж/очерк на тема “Бежанците и ние”. Конкурсът е за печатни и електронни медии (печат, радио, телевизия, както и интернет-медии). Журналистическите материали трябва да са били публикувани/излъчени от 20 юни 2006 г. до 5 юни 2007 г. Изискването към представяните творби е да отразяват реалните проблеми на търсещите убежище и бежанците в България, успеха/неуспеха им да се интегрират в българското общество.
Конкурсните работи могат да се изпращат на носители: хартиено копие, VHS, CD, аудио-касета или DVD, на адрес: Представителство на ВКБООН в България, ул. Денкоглу, 19, София 1000, За журналистическия конкурс.
За допълнителна информация:
Волен Крумов, тел.: 02/980 2453/4, факс: 02/980 1639
[email protected]а>
Краен срок: 5 юни 2007 г.
Стартира новата кампания по програма „Младежки бизнес” на Джуниър Ачийвмънт България, имаща за цел да свърже амбицията на стартиращите предприемачи с финансовите и менторски ресурси, от които имат нужда, за да реализират мечтата си.
Кредит в размер до левовата равностойност на 5 000 щ.д. при особено изгодни условия за погасяване е финансовата подкрепа, която получават отличените млади предприемачи. Характерен за програмата е строго индивидуалният подход при определяне точните условията, за да отговарят максимално на конкретните нужди на планираната бизнес активност. В общия случай заемът се отпуска за период на погасяване до 3 години, при лихва в размер на 5% годишно, с гратисен период за първите 6 месеца.
Другият важен елемент от програмата е свързването на младите предприемачи с ментори, които да ги подпомагат в бизнес дейността и да ги напътстват в процеса на вземане на решения.
Желаещите кандидати трябва да подготвят молба за кандидатстване, бизнес план и автобиография.
Попълнените документи трябва да бъдат изпратени на адрес [email protected]
За повече информация, моля свържете се с
Мая Гъркова
координатор програма „Младежки бизнес”
тел.: 02/989 43 61
[email protected]
Краен срок: 7 юни 2007 г.
Конкурсът се организира от Шуменски университет “Еп. Константин Преславски”, Сдружение на българските писатели, Студентски съвет на Шуменския университет, Академичен център за литература и култура, Студентски литературен клуб “Боян Пенев” и Община Шумен.
В конкурса могат да участват само студенти от български висши училища. Допуска се участие в повече от един жанр.
- Поезия: до 5 стихотворения (или не повече от 5 страници)
- Белетристика: до 3 разказа (с общ обем до 15 стандартни страници - 30 реда по 60 знака)
- Критика: един или повече текстове с общ обем до 15 стандартни страници.
- Конкурс за книга от автор студент: издадена през 2006 или 2007 г.
Конкурсът е явен. Могат да се изпращат и публикувани в периодиката стихотворения.
Текстовете и книгите се приемат в три екземпляра. Авторите трябва да посочат висшето училище, в което учат, факултетния си номер и ЕГН, както и заявка за евентуална нощувка на 8 срещу 9 юни в Шумен.
Конкурсните произведения да се изпращат или предоставят лично до 7 юни 2007 г. на следните адреси:
Шумен - 9700,
Шуменски университет “Еп. Константин Преславски”, Студентски съвет (за литературния конкурс);
тел.: (054) 6 21 89
или на ел. поща: [email protected]
Краен срок: 8 юни 2007 г.
В сътрудничество с КултурКонтакт Австрия е обявена ежегодната награда за изкуство на Хенкел Henkel Art.Award. Наградата включва три основни компонента на модерното изкуство - рисунка, фотография и дизайн. Тази година, тя е за индустриален дизайн и е предназначена към страните от Централна, Източна Европа и Централна Азия.
Победителят се избира от международно жури, като наградата е в размер на 7000 евро. Наградата включва и изложба във Виена през ноември 2007 г. на творбите на петимата номинирани финалисти, както и изложба на победителя в собствената му страна.
Краен срок: 11 юни 2007 г.
Учещите се във всички висши училища в страната ще могат да приложат икономическите си знания в новоучредения от КД "Инвестмънт България" студентски конкурс. Желаещите да участват трябва да изготвят презентация на тема "Взаимните фондове - точното място на вашите пари". Това съобщи Янко Николов - изпълнителен директор на финансовото дружество.
Темите на студентите ще бъдат оценявани от журналисти. Председател на журито е Асен Григоров - водещ на предаването "Денят започва" на БНТ. Високо ще бъдат оценени разработките, представящи иновационни идеи в алтернативното инвестиране, които ще могат да бъдат приложени в практиката на финансовите дружества, поясни Георги Табаков - председател на Българския икономически форум.
Победителят в конкурса ще получи 750 лева и стажантско място в КД "Инвестмънт България". Студентът, класирал се на второ място, ще бъда награден с 500 лева, а третият - с 250 лева.
Крайният срок за предаване на презентациите е 11 юни. Материалите могат да бъдат изпратени на хартиен или на магнитен носител на адрес: София 1463, бул."Витоша" 86, ет. 4, ап.12, или на e-mail: [email protected]
Специална програма „Наказателно правосъдие“
Оперативни грантове
Краен срок: 13 юни 2007 г.
Приемат се проекти от НПО, работещи в общоевропейски интерес. Финансирането е в размер на 70% от допустимите разходи.
Покана за кандидатстване
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Фондация “Работилница за граждански инициативи” отправя покана за участие във второто издание на Лятно училище за общностно развитие на тема “Ролята на практиците, работещи за развитието на общности”, което ще се проведе в Румъния между 8 и 14 юли 2007 г.
Лятното училище е възможност хора с интерес в областта на общностното развитие да повишат своите познания и да подобрят уменията си за развитие на общности. Програмата предвижда петдневно обучение, в което са включени лекции, практическа работа, дискусии и представяния на добри практики от Централна и Източна Европа. В допълнение за участниците е организирано посещение на проект в областта на общностното развитие на място. Обучителите са специалисти в областта на развитието на общности от Словакия, Румъния и Чехословакия.
От страна на България могат да участват до 20 представители на граждански организации, местна власт и университети, ангажирани в областта на развитието на общности.
Крайният срок за кандидатстване с формуляр за участие, автобиография и мотивационно писмо е 15 юни 2007 г.
Лятното училище за общностно развитие е съвместна инициатива на ФРГИ, Румънската асоциация за общностно развитие, Партньори Словакия и Алавида (Великобритания) в рамките на проект “Диалог за общностно развитие - теория и практика в Централна и Източна Европа”, финансиран от Европейската комисия по Партньорска програма - Компонент Гражданско общество - България и Румъния 2005.
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Европейското дружество за образование и комуникация (ESEC) обявява конкурс за европейската медийна награда "Еразъм 2007" за медийни програми, продукти и продукции на електронни или интернет медии, чиято основна тема е Европа и които допринасят за социалната и културна интеграция на континента.
Поканата за участие се отнася до организации и фирми в областта на радиото и телевизията (обществени, комерсиални, частни), образователни организации с медиен акцент, културни или социални инициативи и проекти (кино, видео, интернет), обществени организации в областта на медийната педагогика (например медийни центрове, медийни музеи), групи, разработващи проекти, организации и фирми в областта на документалното кино. Общият награден фонд тази година е 10 000 евро.
За първи път ще бъде присъдена наградата "Страна на фокус" ( 1 000 евро). Приемането на България и Румъния в ЕС е причина организаторите от ESEC да поставят "фокуса" върху медийни продукции от двете страни. В последната категория ще се състезават само български и румънски медии, организации, продуценти, групи.
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Конкурсът е за най-информативно и обективно отразяване в една от следните области:
- Въздействието на подпомагането на USAID в даден град или област в България.
- Въздействието на подпомагането на USAID в една от приоритетните сфери на дейност на USAID в България:
1) Върховенство на закона (съдебна реформа, развитие на професията на юристите).
- Въздействието на текущите или приключилите програми на USAID в други сфери (например: хуманитарно подпомагане, пенсионна реформа, опазване на околната среда).
2) Икономическо преструктуриране и растеж (реформа в търговското право, развитие на бизнеса, реформа на пазара на труда, реформа на финансовия сектор, реформа на енергийния сектор).
3) Местно самоуправление (децентрализация, програми за развитие на общностите, междуетническо взаимодействие).
Първа, втора и трета награда (общо 18 награди) ще бъдат присъдени във всяка от следните категории:
1) Национални медии: телевизия, радио и печат.
2) Регионални медии: телевизия, радио и печат.
В конкурса не могат да участват материали, изготвени по поръчка на финансирани от USAID проекти и програми.
За допълнителна информация:
Вера Петканчин
Тел.: 02 939 5759
[email protected]
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Организатори: Община Силистра, Дирекция „Хуманитарни дейности”; Сдружение „Мелодия 2001”.
Право на участие в конкурса „Звезди над Дунав” имат индивидуални изпълнители до 25 години и вокални формации и групи до 18 години.
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Стипендиатската програма Roma Memorial University Scholarship Program е отворена за участие за студенти от ромски произход.
Краен срок за приемане на концепции: 15 юни 2007 г.
Специфичните цели са: да предоставят на ромите и маргинализираните групи необходимите средства за достъп до работни места, социални услуги, училища и човешки права; да отстранят пречките, които спират достъпа на ромите и маргинализираните групи до основи права и защита; да информират ромите и маргинализираните групи за ползите от признаването на техните права от националните власти.
Могат да кандидатстват международни неправителствени организации, както и специализирани агенции, основани на базата на междуправителствени спогодби, Международният комитет на Червения кръст и Червения полумесец също се приемат за такива организации. (Commission Regulation 2342/2002as amended by Commission Regulation 1261/2005)
Максимален/минимален грант: 1 млн. евро на проект, който покрива до 80% от допустимите разходи.
Максимална продължителност на проектите: 18 месеца
Дейностите следва да се реализират поне в три от следните държави: Албания, Босна и Херцеговина, БЮР Македония, Сърбия вкл. Косово, Хърватска, Черна гора.
Специална програма „Предотвратяване и борба с престъпността“ (2007/C 102/10)
Оперативни грантове
Краен срок: 15 юни 2007 г.
За неправителствени нестопански организации, които са регистрирани в страна членка на ЕС и работят за недопускане на радикални тенденции на местно ниво, образование (особено на младите хора) в анти-радикализация, обучение и изграждане на капацитет на лидери и организации, диалог между политически и духовни лидери, развитие на партньорства на организации, активни в сферата на анти-радикализацията, работа с медиите, академични изследвания в сферата на анти-радикализацията и др.
Краен срок: 15 юни 2007 г.
Опаковки за корнфлейкс, субтитри на филми, книги, практически ръководства, един бърз поглед ще ви накара да го осъзнаете: преводите са навсякъде! По случай 50-тия юбилей на Европейския съюз Комисията ще организира забавно и конкретно събитие, за да разкрие пред младите някои от тайните на тази специфична езикова дейност. Как ли? Като им предложи да станат преводачи за един ден!
На 4 октомври 2007 г. 17-годишните ще могат да участват в преводачески конкурс, който ще се проведе на един и същи ден в 27-те държави-членки на Европейския съюз! Учениците ще могат сами да изберат от кой към кой език искат да превеждат измежду 23-те официални езика на Европейския съюз. Училищата ще се заемат с организирането на местно ниво на конкурса.
Краен срок: 16 юни 2007 г.
Фондация “ОГЪНЯТ НА ОРФЕЙ” - Пловдив обявява Национален литературен конкурс "Огънят на Орфей" 2007 в две възрастови групи:
- до 14 години
- до 25 години
Огънят на Орфей е жив в сърцата на талантливите хора. Този огън ражда звуци, багри, танци и слово, сплетени в единно божествено вдъхновение. България - от Орфей до наши дни - винаги е била средище и извор на дух и култура в Европа. А младите хора са мостът, по който ще дойде по-доброто бъдеще на Европа и света.
Изпращайте своите творби до 15.06. 2007 г. на адрес:
ПЛОВДИВ - 4002
П.К. № 21 - I
Фондация “Огънят на Орфей”
За конкурса
Ръкописите да не надвишават 10 печатни страници.
Творбите могат да бъдат в различни жанрове (стихове, разкази, есета и др.).
Не забравяйте да напишете трите си имена, адрес, телефон и e-mail.
Наградените в конкурса получават право за участие в Лятна академия по изкуство “Огънят на Орфей”(Творчески литературен клас).
Краен срок: 18 юни 2007 г.
Един млад българин ще има шанса да слуша 16 дни лекции на живо от хората, които движат голямата политика. При това в едно от най-живописните места в света - алпийското селце Алпбах в Австрия. Големият шанс обаче трябва да се заслужи.
"Стандарт", заедно с представителството на Алпбах в България, учредява наградата "Млад европеец". Условието е да напише есе на английски до 3000 знака. Темата е "Ролята на гражданите в Европа. Бъдещето на европейската демокрация". То трябва да се прати на адреса на редакцията: 1404 София, бул. "България" 49. Крайният срок е 18 юни. Заедно с есето очакваме и кратко СV на кандидатите.
В конкурса могат да участват студенти последен курс и млади хора, завършили висше в последните 5 години. Специална комисия ще определи победителя. Мястото, където лидерите на днешния ден се срещат с лидерите на утрешния ден - така наричат форума в Алпбах. Лектори са еврокомисари, водещи световни политици, шефове на най-големите банки и авторитетни учени. Таксата за участие е 980 евро. Но за победителя в конкурса участието и 16 дни в Алпбах ще са безплатни.
Краен срок: 20 юни 2007 г.
Институт “Отворено общество” - София обявява конкурс за финансиране на проекти на групи в неравностойно положение. Конкурсът е част от проект “Овластяване на безвластните”, финансиран от Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа.
Основната цел на конкурса е чрез повишаване на социалната солидарност да допринесе за социалното и икономическо приобщаване на маргинализирани групи (малцинства; деца в риск; самотни родители; възрастни хора; хора с увреждания; хора, живеещи в изолирани и отдалечени населени места и др.).
Конкурсът е отворен за кандидатстване за:
- неформални граждански групи на хора в неравностойно положение (малцинства; деца в риск; самотни родители; възрастни хора; хора с увреждания; хора, живеещи в изолирани и отдалечени населени места и др.);
Проектите да обхващат период не по-дълъг от осем месеца с начало не по-рано от края на месец юли 2007 г.
- организации с нестопанска цел, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, чиято мисия е насочена към работа с групи в неравностойно положение.
Бюджетната стойност на проектите да не надвишава 5 000 щатски долара.
При получено одобрение на Вашата идея, решението за финансирането й ще бъде взето след провеждане на посещение на място от експертен екип на Институт “Отворено общество”-София и срещи с представители на групата в неравностойно положение.
Изискваните документи за кандидатстване са: Регистрационен формуляр “Овластяване на безвластните” на Институт “Отворено общество” - София, придружен от всички посочени в него задължителни приложения.
Документите за кандидатстване се подават в офиса на Институт “Отворено общество” - София, ул. Солунска № 56, не по-късно от 17.00 часа на 20 юни 2007 г.
Резултатите от конкурса ще бъдат обявени не по-късно от 20 юли 2007 г.
За допълнителна информация: г-жа Живка Белчева, тел. (02) 930 66 64; e-mail: [email protected]
Регистрационен формуляр “Овластяване на безвластните” за неформални граждански групи на хора в неравностойно положение
Регистрационен формуляр “Овластяване на безвластните” за граждански организации
Бюджетна матрица
Краен срок: 22 юни 2007 г.
2007 г.
Xerox търси най-креативните книги, брошури, печатни материали за директен маркетинг в шестото издание на наградите Printing Innovation with Xerox Imaging (PIXI). Международният конкурс е създаден с цел да открива и показва най-иновативните и ефективни печатни материали, произведени на дигиталните преси на Xerox. За първи път тази година Xerox ще проведе един общ конкурс за целия свят, а не както до сега отделни за Европа и Северна и Южна Америка. Това ще позволи на всички участници да се състезават наравно за международната титла. Заявки за участие ще се приемат онлайн от 23 април - до полунощ на 22 юни. Тази година състезанието има четири категории: Информационни и промо материали (Collateral); Книги и ръководства; Директна поща; Промоционални материали, свързани с транзакции.
Action ENT5/CIP/07/B/N02C00
Краен срок: 22 юни 2007 г.
Задачата на тази грантова схема е да подкрепи бизнес развитието и иновациите в бизнеса, най-вече у МСП чрез засилване на разбирането им относно ползването на авторските права и тяхната възможност за защитата им и борбата със злоупотребата с тях. Проектите ще бъдат насочени към специфични секторни нужди (текстил, кожа, обувки, мебели...) и ще подкрепят ползването на авторски права в международните изследвания и трансфер на технологии. Проектите ще включват всички форми на интелектуална собственост - както формално регистрираната (патенти, търговски марки и др.), така и защитените от нерегистрирани или неформални методи (търговски тайни и др.).
Могат да кандидатстват администрации, корпорации, федерации, съюзи, изследователски центрове, МСП от страните членки на ЕС, страните кандидатки, ЕЕА и Балканите.
Грантовете ще са в размер на 80% от допустимите разходи.
Краен срок: 22 юни 2007 г.
Наградата “Към клас А” се присъжда за най-добра общинска комуникационна кампания. Целта й е да се повиши информираността на ползвателите на общинските сгради за потреблението на енергия и вода, както и за емисиите на CO2. Наградата ще бъде стимул за общините за подобряване или сравняване на техните комуникационни стратегии, коeто със сигурност ще доведе до подобряване на характеристиките на сградите им, така че те да достигнат клас А или да станат “Ярки примери за подражание”. Наградата се присъжда ежегодно.
Конкурсът за наградата е отворен за всички общини и местни власти от Европа, които участват в кампанията Дисплей.
За повече информация:
Зоя ГЮРОВА, координатор на проекта “Към клас А - общинските сгради като ярки примери за подражание”
и на дейностите, свързани с участието на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в кампанията Дисплей
тел.: 02 963 17 14
[email protected]
Краен срок: 22 юни 2007 г.
The Center on Philanthropy and Civil Society at The Graduate Center of The City University of New York предлага стипендии.
Краен срок: 29 юни 2007 г.
Целта е да се откроят оригинални и иновативни проекти, които могат да вдъхновят други региони по следните теми и под-теми:
- Регионална икономика, базирана на знания и технологични иновации (1. подкрепа за клъстъри и бизнес мрежи; 2. Трансфер на технологии от изследователски институти към МСП)
Проектите следва да са съфинансирани от Европейския фонд за регионално развитие или от предприсъединителни инструменти.
- Устойчиво икономическо развитие (3. Енергийна ефективност и възобновяема енергия; 4. Екологосъобразни технологии)
Краен срок: 29 юни 2007 г.
Приоритетни области на сътрудничество:
- Осигуряване на ефективно прилагане на реформи чрез по-добро управление;
- увеличаване на адаптивността на работници и предприятия;
- привличане на повече хора да навлязат на пазара на труда;
- ефективни инвестиции в човешкия капитал и обучението през целия живот.
Могат да кандидатстват:
- публични власти на централно или регионално ниво от страните членки на ЕС и страните от EEA/EFTA;
- НПО;
- Социални партньори.
Проектите следва да се опират на стабилно партньорство на организации от поне три страни членки на ЕС, така че да бъде осигурен транснационалният им характер.
Финансирането от страна на Комисията може да бъде в размер до 75% от допустимите разходи.
Препоръчва се проектите да бъдат на обща стойност до 130 000 евро.
Проектите следва да имат продължителност от 6 до 18 месеца.
Краен срок: 29 юни 2007 г.
Проектите следва или да допринасят за оценката на приложението на Европейската стратегия за осигуряване на работни места на национално ниво, или за създаване на дългосрочен оценъчен капацитет. Проектите следва да се фокусират върху приложението на Стратегията на национално или транснационално ниво.
Могат да кандидатства:
- Публични власти или агенции на централно/регионално ниво от страните членки на ЕС и страните от EEA/EFTA;
- НПО;
- Социални партньори.
Финансовата подкрепа на Общността може да възлиза до 75% от допустимите разходи.
Продължителността на проекта може да бъде до 12 месеца.
Краен срок: 29 юни 2007 г.
Стажовете са шестмесечни и са за хора на възраст над 21 години, граждани на страни членки на НАТО.
Краен срок: 29 юни 2007 г.
Български технологични фирми за първи път могат да участват в конкурс за определяне на бързоразвиващи се компании в Централна Европа. Организатори на надпреварата са консултантската компания Делойт и ДАИТС. Сред критериите за участие на компаниите в конкурса са притежаване на собствена технология, която допринася за значителна част от оперативните приходи на фирмата, годишни приходи от поне 50 000 евро и дейност поне 5 години. За фирмите, които не покриват посочените изисквания, е предвидена категорията „Изгряващи звезди”, където годишните приходи трябва да са поне 30 000 евро, а дейността - от поне 3 години.
Краен срок: 29 юни 2007 г.
Настоящият конкурс за проектни предложения се обявява въз основа на Решение № 1718/2006/EC на Европейския парламент и Съвета на Европа от 15 ноември 2006 г. за създаване на отделна многогодишна програма на Европейската общност в подкрепа на дейности в областта на аудиовизията през периода 2007-2013 г.
Целите на гореспоменатото решение на Съвета са:
- да се подпомогне и насърчи промоцията и движението на европейски аудиовизуални и кинотворби в рамките на изложения, панаири и аудиовизуални фестивали в Европа и по света, тъй като участието в подобни форуми може да допринесе значително за промоцията на европейски творби и за сътрудничеството между професионалисти в областта на киното и аудиовизията,
- да се насърчи работата в мрежа на европейско равнище, като се подкрепят съвместни дейности, осъществявани на европейския и международния пазар от национални обществени и частни институции, работещи в областта на промоцията,
- да се насърчи по-широкото разпространение/представяне на ненационални европейски филми на европейски и международни пазари, посредством инициативи за стимулиране на тяхното разпространение и показване в кината, или с други думи чрез насърчаване на координираните маркетингови стратегии.
Това конкурсно предложение е насочено към европейски компании, чиято дейност допринася за постигане на целите на програма МЕДИА, както те са описани в Решението на Съвета.
Настоящият конкурс е насочен към европейски организации, регистрирани в или управлявани от граждани на страни членки на Европейския съюз или на държави от Европейското икономическо пространство, които участват в програма МЕДИА 2007 (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия), както и на Швейцария.
Максималната сума, одобрена за настоящия конкурс за проектни предложения, възлиза на 800 000 EUR. Финансовата подкрепа от страна на Комисията не може да надвишава 50 % от общите допустими разходи.
Проектите трябва да започват между 1.1.2008 г. и 31.12.2008 г. Дейностите трябва да приключват преди 31.12.2008 г. Максималният срок на продължителност на проектите е 12 месеца.
Краен срок: за годишните проекти за 2008 г. и за проектите, започващи между 1.1.2008 г. и 31.5.2008 г. - 29 юни 2007 г.; за проектите, започващи от 1.6.2008 г. нататък и приключващи до 31.12.2008 г. - 7 декември 2007 г.
Настоящият конкурс за проектни предложения се обявява въз основа на Решение № 1718/2006/EC на Европейския парламент и Съвета на Европа от 15 ноември 2006 г. за създаване на отделна многогодишна програма на Европейската общност в подкрепа на дейности в областта на аудиовизията през периода 2007-2013 г.
Целите на гореспоменатото решение на Съвета са:
- да се подпомогне и насърчи промоцията и движението на европейски аудиовизуални и кинотворби в рамките на изложения, панаири и аудиовизуални фестивали в Европа и по света, тъй като участието в подобни форуми може да допринесе значително за промоцията на европейски творби и за сътрудничеството между професионалисти в областта на киното и аудиовизията,
- да се насърчи работата в мрежа на европейско равнище, като се подкрепят съвместни дейности, осъществявани на европейския и международния пазар от национални обществени и частни институции, работещи в областта на промоцията.
Тази покана за представяне на предложения се отнася до европейските фирми, които с дейността си допринасят за реализиране на целите на програма МЕДИА, описани в решението на Съвета.
Настоящият конкурс е насочен към европейски организации, регистрирани в или управлявани от граждани на страни членки на Европейския съюз или на държави от Европейското икономическо пространство, които участват в програма МЕДИА 2007 (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия), както и на Швейцария.
Максималната сума, одобрена за настоящия конкурс за проектни предложения, възлиза на 5 млн. евро. Финансовата подкрепа от страна на Комисията не може да надвишава 50 % от общите допустими разходи.
Предвидените дейности трябва задължително да започнат между 1.1.2008 г. и 31.12.2008 г. Те трябва задължително да приключат преди 31.12.2008 г. Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.
Техническа подкрепа
Краен срок: 30 юни 2007 г.; 7 септември 2007 г.
Тази покана е насочена към национални администрации като полиция и митнически служби на страните членки.
1 покана - краен срок: 30.06.2007
2 покана - краен срок: 07.09.2007
Текст на поканата
Краен срок: 30 юни 2007 г.
В конкурса могат да участват млади хора до 25-годишна възраст, като представят идеите си на тема "Ролята на медиите и ИКТ в изграждането на мирен свят". Първата награда е финансова + пътуване до Япония. Конкурсът се организира от UNESCO и Фондация Goi Peace.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
Пролет в Европа е ежегодна гражданска инициатива, която има за цел да насърчи младите хора да дискутират, обмислят, изучават и да говорят свободно по европейските въпроси. Пролет в Европа, проект, който се доказа като успешен през последните четири години, вече е събитие, напълно интегрирано в европейския училищен календар.
Началните училища трябва да изработят дизайн за марка, посветена на 50-та годишнина на ЕС, а учениците от среден и горен курс трябва да изработят постер за демокрацията.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
В чест на международния ден за идкореняване на бедността (17 октомври) и десетилетието на изкореняването на бедността (1997-2006) ООН, Департамент за социални и икономически въпроси, обяви конкурса. В него могат да участват деца от всички страни по света на възраст между 5 и 15 години. Шестте най-добри рисунки ще бъдат издадени като серия пощенски марки. В съответствие с традициите две от тях ще бъдат пуснати в обръщение в Ню Йорк, други две - в Женева, а последните - във Виена. Поощрителни награди ще получат авторите на други 20 картини, които са останали извън призовите шест места.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
По повод 75-годишнината от основаването си Австрийският културен кръг “Der Kreis” обявява литературен конкурс на тема “Всички пишат Дунав различно” (“Alle schreiben Donau anders”).
Дунав е река, съединяваща Централна и Източна Европа. Тя оказва влияние върху хората, които живеят в околностите й. Всеки има опит или преживяване с нея. И отново става въпрос за свързващо и разделящо, бъдеще и минало, желания и страхове, мечти и кошмари, позитивно и негативно, ежедневно и необикновено...
Ако си на възраст между 10 и 25 години и темата ти е интересна, сподели мислите си, свързани с Дунав, в каквато и да е жанрова форма (лирика или проза)!
Най-интересните работи ще бъдат събрани и издадени в антология, а авторите на трите най-добри текста ще получат следните награди: Първа награда - 200€, Втора награда - 100€, Трета награда - 50€. Награждаването ще се проведе във Виена през есента.
Изпрати своя текст на немски език заедно с трите си имена, възраст, точен адрес и потвърждение, че текстът е написан от теб специално за конкурса и че си съгласен да бъде публикуван в антологията, на адрес:
[email protected]
или на
Kulturgemeinschaft Der Kreis
Anton Baumgartnerstrasse 44/C3/2503
A-1230 Wien
Координатор на конкурса за България е Екатерина Карабашева.
Ако имате въпроси, можете да се обърнете към нея на e-mail адрес: [email protected]
Краен срок: 30 юни 2007 г.
По повод 50-годишнината от основаването на ЕС унгарската фондация “Гений” и училища за надарени деца обявяват международен конкурс за ученици по рисуване. Основната тема, от която младите творци трябва да се вдъхновяват, е Одата на радостта - химн на ЕС. Категориите, в които ще бъдат разделени участниците, са три. От 6 до 10, от 11 до 14 и от 15 до 18 години. Няма ограничения в техниките на рисуване. Творбите трябва да бъдат с паспарту и размери не по-големи от 48 на 37 см. На гърба на всяка от тях трябва да бъдат посочени данните на автора, както и заглавието на творбата. Най-успешните творби ще бъдат включени в изложба.
Източник: Пайдея
Краен срок: 30 юни 2007 г.
Фотоконкурсът “Да разчупим стереотипите” ще се проведе от 1 март до 30 юни 2007 г. като част от кампанията на ЕС "За различността. Против Дискриминацията" и в рамките на Европейската година на равните възможности за всички. Конкурсът е отворен за участие на студенти по фотография, изящни изкуства, графичен дизайн, комуникационен дизайн, визуални комуникации, медиен дизайн и други свързани области. Участниците трябва да са регистрирани в академия, университет или колеж в една от 27-те страни членки на ЕС. Разрешено е както индивидуално, така и групово представяне. Всеки участник / екип може да изпрати най-много три фотографии. Участвайте в Европейския Фотоконкурс и спечелете € 3000 за себе си и € 3000 за вашия университет или училище. Подгласникът ще получи € 2000, а за третото място - € 1000. Най-добрите творби ще бъдат представени на пътуваща изложба из Европа.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
Проектопредложенията следва да са насочени към тематичните области:
- Гъвкавост и разнообразие на жизнения цикъл;
- Иновационен потенциал на прoцеса на стареене;
- Контекст на стареенето.
Краен срок: 30 юни 2007 г.
Програмата предлага тримесечен престой във Виена, за творци до 40-годишна възраст от Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония , Молдова, Румъния, Сърбия, Украйна, Хърватска и Черна Гора.
Краен срок: 1 юли 2007 г.
До конкурса се допускат всички учители, които желаят да споделят своя педагогически опит в работата си в областта на гражданското образование. Участието в конкурса може да бъде индивидуално или групово. Конкурсните материали трябва да представят и описват реално постигнати резултати по гражданско образование чрез обучението по отделни учебни предмети или група предмети, а също така и чрез различни извънкласни и извънучилищни дейности. Материалите трябва да включват описание на методите и организацията, които са използвани, за да се достигнат ДОИ за учебното съдържание по гражданско образование.
Материалите, в обем до 10 стандартни страници на хартиен и магнитен носител, да се изпращат на адрес:
София 1000,
бул. „Дондуков” 2А,
Дирекция „Квалификация и кариерно развитие” за конкурса за учители с добри педагогически практики по гражданско образование.
Телефони за справка:
9217 433 К. Костов - ст. експерт по философия
9217 571 Е. Йорданова - гл. експерт в дирекция „Квалификация и кариерно развитие”
Краен срок: 2 юли 2007 г.
Комисията желае да предостави финансова помощ за национални и регионални европейски инициативи на организации на гражданското общество, фокусирани върху младежите и жените. Тези инициативи трябва:
- да бъдат съсредоточени предимно (макар и не изключително) върху младежите и жените („целевите групи”);
Проектите, които могат да бъдат в различни форми (публични дебати, онлайн форуми, курсове и които могат да бъдат комбинирани с прояви, имащи за цел да привлекат обществеността - изложби, панаири, кампании), трябва:
- да насърчават общественото участие сред целевите групи в дебатите върху Европейския съюз в контекста на План Д и по-конкретно по следните теми: Благоденствие (растеж и заетост), Солидарност, Сигурност и свобода, Европа в света, Бъдещето на Европа.
- да засилят диалога между целевите групи и политическите органи по въпроси, свързани с Европейския съюз;
- да анализират приноса на целевите групи за вземането на решения на регионално, национално и европейско ниво;
- да дефинират около една водеща тема редица конкретни въпроси, на които ще бъде обърнато внимание;
Резултатът от проекта трябва да представлява траен принос към дебата за ЕС.
- да бъдат достъпни за целевите групи (без да се изключва по-широката общественост) и да бъдат направени така, че да предизвикват интерес. Затова е препоръчително проектът да бъде свързан във възможно най-голяма степен с въпроси от местен/ регионален/ национален интерес, както и с текущи проблеми на ЕС;
- да бъдат съсредоточени върху теми, които са от интерес за младите хора и/ или жените, и да избягват теми, които са прекалено технически или които са от интерес само за определени групи (напр. научни дискусии или въпроси, свързани с конкретни групи по интереси);
- да позволяват изразяването на най-различни мнения (без да се изключват каквито и да било мнения);
- ако е възможно, да включват диалог с политическите органи на местно, национално или европейско ниво. В тази връзка би било желателно участието на политически действащи лица на ниво ЕС (напр. депутати от Европейския парламент и национални депутати);
- доколкото е възможно да използват интернет като средство за популяризиране на проекта и за улесняване на дебата.
Проектът трябва да стартира преди 30 септември 2007 г.
Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.
Наличният първоначално бюджет за частично финансирани проекти се очаква да бъде 100 000 евро.
Отпуснатите безвъзмездни средства не могат да превишават 70% от общите допустими разходи по проекта.
Индикативно размерът на безвъзмездните средства от ЕС ще бъде между 25 000 и 100 000 евро за проект(и).
За да може да получи безвъзмездна помощ, кандидатстващата организация трябва да отговаря на следните условия:
- да е организация с идеална цел;
- да е юридическо лице;
- да е регистрирана в една от държавите-членки на ЕС;
- да има финансов, технически и оперативен капацитет, необходим за изпълнението на проекта;
- да е с неопетнена репутация.
Краен срок: 2 юли 2007 г.
Настоящият конкурс е насочен към европейски компании, чиято дейност способства за постигане на споменатите цели и в частност са независими телевизионни компании.
Кандидатите трябва да са регистрирани в една от следните страни:
- 27-те държави-членки на Европейския съюз;
- Държавите от ЕАСТ и Швейцария (при условие че се подпише нов договор със страната в рамките на програма МЕДИА).
Максималната сума, одобрена за настоящия конкурс за проектни предложения, възлиза на 1 360 000 EUR.
Финансовата подкрепа от страна на Комисията не може да надвишава 50 %/75 % от общите допустими разходи.
Финансовата подкрепа ще бъде предоставена под формата на безвъзмездно финансиране.
Максималната продължителност на проектите е 12 месеца.
Краен срок: 1 юли 2007 г.
За академичната 2007/2008 година холандското Министерство на външните работи ще предостави 30 стипендии за магистратура в областта на публичната администрация - Университет на Туенте, Холандия, на кандидати от Беларус, България, Хърватска, Йордания, Мароко, Румъния, Руска Федерация, Сърбия, Македония, Молдова, Черна Гора, Турция и Украйна.
Краен срок: 1 юли 2007 г.
CERGE-EI с финансовата подкрепа на Глобалната мрежа за развитие кани за участие в Регионален конкурс за изследвания в областта на социалните науки икономисти, демографи, политолози, социолози и др. от Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватска, Чешката Република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Македония, Черна Гора, Полша, Румъния, Сърбия (вкл. Косово), Словакия и Словения. Ще бъдат предоставени грантове за изследванията в размер средно на 9000 щ.д. Формалната кандидатура се представя от институцията, с която кандидатът е свързан и която ще администрира гранта.
Краен срок: 2 юли 2007 г.
В средата на юли 2007 г. Фондация “Работилница за граждански инициативи” (ФРГИ) за втори пореден път ще връчи наградите “Заедно” за най-добра кампания за набиране на средства. Победителите в различните категории ще получат специална грамота и статуетка. Победителят в категория най-добра кампания на НПО ще получи и специалната награда от 2000 лева.
За участие в конкурса за наградите “Заедно” могат да бъдат номинирани организации или институции, които са провели кампания за набиране на средства в периода юни 2006 - юни 2007 г. В конкурса не могат да кандидатстват индивидуални лица. Всяка организация/институция може да бъде номинирана или сама да се номинира за наградата.
За участие в конкурса трябва да подадете документите за кандидатстване в 2 екземпляра (един оригинал и едно копие) + копие на електронен носител (дискета или диск) най-късно до 02.07.2007 в офиса на Фондация “Работилница за граждански инициативи” (София 1000; улица Княз Борис І № 78). Няма да бъдат приемани документи подадени по електронна поща или изпратени по факс.
Документите за кандидатстване трябва да включват:
1. Попълнен формуляр за номиниране на кампанията
2. Визуални материали от кампанията - снимки, брошури, листовки
Допълнителна информация и формуляр за кандидатстване можете да получите от Мария Петрова, офис-мениджър, e-mail: [email protected], тел. (02)980 22 73 и 980 69 15, адрес на ФРГИ: София 1000; улица Княз Борис І № 78
Указания за кандидатстване за най-добра кампания за набиране на средства
Формуляр за кандидатстване за най-добра кампания за набиране на средства
Краен срок: 3 юли 2007 г.
ЕК отправя покана за представяне на проектопредложения в областта на подкрепата за съвместното разбирателство, разбиране и сътрудничество между ЕС и 1. Азия, 2. Латинска Америка, 3. Региона на южните съседи, 4. Региона на източните съседи и Русия.
Могат да кандидатстват само НПО. Ще бъде предоставен по един грант в размер на 650 000 - 800 000 евро на регион.
Краен срок: 6 юли 2007 г.
Настоящият конкурс за проектни предложения се обявява въз основа на Решение № 1718/2006/EC на Европейския парламент и Съвета на Европа от 15 ноември 2006 г. за създаване на отделна многогодишна програма на Европейската общност в подкрепа на дейности в областта на аудиовизията (МЕДИА 2007).
Мерките, предвидени в това решение, засягат развитието на проекти за производство.
Целта на подкрепата е да се улесни достъпът на независими европейски продуцентски компании до финансиране, предоставяно от банки или други финансови институции, като се съфинансират част от разходите, а именно:
- Застраховка на аудиовизуалната продукция: Модул 1 - Подкрепа за перо „застраховки“ в бюджета на продукцията,
- Гаранция за изпълнение на аудиовизуалната продукция: Модул 2 - Подкрепа за перо „гаранция за изпълнение“ в бюджета на продукцията,
- Финансиране от страна на банка на аудиовизуалната продукция: Модул 3 - Подкрепа за перо „финансови разходи“ в бюджета на продукцията.
Настоящият конкурс е насочен към европейски продуцентски компании, регистрирани в страни членки на Европейския съюз или в държави от Европейското икономическо пространство, които участват в програма МЕДИА 2007 (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия), както и на Швейцария (при условие, че се подпише ново споразумение за сътрудничество със страната в рамките на програма МЕДИА).
Максималната сума, одобрена за настоящия конкурс за проектни предложения, възлиза на 1 милион EUR.
Финансовата подкрепа от страна на Комисията не може да надвишава 50 % - 60 % от общите допустими разходи. Сумата за подкрепа е между 5 000 и 50 000 EUR. Максималната сума за подкрепа е ограничена до 50 000 EUR.
Настоящият конкурс за проектни предложения е валиден за проекти, които се провеждат между 1 януари 2007 г. и 30 юни 2007 г.
Максималната продължителност на проекта е 30 месеца.
Кандидатурите трябва да бъдат подадени най-късно до: 6 юли 2007 г. за проекти, които се провеждат между 1 януари 2007 г. и 30 юни 2007 г.
Краен срок: 6 юли 2007 г.
Moving Walls е годишна изложба за документална фотография, организирана от Институт Отворено общество. Организаторите канят фотографи да представят свои документални творби, географски или тематично свързани с областите на интерес на ИОО.
За повече информация:
Yukiko Yamagata
Exhibition Coordinator
Open Society Institute
400 West 59th Street
New York, NY 10019
1-212-548-0369
[email protected]
Краен срок: 6 юли 2007 г.
Програмата на КултурКонтакт Австрия предлага стипендия за 3-месечен престой във Виена на творци, специализиращи в областта на изящните изкуства, и фотографи от Централна, Източна и Югоизточна Европа. Кандидатите трябва да бъдат до 40 годишна възраст. Стипендията включва ателие, стая, застраховка и месечна сума в размер на 1000 евро, както и представяне на произведенията на твореца в края на 3-месечния престой.
Също така, в рамките на програмата за творчески престой на КултурКонтакт Австрия, Хенкел за Централна и Източна Европа обявява годишната си награда за млади творци за индустриални и продуктови дизайнери от Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Македония, Молдова, Румъния, Сърбия, Черна гора и Украйна. Победителят получава тримесечна стипендия от КултурКонтакт Австрия и награда 2000 евро от Хенкел.
Краен срок: 9 юли 2007 г.
Комисията планира да отпусне общи безвъзмездни помощи, възлизащи индикативно на 5 700 000 EUR, в подкрепа на целите на транспортната политика. Политическите приоритети бяха уточнени в работната програма за 2007 г., приета от Комисията. Основните теми, които бяха възприети, се отнасят до сигурността по пътищата, както и до аспектите, свързани с оптимизирането на използването на инфраструктурата в услуга на превозвачите (пътни и морски).
Ще се подкрепят:
- Обучения с цел подобряване поведението на пътниците и операторите на трафик, с участници от повече от една страна членка;
- Изследване и разпространение на най-добри практики за процедури и оборудване;
- Дейности по координация и хармонизация на стандарти и процедури.
Проектите следва да се реализират в рамките на 36 месеца.
Краен срок: 9 юли 2007 г.
Мерките, съдържащи се в решението, включват „видео по поръчка и разпространение Цифрово кино“ на:
- видео по поръчка: услуга, даваща възможност да се избират от централен сървър, чрез стрийминг и/или чрез записване на локално ниво, аудиовизуални творби, които да се гледат дистанционно на екран;
- разпространение „Цифрово кино“: цифрови доставки на съдържание до кината за прожектиране (чрез хард диск, сателит, онлайн…).
Адресат на настоящото съобщение са европейските компании (или група европейски компании), чиито дейности допринасят за постигането на горните цели (в частност продуциране, разпространение, показване и събиране на аудиовизуални творби).
Кандидатите трябва да са установени в една от следните страни:
- 27-те държави-членки на Европейския съюз;
- Държавите от ЕАСТ и Швейцария (при условие че се подпише нов договор със страната в рамките на програма МЕДИА).
Общият наличен бюджет е 4 милиона EUR.
Финансовата помощ ще бъде отпусната под формата на безвъзмездна помощ. Тя не може да надхвърля 50 % от общата сума на допустимите разходи.
Максималната продължителност на проектите е 18 месеца.
Краен срок: Схема „selective" - 10 юли 2007 г. и 1 декември 2007 г.
Тази покана се отнася до европейски организации, регистрирани и контролирани от граждани на държавите-членки на Европейския съюз, страните от Европейското икономическо пространство, участващи в програма „Медия 2007" (Исландия, Лихтенщайн, Норвегия), и Швейцария.
Схема „automatic" - Максималната налична сума по настоящата покана е 13 250 000 EUR, а предвидените средства са от финансовата 2007 година. Финансовата помощ от Комисията не може да надвиши 60 % от общата сума на допустимите разходи. Максималният срок на проекта е 11 (модул 3) или 16 (модули 1 и 2) месеца.
Схема „selective" - Максималната налична сума по настоящата покана е 12 000 000 EUR, а предвидените средства са от финансовата 2007 година. Финансовата помощ от Комисията не може да надвиши 50 % от общата сума на допустимите разходи. Максималният срок на проектите е 11 месеца.
Взаимно обучение на социално включване и социална защита
Краен срок: 13 юли 2007 г.
Тази покана цели да подкрепи обмяната на политики, иновативни подходи и съвместното учене в контекста на социалната защита и стратегията на включване сред страните, участващи в програма PROGRESS (27-те страни членки на ЕС и страните от EFTA/EEA). Комисията се фокусира по-специално върху:
- увеличаване достъпа до качествени услуги (здравни, социални, обучителни, финансови, транспортни);
- жилищна политика (достъп до жилища за бездомни, анализ на политиките срещу липсата на дом, мониторингови системи за липсата на дом);
- превенция на финансовото изключване и свръхзадлъжнялостта;
- осигуряване на адекватни и достъпни системи за социална защита за всички и стимули за работа;
- подкрепа за включване на уязвимите групи, вкл. хора с увреждания, хора в институции, бездомни, имигранти и етнически малцинства, вкл. роми, цигани и пътуващи, както и други групи, живеещи в екстремна бедност и изключване;
- регионални разлики в бедността и изключването - градски и селски райони;
- роля и принос на социалната икономика.
Дейностите следва да се реализират в рамките на 18-24 месеца, и да стартират между 1 ноември и 31 декември 2007 г.
В реализацията на проекта следва да участват организации от поне три страни по Програма PROGRESS.
Краен срок: 15 юли 2007 г. за студенти от EU/EEA
Едногодишна програма с преподаване на английски език - една от най-добрите програми в Холандия, високо конкурентна в европейски контекст.
Краен срок: 15 юли 2007 г.
В конкурса могат да участват младежки НПО, които дoпринасят за кампанията "Всички различни - всички равни" за многообразие, права на човека и участие.
Приема се представяне до 4 страници.
Ще бъдат наградени 5 проекта с по 1000 евро и диплом.
Изпратете попълнен формуляр за кандидатстване на английски или френски език на адреса на националното представителство:
NCC BULGARIA
BULGARIA
SOFIA 1040
75 Vassil Levski Str.
Room 111
1040 SOFIA
BULGARIA
Tel: (02) 930 05 79, (02) 930 06 72
Fax: (02) 989 67 53
Vesela MANGEYNA
Tel: (02) 930 05 79
Mob. 0887 55 42 31
e-mail: [email protected]
Fax: (02) 989 67 53
[email protected]
Краен срок: 15 юли 2007 г.
През 2007 г. акцент в програмата е осигуряване на стажове за студентите в звената, занимаващи се с европейската координация или с подготовката на проекти по оперативните програми на България. МДААР планира да вземе стажанти в Управляващия орган на ОПАК (дирекция "Управление на проекти и програми"). Ще се търсят възможности след обучението и натрупване на практически опит тези млади хора да продължат своя стаж в различни областни и общински администрации, използвайки придобитите умения в подготовката на проекти за усвояване на средства от Европейския социален фонд.
Условия за участие в програма "Българската мечта" са студентите да бъдат от държавни и частни университети в България или в чужбина, да имат завършен първи курс и успех от следването до момента от 5.00, да владеят много добре поне един чужд език и да имат добри компютърни умения.
Кандидатите могат да изпращат своите автобиографии на е-mail: [email protected].
Краен срок: 15 юли 2007 г.
Фондът за подкрепа на християнското кино "Покров", чието седалище се намира в Киев, Украйна, обявява конкурс за най-добър сюжет и сценарий за православен филм.
Приемат се оригинални завършени литературни или специфични киносценарии без ограничения на обема. Текстовете трябва да бъдат изпратени в електронен вид във форматите *.doc, *.rtf, *.pdf на адрес [email protected] Този пощенски адрес е защитен от спам ботове, трябва да включите Javascript, за да го прочетете или в машинописен (печатен) вид на адрес: Фестиваль "Покров", ул. Тимирязевская, 1, Киев 01014. Синопсиси и идеи няма да се разглеждат или ще се разглеждат извън рамките на конкурса. Към сценариите за анимационни филми трябва да бъдат приложени изображения на главните персонажи във вид на картинки във форматите *.jpg, *jpeg, *.tif * или .bmp. Срокът за подаване на заявките е от 1 ноември 2006 година до 15 юли 2007 г. Резултатите на конкурса ще бъдат обявени на 14 октомври 2007 г. на сайта на кинофестивала "Покров" и на официалния сайт на Украинската православна църква.
Краен срок: 15 юли 2007 г.
Европейски конкурс за млади професионалисти и студенти, работещи в областта на мултимедйния е-контент и дизайн. Проекти могат да се подават в 8 категории. Участниците следва да не са навършили 30 години и да са от 27-те страни членки на ЕС, EFTA, Хърватска, Израел и Турция.
Краен срок: 15 юли 2007 г.
Bertelsmann Stiftung, Университет Speyer и Европейската група за публична администрация (Брюксел) обявиха Европейска награда в публичния сектор (EPSA). Целта на наградата е да мотивира публичните власти в цяла Европа да обменят успешни практики и заедно да извървят пътя на модернизацията.
Пред 2007-а основните теми са:
- Управление чрез сътрудничество
Формуляр за кандидатстване
- постигане на целите при ограничени ресурси
- Справяне с демографските промени
Краен срок: 15 юли 2007 г.
Националният конкурс се обявява от МОН, МЗ и Фонда на ООН за население в рамките на проект BUL1R205/303 “Подобряване на сексуалното и репродуктивното здраве на младите хора в България”.
Конкурсът се обявява в 4 категории, както следва: І категория: 5-8 клас в рамките на ЗП, ЗИП, СИП; ІІ категория: 5-8 клас в рамките на извънкласни и извънучилищни дейности; ІІІ категория: 9-12 клас в рамките на ЗП, ЗИП, СИП; ІV категория: 9-12 клас в рамките на извънкласни и извънучилищни дейности.
Най-добрите материали във всяка от категориите в конкурса ще бъдат наградени, както следва: a. Първа награда - 350 лв.; b. Втора награда - 250 лв.; c. Трета награда - 150 лв.
Ще бъдат определени и поощрителни награди на разработки, класирани от 4-о до 10-о място. Победителите и подгласниците в четирите категории на конкурса ще участват в национална среща на учителите, които работят в сферата на сексуалното и репродуктивното здравно образование.
Комисията по оценяването ще подбере част от материалите, за публикуване в сборник.
До конкурса се допускат всички учители от страната, които желаят да споделят своя педагогически опит от работата си в областта на СЪВРЕМЕННОTO СЕКСУАЛНО И РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ. Участието в конкурса може да бъде индивидуално или групово. Конкурсните материали трябва да представят и описват реално постигнати резултати и добри практики в сферата на съвременното сексуално и репродуктивно здравно образование чрез обучението по отделни предмети или група предмети в рамките на ЗП, ЗИП, СИП, а така също и чрез различни извънкласни и извънучилищни дейности.
Материалите (в обем до 10 стандартни страници, без приложенията) трябва да бъдат изпратени задължително на електронен адрес и на хартиен носител, както следва:
На електронен адрес: [email protected], [email protected]
На хартиен носител - на адрес: 1040 София, ул. “Хан Крум” 25, ФНООН,
За конкурса по СЪВРЕМЕННО СЕКСУАЛНО И РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ
Краен срок: 16 юли 2007 г.
Целта на пилотния проект е:
- да привлече вниманието върху стойността, разнообразието и споделените характеристики на европейските туристически дестинации
Индикативен общ бюджет и таван на финансиране:
- да промотира европейски туристически дестинации и да цели икономическия им растеж по начин гарантиращ социална, културна и екологична устойчивост на туризма
700 000 EUR за цялата покана и до 50% от допустимите разходи
Бенефициенти:
Националните/регионални администрации на страните-членки и на страните кандидат-членки на ЕС отговарящи за туризъм. Страните кандидат-членки няма да получат финансова подкрепа по тази покана.
Очаквани резултати:
Избиране на 27 "Най-добри европейски дестинации", по една за всяка страна-членка както и за всяка кандидат-членка решила да кандидатства по този проект. Всички избрани дестинации ще бъдат обявени на европейско мероприятие. Специфичните резултати от пилотния проект трябва да бъдат следните:
- да се подобри познаваемостта на европейските туристически дестинации
За подробна информация и апликационни форми:
- да се увеличи осъзнаването за качеството и разнообразието на европейските туристически дестинации
- да се промотират страните и регионите на Европа
- да се създаде платформа за обмен на добри практики на европейско ниво
- да се поощри създаването на мрежи между предпочитаните дестинации
- да се насърчи устойчивия модел на развиване на туризма и в други дестинации
http://ec.europa.eu/enterprise/funding/grants/themes_2007/calls_prop_2007.htm#4.1.2
Специална програма „Предотвратяване, готовност и управление на последиците от тероризъм и други рискове, свързани със сигурността“(2007/C 108/07)
Краен срок: 16 юли 2007 г.
Целта е да бъдат предоставени грантове на транснационални и/или национални проекти които допринасят за изпълнение на Европейската програма за защита на жизненоважната инфраструктура (EPCIP), както за политики, подкрепящи и гарантиращи сигурността и обществения ред в кризисни ситуации.
Общата сума на грантовете е 10,4 млн. Евро (70% от допустимите разходи).
Приоритетите за 2007-а са: Енергия, Атомна индустрия, ИКТ, Вода, Храни, Здраве, Финанси, Транспорт, Химическа индустрия, космос, Изследователско оборудване.
С проекти могат да кандидатстват организации от 27-те страни членки на ЕС, и национални и европейски изследователски институции. Стопански организации могат да кандидатстват единствено съвместно с нестопански или държавни организации.
Транснационалните проекти следва да включват поне две страни членки и една страна кандидатка.
Проектите следва да кандидатстват за грант в размер на 50 000 - 750 000 евро.
Проектите следва да започнат в периода 16 юли 2007 г - 31 декември 2007 г. и да се реализират за не повече от 3 години.
Специална програма „Наказателно правосъдие“
Грантове за дейности
Краен срок: 16 юли 2007 г.
Могат да кандидатстват организации от страните членки на ЕС с транснационални проекти в областите:
1. Правно обучение - правни инструменти и политики на ЕС, езиково обучение, развитие на взаимното познаване на правните системи на страните членки
2. Изследвания и конкретни проекти за подобряване на сътрудничеството, знанията и обмяната на успешни практики
3. Подкрепа на жертвите на тероризъм
В проектите следва да са включени партньори от поне две страни членки или една страна членка и една присъединяваща се или страна кандидатка.
Покана за кандидатстване
Краен срок: за дейности, които стартират през октомври 2007 г. - 16 юли 2007 г.
Дейност “Младежко развитие” е част от бюджетната програма “Младите в действие” на ДАМС.
Дейността “Младежко развитие” насърчава укрепването капацитета на младежките нестопански организации в страната и стимулира тяхното консолидиране в общински и регионални младежки съвети. Основната цел на дейността е консолидирането на младежката общност в страната. Тя е израз на правителствената политика за изграждане и укрепване капацитета на младежките организации. Дейността подпомага решаването на конкретни проблеми и задоволява потребности, определени от младите хора по общини и региони. Тя финансира осъществяването на проекти от младежки неправителствени организации на местно и регионално равнище.
Дейност “Младежко развитие” има три направления:
- Младите хора и местната власт;
- Неформално обучение на младежки лидери;
- Доброволчески инициативи в обществена полза.
начало >>
ПРАВИТЕЛСТВОТО ПРИЕ ПРАВИЛАТА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ С ПРОЕКТИ ПО 7-ТЕ ОПЕРАТИВНИ ПРОГРАМИ НА СТРАНАТА
ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО СХЕМА ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ПОМОЩ
ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПО "ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ"
ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ТЕХНИЧЕСКА ПОМОЩ ЗА ПОДГОТОВКА НА ИНВЕСТИЦИОННИ ПРОЕКТИ
ФОРМУЛЯР ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИ ПРОЕКТИ
ОБЩ ПРОЦЕДУРЕН НАРЪЧНИК ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ И КОХЕЗИОННИЯ ФОНД В БЪЛГАРИЯ (англ.)
Структурните фондове: Възможности и предизвикателства
Апликационни формуляри за големи инфраструктурни/производствени проекти
Методически указания за публично-частно партньорство - част 2
Ръководство за анализ на инвестиционни проекти по разходи и ползи - част 3
База данни за потенциални проекти финансирани чрез схеми на ПЧП
Публично-частно партньорство (ПЧП)
Процедурни правила
Социално-икономическо партньорство в България
По-добро обучение за безвредна храна: Европейската комисия публикува своя първи годишен доклад
Европейската комисия прие изявление "Към генерална политика за борба с киберпрестъпността"
Годишен преглед на условията на труд в ЕС 2006 - 2007
BBC: Eнтусиазмът на българите за ЕС се топи
ЕП одобри програма "Дафне III"
Ще има субсидии и за традиционните храни
Заповед за условия за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние и национални стандарти
"Борса за идеи" донесе успех на 8 младежки проекта
„Зелени Балкани” стартират дарителска SMS кампания “Помогни на диво животно в беда”
Този е-седмичник е спонсориран от
Препоръчителни образци на типови формуляри за кандидатстване (подлежащи на одобрение от министъра на финансите)
Информация за потенциалните бенефициенти
(неофициален превод)
Ръководство за развитие на публично-частното партньорство в България
за определяне на междинните звена за работа със Структурните фондове на Европейския съюз
към Национален план за развитие, основан на социално-икономически консенсус и обществена
информираност
В доклада на агенцията Eurofound се посочва, че минималните надници варират от 82 евро брутно месечно в България до 1503 евро месечно в Люксембург
Дафне III е програма на ЕС, която подкрепя дейности, свързани с борбата срещу насилието над деца, младежи и жени, както и защитата на жертви и рискови групи. Също така програмата включва като жертви на насилие - деца, млади хора или жени, които са станали свидетели на насилие върху близък техен роднина.
До 3 хил. евро ще се дават за производство на смилянски боб, еленски суджук и др. Новите евродирективи в областта на традиционните продукти и храните бяха приети през миналата година, но за България и Румъния ще влязат в сила с едногодишна отсрочка през 2008 г.
на министъра на земеделието и горите
Световната банка подкрепи шест от идеите, а две допълнителни награди са отпуснати от "Уникредит груп" и фондация "Кредо бонум". Спечелилите проекти: Борса "Търся работа", Център на учебно-тренировъчните фирми в средните професионални училища, София; "Усмихни се" - дентална помощ на студенти в домове за сираци, Български зъболекарски съюз; Насърчаване на младежите за допълнителна квалификация, професионална гимназия "Христо Ботев", Велинград; "Професионалисти от училищната скамейка", туристическо дружество "Бачо Киро", Дряново; Младежки виртуален център за обучение на системни администратори, Младежки институт за европейски ценности; "Да знаем и можем повече", сдружение ОПОРА - за професионално обучение на младите хора, Русе; Младежко бюро за социални услуги, сдружение "Плевенски обществен фонд - читалища"; Инициатива за социална комуникация и адаптация на младежи, фондация "Движение на българските майки", София.
и
Институт Отворено общество - Будапеща