ЗА МЕСТНИТЕ ОБЩНОСТИ
електронен седмичник 28/23.7.2014.
на Фондацията за реформа в местното самоуправление
изпраща се всяка сряда до над 15 400 абонати - получаване в рамките на 24 часа
Можете да се включите в/изключите от списъка на абонатите на е-Седмичник на Интернет-страницата на ФРМС .
Минали броеве на Eлектронния седмичник и отзиви прегледайте на страницата на ФРМС.
MERI България
Станете приятели на MERI България във Facebook
начало >>
начало >>
Говорът на омраза през 2013 година: нова вълна и стеротипи
начало >>
Интегриране на ромски общности чрез икономически инициативи - Фондация ”Земята-източник на доходи”
Прегледайте и номинирайте практики на седмицата!
начало >>
Втори план за действие на Република България по инициативата “Партньорство за открито управление”
Десетото издание на "Нощ на музеите и галериите" набира доброволци
начало >>
НАЧАЛО >>
Представени в по-ранни броеве възможности за финансиране и обучение в хронологичен ред
Mрежа за местна ефективна ромска интеграция (MERI)
Инициативата Кметове и общини за максимални ползи за ромското включване от структурните фондове на Европейския съюз (MERI) има за цел да насърчава социалното включване и интеграцията на ромите чрез споделяне
на най-добрите практики и обучение в европейските страни, както и чрез извеждане на преден план на постиженията на местно ниво.
Партньори на MERI в България са Институт Отворено общество, София, и Национално сдружение на общините.
Разказ за харизматичния свещеник Мариян Куфа и помощта, която той оказва на ромите.
22-ма от 28 души завършиха успешно програма "Втори шанс за възрастни"
Проект ще помогне на роми в неравностойно положение да започнат работа в русенска фирма.
Project “Minority Realities in the News”, Юлиана Методиева, юли, 2014 г.
Към теми в Библиотеката: Гражданско образование
Проектът е насочен към намаляване на безработицата сред ромски общности в предимно селските райони на страната чрез прилагане на модел, съчетаващ повишаване на уменията за селскостопанска дейност и предприемачеството, с финансова подкрепа за ромските семейства.
вече е онлайн заедно с предложенията в рамките на консултациите
Тази година събитието ще се проведе на 12 и 13 септември.
Каниддатствайте до до 30 август 2014 г.
Краен срок: 3 октомври 2014 г.
Националният младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев” е наследник на богатите литературни традиции на Стара Загора. Неговата цел е да открива млади поетични дарования и да подпомага творческите им изяви.
В конкурса могат да вземат участие всички автори, навършили четиринадесет и не по-възрастни от двадесет и пет години към датата на отчитане на конкурса (07.11.2014 г.), които нямат издадена стихосбирка.
Всеки кандидат има право да представи от 5 до 10 поетични творби, напечатани в три еднообразни екземпляра.
Краен срок: 1 август 2014 г.
Набират се „внучета назаем” за участие в проект „Приеми ме на село – създаване на мрежа от приемни села в България”.
Ако си на възраст между 15 и 29 години и лятото ти е скучно и еднообразно, значи тази новина е точно за теб!
Имаш невероятната възможност да избягаш за няколко дни от градската джунгла и да се потопиш в свят, в който спокойствието, чистотата и хармонията с природата доминират.
Стани „внуче назаем” и изживей 5 дни на село, потопен в пасторална идилия. Запознай се с нови и интересни млади и не чак толкова млади хора. Баби и дядовци „под наем” те очакват, за да те научат да приготвяш традиционни кулинарни специалитети и да те запознаят с местния бит и фолклор. С тяхна помощ ще станеш по-сръчен, както в градината, така и в някои други непознати народни занаяти.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Организатори: Министерство на културата, Община Шумен, Народно читалище ”Добри Войников – 1856”
Фестивалът е ежегоден, има конкурсен характер и се провежда в три категории:
Първа категория - конкурс за индивидуални изпълнители, дуети, триа и квартети – програма до 6 мин.
Втора категория – конкурс за изпълнения на групи – програма до 10 мин.
Трета категория – конкурс за авторска песен.
Краен срок: 25 август 2014 г.
Световният фестивал на анимационни филм и “Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” организират Международен конкурс за кратък анимационен филм.
Тема на конкурса: Varna and Burgas airports welcome you!/ Летища Варна и Бургас ви приветстват с добре дошли!
Времетраене на филмите: 30 секунди - анимационен рекламен клип, свързан пряко с дейността и духа на “Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт”; Задължително, на края на всеки клип, трябва да присъства логото на компанията и изписано мотото/тема на конкурса (Varna and Burgas airports welcome you!) в рамките на 7 секунди.
Препоръчително е клиповете да са съобразени с международния характер на конкурса и всички надписи или озвучаване да са на английски език.
Технически спецификации: Препоръчително е филмите да са .mov или.mp4 с H.264 кодек.
Краен срок: 22 август 2014 г.
Тази година конкурсът се посвещава на 100-годишнината от рождението на писателя Павел Вежинов.
В негова чест за първи път имаме и тема на конкурса, която съвпада със заглавието на едно от най-известните му произведения - повестта „Бариерата“.
Всеки участник има право да изпрати до три произведения, свързани с темата на конкурса - стихотворения, разкази или есета (до 5000 знака, с интервалите).
Краен срок: 25 юли 2014 г.
Какво предлагаме:
- Да включим вашето събитие в програмата на ЛЦ’14, за да бъде рекламирано и разпространено до по голям брой евентуални зрители;
- Чрез включването на събитието вашата културна институция, НПО, туристическо място или друга форма ще получи безплатно рекламиране в рамките на културни маршрути Локация Център’14 и възможност да привлечете интереса на туристи и публика, както от Габрово, региона и страната, така и от Европа и Света!
Кой може да заяви участие:
- културни институти от габровска област
- неправителствени организации от габровска област
- учебни заведения в габровска област
- туристически места в габровска област
- хотели и заведения в габровска област
Краен срок: 25 юли 2014 г.
Напишете идеята си в свободен текст до една страница и опишете какво пространство е необходимо за осъществяване на проекта (сцена, галерия, открити площи, в град или в село).
Приложете визуализация на проекта (ако е необходимо и по желание).
Представете се в свободен текст до една страница – с какво се занимавате, какъв опит и какви интереси имате в областта на изкуството и културата( по желание).
Краен срок: текущ
Всяка година Секретариатът на Световната търговска организация (СТО) предлага стаж за студенти в магистърски и докторски програми, които искат да придобият практически опит и по-задълбочени познания за многостранната търговска система.
Програмата е целогодишна и няма начален и краен срок за кандидатстване. Стажът е с продължителност до 24 седмици и се провежда в Женева, Швейцария. Стажантите трябва сами да поемат разходите си за път до и от Женева и тези за здравна застраховка.
Кандидатите трябва да са на възраст между 21 и 30 години, граждани на държава членка на СТО, сред които е и България, както и да имат бакалавърска степен в подходяща дисциплина.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Органите, допустими за финансиране по програмата, са национални или регионални администрации („кандидати“) на държава членка или държава извън Европейския съюз, които способстват за укрепването на действията на Европейския съюз за защита на неговите финансови интереси.
Действията, допустими за финансиране съгласно настоящата покана за представяне на предложения, са:
1. Закупуване и поддръжка на инструменти и методи за разследване, използвани в борбата с нередностите, измамите и корупцията, извършени срещу финансовите интереси на Съюза. Тук е включено специализираното обучение, необходимо за експлоатацията на инструментите за разследване. Инструментите за разследване включват:
- техническо оборудване за електронно и подвижно наблюдение, включително закупуването и приспособяването на необходими за целта автомобили,
- техническо оборудване за анализ на цифрови доказателства,
- техническо оборудване за кодирани съобщения.
2. Закупуване и поддръжка на устройства, с които да се извършват проверки на контейнери, камиони, железопътни вагони и превозни средства на външните граници на Съюза и в рамките на Съюза, с цел разкриване на контрабандни и фалшифицирани стоки, внасяни в Съюза с цел или последица неплащането на мита и акцизи. Тези устройства включват:
- закупуване на мобилни и стационарни (рентгенови) скенери — както и разходите, свързани с техния монтаж и поддръжка (3) — използвани от митниците за проверката на контейнери, камиони и леки автомобили, пресичащи външните граници на ЕС или преминаващи транзитно през територията на държава членка, с цел извършването на проверки за наличието на незаконни стоки, и по-конкретно контрабандни или фалшифицирани цигари и тютюн,
- обучение за митническите служители за работа със скенер, както и обучение за правилното интерпретиране на генерираните от скенерите изображения,
- софтуер и хардуер, позволяващи обмена на изображения, генерирани от различни видове скенери, в рамките на митническите служби в ЕС и помежду им.
3. Закупуване, превозване, обучаване, настаняване и изхранване на животни, използвани за разкриването на контрабандни и незаконни стоки въз основа на техния мирис. Тези животни включват специално обучени кучета, но биха могли да включват и други животни, като например плъхове, прасета или пчели, при условие че кандидатът успее да докаже, че използването на тези животни за целта е доказано въз основа на почиващи на факти изследвания. Научноизследователската и развойна дейност за тази цел е изключена от обхвата на настоящата покана за представяне на предложения.
4. Закупуване, поддръжка и взаимно свързване на системите за автоматично разпознаване на регистрационните номера на превозни средства (Automated Number Plate Recognition Systems – ANPRS) или кодовете на контейнери за цели, свързани със защитата на финансовите интереси на Съюза, при условие че тези системи не се припокриват със съществуващи системи, финансирани от ЕС, като например мрежата EUCARIS (4) или системите ERRU и RESPER (5). Тук е включено специализираното обучение, необходимо за работата с тези системи.
5. Закупуване на услуги за подпомагане на капацитета на държавите членки за съхранение и унищожаване на иззетите цигари и тютюн.
Индикативният размер на наличния бюджет за настоящата покана за представяне на предложения е 7 450 000 EUR. Финансовият принос ще бъде под формата на безвъзмездни средства. Той няма да надхвърля 80 % от допустимите разходи. В извънредни и надлежно обосновани случаи финансовият принос може да бъде увеличен, така че да покрива най-много 90 % от допустимите разходи. В поканата за представяне на предложение се посочват критериите, които ще се прилагат за определянето на тези извънредни и надлежно обосновани случаи.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Кандидатите трябва да бъдат:
- национални или регионални административни структури на държава членка и участваща държава, които допринасят за укрепването на действията на равнището на Съюза за защита на финансовите интереси на Съюза
или
- научноизследователски и образователни институти и организации с нестопанска цел, при условие че са създадени и са функционирали поне една година в държава членка или участваща държава и допринасят за укрепването на действията на равнището на Съюза за защита на финансовите интереси на Съюза.
Общият размер на бюджета, предвиден за настоящата покана за представяне на предложения, е около 900 000 евро.
Съфинансиране от страна на ЕС ще се предоставя за най-много 80 % от общия размер на допустимите разходи.
Краен срок: 8 септември 2014 г.
Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да бъдат предоставени безвъзмездни средства по-специално за повишаване на степента на развитие на специфичната правна и съдебна защита на финансовите интереси на Съюза от измами чрез насърчаване на сравнителноправния анализ.
Комисията (OLAF) ще отпуска безвъзмездни средства за действия, които имат за цел:
— разработване на научноизследователски дейности на високо равнище, включително проучвания в областта на сравнителното право,
— подобряване на сътрудничеството между практикуващите специалисти и представителите на академичните среди (чрез дейности като конференции, семинари и работни срещи), в това число организирането на ежегодната среща на председателите на сдруженията в областта на европейското наказателно право и защитата на финансовите интереси на ЕС,
— повишаване на информираността на съдебната власт и други клонове на юридическата професия относно защитата на финансовите интереси на Съюза, в това число публикуването на научни знания относно защитата на финансовите интереси на Съюза.
Тези действия могат да се постигнат посредством организирането на: проучвания в областта на сравнителното право, конференции, семинари, работни срещи, периодични издания и др.
Кандидатите трябва да бъдат:
— национални или регионални административни структури на държава членка и участваща държава, които допринасят за укрепването на действията на равнището на Съюза за защита на финансовите интереси на Съюза,
или
— научноизследователски и образователни институти и организации с нестопанска цел, при условие че са създадени и са функционирали поне една година в държава членка или участваща държава и допринасят за укрепването на действията на равнището на Съюза за защита на финансовите интереси на Съюза.
Общият размер на бюджета, предвиден за настоящата покана за представяне на предложения, е около 550 000 евро.
Финансовият принос ще бъде под формата на безвъзмездни средства. Той няма да надхвърля 80 % от допустимите разходи. В извънредни и надлежно обосновани случаи финансовият принос може да бъде увеличен, така че да покрива най-много 90 % от допустимите разходи. В поканата за представяне на предложение се посочват критериите, които ще се прилагат за определянето на тези извънредни и надлежно обосновани случаи.
Краен срок: 23 септември 2014 г.
Фонд за иновации в културата отправя покана към творци, граждански организации в сферата на културата и академични институции, които са регистрирани и развиват творческа дейност на територията на София и Югозападния регион да предложат за финансиране своите артистични, иновативни и нетрадиционни творчески идеи.
Първата програма на фонда ще подкрепи проекти, които представят иновативна интерпретация на творческата концепцията на София и Югозападния регион „Сподели София“ с фокус върху сезон 3 „Бъдеще предварително“: Сподели възможностите, Сподели творчеството, Сподели мечтите.
Допускат се проекти от всяка дисциплина на съвременното изкуство (изпълнителски изкуства, визуални изкуства, литература, кино, нови медии) или мултидисциплинарни проекти. Ще бъдат подкрепени проекти, които разглеждат иновациите като напълно нови инструменти или форми на интервенция, но и като подобряване на вече съществуващи.
Размер на безвъзмездната финансова помощ и процент на съфинансиране:
ЗА ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА:
- Минимален размер на финансовата помощ: 1 000 лева (хиляда лева)
- Максимален размер на финансовата помощ: 2 000 лева (две хиляди лева)
- Процент на съ-финансиране от страна на бенефициента: минимум 10% - максимум 40% от общия бюджет на проекта.
ЗА ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА:
- Минимален размер на финансовата помощ: 5 000 лева (пет хиляди лева)
- Максимален размер на финансовата помощ: 8 000 лева (осем хиляди лева)
- Процент на съ-финансиране от страна на бенефициента: минимум 10% - максимум 40% от общия бюджет на проекта
Допустими кандидати и партньори по настоящата процедура за безвъзмездна финансова помощ са:
- Физически лица, които живеят и работят на територията на София или населено място в Югозападния регион; Допустимо е да кандидатстват физически лица, трайно установени на територията на Югозападния регион.
- Юридически лица, регистрирани по ЗЮЛНЦ и академични институции, регистрирани и действащи на територията на София и/или населено място в Югозападния регион.
Фондът ще финансира следните дейности:
- Материали за изработване на артистични продукти, пърформънси, инсталации, интервенции в градска среда;
- Командировки на територията на Югозападния регион (само ако са свързани с артистичните дейности по проекта);
- Информационни събития, кампании, медийно отразяване;
- Хонорари за артистични дейности;
- Наем зали и техника, само ако са свързани с представяне на артистичен продукт;
- Управление на проекта (не повече от 10% от общия бюджет).
Краен срок: 1 септември 2014 г.
За трета поредна година ЕСАЛП, Европейският съвет на асоциациите на литературните преводачи, организира конкурс за остроумен кратък видеоклип, който да допринесе за видимостта на литературните преводачи.
Темата тази година е „Портрети на литературни преводачи”.
Приемат се видеоклипове с продължителност до 3 минути.
Видеоклиповете могат да бъдат озвучени или субтитрирани само на английски или френски език, работните езици на ЕСАЛП.
Краен срок: 30 август 2014 г.
Темата на конкурса 2014 г. е явлението изтичане на мозъци.
Могат да кандидатстват карикатуристи и художници на комикси над 18-годишна възраст.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Приемат се предложения за:
>> Редовни проекти - Проектите трябва да са насочени към областите, които са считани за важни от Фондация Сасакава за мир и трябва да насърчават международното разбирателство, обмен и сътрудничество. Категориите, които се считат за такива са:
1. Усилия за гарантиране на мира и сигурността в международната общност
- Изграждане на мира и сигурността;
- Нетрадиционни въпроси на сигурността.
2. Отговор на положителните и отрицателните аспекти на глобализацията
- Пазари и неравенство;
- Въпроси, свързани с демографските промени и придвижване на населението;
- Интерфейс между науката и технологията и обществото.
>> Специални фондове - Този вид проекти трябва да работят по проблеми в азиатските и тихоокеанските региони. Има четири приоритетни географски зони:
- Sasakawa Pacific Islands Nations Funds;
- Sasakawa Japan-China Friendship Fund;
- Sasakawa Middle East Islam Fund;
- Sasakawa Pan Asia Fund.
Могат да кандидатстват корпорации, НПО, университети и други образователни институции и частни организации, извършващи дейности с нестопанска цел от всички страни.
Грантовете варират от 20 000 до 100 000 щ.д.
Краен срок: 10 септември 2014 г.
Финансират се международни конференции, семинари, конгреси, симпозиуми през 2015-а.
Могат да кандидатстват учени, работещи в областите селско и горско стопанство, рибарство.
Целта на схемата е да информира политиците, промишлеността и академичните среди за настоящите и бъдещите научни разработки и възможности в тези области.
Заявленията трябва да се вписват в една от следните три теми на изследване:
- Предизвикателството на природните ресурси;
- Устойчивостта на практика;
- Хранителна верига.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Поканата е оправена към млади професионалисти на възраст между 18 и 25 години със сериозен опит в области, свързани с равенството между половете и овластяването на жените.
Краен срок: 15 август 2014 г.
Amaro Drom e.V. и Roma B?ro Freiburg отправят покана за представяне на заявления от млади роми на възраст от 18 до 30 години от европейски държави да участват в проект на Европейската доброволческа служба (програма Еразъм + на ЕС) във Фрайбург. Проектът е с 12 месеца продължителност и предлага разнообразни възможности за обучение и услуги, включително национални и международни семинари. Доброволците ще участват седмично за около 30-35 часа в дейностите на организацията.
Краен срок: 1 август 2014 г.
Impakt Works, Impakt Foundation, обяви международна покана за медийни артисти за 2-месечна резиденция през 2015 г. в Утрехт, Холандия.
Могат да кандидатстват медийни артисти, художници, работещи с цифрови медии, видео, звук, интерактивни технологии.
Краен срок: 16 август 2014 г.
OpenNews е сътрудничество между Фондация Knight и Mozilla, която е посветена на изграждането на екосистема, която да подпомогне развитието на журналистиката в свободния интернет. Става въпрос за създаване на следващото поколение уеб решения, които решават реални проблеми в новинарството.
Стипендиантската програма 2015 ще започне през февруари или март на 2015 г. и ще продължи 10 месеца.
Програмата на Knight-Mozilla Fellowship е проектиран специално, за да се ангажират разработчици, хакери, инженери, технолози, както и други, които обичат да пишат код и желаят да са стипендианти в нюзрума.
Стандартната стипендия в размер от 60 000 щ.д., изплащана в 10 месечни вноски.
Краен срок: 1 октомври 2014 г.
Центърът за академични изследвания София (ЦАИ) ще предложи:
- 5-месечни стипендии за млади български изследователи в размер на 700 евро; и
- 5-месечни стипендии за утвърдени български учени в размер на 1000 евро.
Няма тематични, методологични или тематични ограничения към проектните предложения.
Краен срок: 17 август 2014 г.
Европейската комисия търси история и илюстрации, по които да бъде заснето видео, отразяващи идеята на Европейската здравноосигурителна карта и на най-малко едно от следните послания:
1. Очаквайте неочакваното;
2. Европейската здравноосигурителна карта е безплатна;
3. Повишаване на знанията за Европейската здравноосигурителна карта сред лекарите и здравните заведения.
Конкурсът дава възможност да изразите своите творчески идеи и / или да покажете на вашия опит с Европейската здравноосигурителна карта.
Могат да участват граждани ан ЕС, Исландия, Норвегия, Лихтенщайн и Шевйцария на възраст над 18 години.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Програмата е двегодишна и дава възможност да се развият ярки обществени лидери.
Темата за 2015 - 2017 е "Обществени лидери за кутурно многообразни общества".
Приветстват се кандидати на възраст 25 – 30 години, завършили висше образование, с опит в областите застъпничество, комуникации, образование, управление, политика, социални иновации и други области, свързани с общественото лидерство.
Краен срок: 1 август 2014 г.
Могат да кандидатстват завършилите история, теология или друга историческа специалност с добро владеене на немски език.
Месечната стипендия е в размер на 1200 евро.
Краен срок: 7 септември 2014 г.
Наградата се връчва от Европейската асоциация за образование за възрастни (EAEA) на организацията, представила най-добрия проект в тематичната област. През 2014-а се канят за представяне проекти по темата „Да помним Първата световна война за бъдещето - образованието за възрастни насърчава мира и сближаването в Европа”
Краен срок: 20 август 2014 г.
Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да се разработи общоевропейска инициатива за предприемаческо обучение, обединяваща съществуващите европейски и национален опит в областта, в съответствие с предложенията, включени в Плана за действие за предприемачество 2020.
Краен срок: 17 септември 2014 г.
ECSEL е партньорство между частния и публичния сектор за популяризиране на състоянието на най-новите постижения в областта на електронните компоненти и системи.
ECSEL-2014-1 Research and innovation action - Действие, състоящо се основно от дейности, целящи да се установят нови знания и / или да се изследва възможността за създаване на нови или подобряване на технологията, продукт, процес, услуга или решение. Сумата, определена за разпределяне за България, е 0,5 млн. евро.
CALL ECSEL-2014-2 INNOVATION ACTIONS - Действие, състоящо се основно от дейности, пряко насочени към изработване на планове и условия или конструкции за нови, модифицирани или усъвършенствани продукти, процеси или услуги. За тази цел те могат да включват създаване на прототипи, тестване, доказващо, пилотиране, валидиране мащабна продукт и пазарна репликация. Сумата, определена за разпределяне за България, е млн. евро.
Краен срок: не е посочен
Европейската инициатива за медиен плурализъм приканва организации и личности от България да се включат в Състезанието за свободни медии. Наградите включват участие в конференция в Брюксел по въпросите на медийния плурализъм и усещането за принос към законодателния процес в ЕС. Присъединете се към кампанията, зад която стоят Европейски алтернативи, Международният алианс на журналистите и редица авторитетни организации от цяла Европа. За свободата на медиите!
Краен срок: Не е посочен
ИМКА Добрич набира кандидатури за младежки обмен на тема "Различното е нормално" - "Normal ist anders" на младежи от България на възраст от 16 до 21 г. в Потсдам, Германия от 02 до 08 август 2014.
Билатералният обмен между младежи от Германия и България ще има и втора фаза в България през 2015 г.
Младежите трябва да отговарят на следните изисквания:
- да са на възраст не повече от 21 г. (може да направим изключение за 2 - 3 младежи до 23 годишна възраст)
- да са мотивирани и да се интересуват от темата за дискриминация
- да могат да говорят и разбират немски език. Частичен превод ще бъде осигурен, в случай на неяснота, но младежите е необходимо да разбират и да говорят немски език прилично.
- да се интересуват от методите на неформалното образование.
- да са отговорни и дисциплинирани и да участват в цялото обучение.
Кандидатства се с автобиография и попълнен формуляр за кандидатстване.
За въпроси: 0888 887857
Кандидатствалите по-рано ще се ползват с приоритет.по-рано ще се ползват с приоритет.
Краен срок: 25 юли 2014 г., 17.00 ч.
Приоритет 1. Осигуряване на равен достъп до качествено образование на децата и учениците от етническите малцинства. Общ бюджет по приоритета – 442 580 лв. Максимална стойност на един проект - 22 129 лв.
Приоритет 2. Въвеждане и развиване на разнообразни форми на интеркултурно образование, насочено към запазване и развитие на културната идентичност на етническите малцинства при деца и ученици. Общ бюджет по приоритета – 331 935 лв. Максимална стойност на един проект – 16 597 лв.
Приоритет 3. Ефективна работа с родителите на децата и учениците от етническите малцинства, за превенция на отпадащите ученици и намаляване броя на безпричинните отсъствия. Общ бюджет по приоритета – 331 935 лв. Максимална стойност на един проект – 22 129 лв.
Кандидатстващи институции: общини; регионални инспекторати по образованието; държавни висши училища; държавни и общински детски градини, училища и обслужващи звена, изпълняващи самостоятелно или с участието на юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи общественополезна дейност.
Краен срок: 25 юли 2014 г.
Регионалното представителство на Европейската комисия в Бон и Федералната агенция за гражданско образование в Германия канят 60 млади хора от Европейския съюз на конференция, за да обсъдят за бъдещия разказ за Европейския съюз през 21-ви век.
Удължен краен срок: 30 юли 2014 г.
1. За Разказ на тема "Жива вода" (5-8 клас)
Разказът трябва да представя герой /герои/ и случка, в която се поставя проблем, свързан с големите теми за: живата българска природа, нашето минало и настояще, спасението, ценността на живота, вълшебството, здравето, тайните на света, по-добрия свят, вдъхновението в човешките дела и т.н.
2. За Есе на тема "Роден съм да съм свободен - също като теб..."
Есето трябва да защитава теза, мисъл, идея по проблем, обвързан с темите за: живата българска природа, свободата на човека и неговия избор, естественото познание, законите на природата и обществото, хармонията с природата, доброто и злото в природата и обществото и т.н.
Удължен краен срок: 30 юли 2014 г.
1. За Електронна игра: Играта да е не-повече от 3 етапа, или краят й да е предвидим. Да има ясно формулирани и описани правила за нейното изпълнение.
2. За Електронен тест: Тестът да е не-повече от 30 въпроса и при финалното му попълване да показва резултата, който попълващия е постигнал. Ще се счита за предимство тест, който показва верните отговори на сгрешени въпроси.
Ще имат предимство проекти, които са приложими и при хора с увреждания. Авторите да изпишат по какъв начин и за коя група.
Удължен краен срок: 30 юли 2014 г.
Идеята на конкурса е децата и младежите да представят защитени видове с различни изразни средства и дадат кратка информация за тях.
1. Конкурс за рисунка (5-8) и (9-12) клас
Материали - по избор на кандидата: акварел, темперна или акрилна боя, по желание – графично изобразяване.
Основа – по избор на кандидата: картон (формат А4), кожа, камък, текстил, пластмаса, стъкло.
2. Конкурс за пластика
Свободен избор на материали: глина, пластелин, моделин, продукти за рециклиране (всички познати изделия за еднократна употреба).
Критерии за оценка
- Артистичност (цветово усещане и композиция).
- Оригиналност на идеята и нейното представяне.
3. Конкурс за фотография (5-8) и (9-12) клас
Изпрати копирана/принтирана снимка на формат А4 върху сиво паспарту по темата на конкурса. Всеки ученик може да участва с 1 до 3 кадъра.
Краен срок: 30 юли 2014 г.
Билбордове като изкуство! Ако сте креативни, изобретателни и страстни, подгответе интересен и вдъхновяващ билборд за конкурса!
Краен срок: 31 юли 2014 г.
В страната ще бъдат осъществени 60 безплатни тандемни полета с парапланер. Квалифицирани професионални пилоти ще съпроводят участниците към приключение сред облаците.
Кампанията е насочена към:
- Младежи, напуснали грижа;
- Хора с физически увреждания;
- Хора със зрителни проблеми;
- Хора с увреден слух;
- Самотни и многодетни майки;
- Бежанци;
- Наркозависими на лечение.
Ако мечтаете да полетите и се причислявате към някоя от изброените групи – включете се и полетeте!
Краен срок: 31 юли 2014 г.
ИЗИСКВАНИЯ:
- Кандидатите да имат ЕР на ТЕЛК
- Да имат достъп до Интернет
- Да напишат Искане (свободен текст, в който посочат имената си и и населено място, както и колко процента тр.н.р. имат в ЕР на ТЕЛК) за включване в едно от обученията, описани по-долу
- Да се свържат с Вяра Мисчиян и да изпратят Искането на ел. поща [email protected] с Предмет на писмото: Kursove 2014. Телефони за контакт: 032/640-359, 0878/105-688 (10-17 ч. всеки работен ден)
- Искането може да е на български и/или английски език
Обучението е безплатно, но търсим само силно мотивирани да се развиват хора. Ще се оформят групи от по 8 човека. Интензивност 3 учебни часа, веднъж седмично.
Обучение Английски език
- Начинаещи
- Средно напреднали
- Разговорен английски (за по-напреднали)
Обучение Информационни технологии:
- Компютърна грамотност
- Скрийн рийдърс (предимно за незрящи)
- Графичен дизайн
Забележка: Приемат се искания и за други нива нива на английски език и други ИТ-профили.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Конкурсът цели да насърчава новаторски проекти, свързани с намаляване на парниковите емисии или разхода на вода в населените места, като основната идея е постигане на максимална ефективност при ниска себестойност на вложените средства за реализиране на проектите, за да бъдат максимално приложими за широк кръг потребители.
КАТЕГОРИИ:
- Пасивна стая или офис
- Ефикасно решение за пестене на енергия
- Ефикасно решение за пестене на вода
Право на участие имат: юридически лица с нестопанска цел и физически лица.
Независимо дали потенциалните кандидати участват в конкурса индивидуално или колективно, могат да кандидатстват само с един проект.
роектите, класирани на първите три места в конкурса получават парични награди, както следва:
- 1-во място – 10 000 лева / десет хиляди/
- 2-ро място – 7000 лева / седем хиляди /
- 3-томясто – 5000 лева /пет хиляди/
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Целта на конкурса е да насърчи провеждане на качествени фундаментални научни изследвания и получаване на високи научни постижения в следните приоритетни области:
1. Енергия, енергийна ефективност и транспорт. Развитие на зелени и еко-технологии, в т.ч. опазване на въздуха, почвите и водите.
2. Здраве и качество на живота, биотехнологии и екологично чисти храни, в т.ч. изследвания в областта на аграрните науки.
3. Нови материали и технологии, в т.ч. изследвания в областта на химията, физиката и техническите науки.
4. Културноисторическо наследство, в т.ч. социално и икономическо развитие.
5. Информационни и комуникационни технологии, в т.ч. изследвания в областта на математиката.
По настоящия конкурс ще се финансират само проекти за фундаментални научни изследвания с интензитет на безвъзмездната помощ до 100%.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Global Junior Challenge е международен конкурс, който отличава иновативното използване на технологии на 21-ви век в образованието и социалното включване.
В конкурса могат да участват: сдружения, обществени и частни институции, кооперации, училища, университети, фирми и физически лица от всички възрасти от целия свят.
Проектите, които могат да участват в конкурса, следва да не са били в експлоатация към 31 декември 2013 г., да насочени са към млади хора до 29-годишна възраст и използват нови технологии, ИКТ за образование и обучение.
Двете основни области за проектите са:
1 Образование за 21-ви век;
2. Социално включване.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Европейските младежки награди (EYA) е общоевропейски конкурс, който цели да мотивира младите хора да изработват и продуцират дигитални проекти, които решават социални проблеми и адресират предизвикателствата, дефинирани от Съвета на Европа в програмата Европа 2020.
Конкурсът разкрива пред света младежкия потенциал за създаването на иновативни решения с помощта на Интернет и мобилни технологии.
Фестивалът, посветен на победителите (EYA Festival), е своеобразна платформа за международен обмен на знания и широко разпознаваема мрежа за бъдещо сътрудничество. Събитието се провежда всяка година в Грац, Австрия, между 19-21 ноември.
Кой може да стане млад дигитален шампион? - Хора, които отговарят на следните критерии:
- творчески настроени умове под 30-годишна възраст (родени след 1 януари 1984)
- живеещи в една от страните-членки на Европейския съюз или Съвета на Европа
- които са разработили отличаващ се, иновативен дигитален проект със социална стойност.
СЕДЕМТЕ КАТЕГОРИИ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ МЛАДЕЖКИ НАГРАДИ ЗА 2014:
- ЗДРАВОСЛОВЕН ЖИВОТ: фитнес | хранене | здравеопазване
- ИНТЕЛИГЕНТНО УЧЕНЕ: образование | e-умения | отворена наука
- ОБЕДИНЯВАЩИ КУЛТУРИ: изкуства | игри | разнообразие
- БЪДИ ЗЕЛЕН: енергия | управление на ресурси | устойчивост
- АКТИВНО ГРАЖДАНСТВО: свободна журналистика | отворено правителство | социално включване и равенство
- ПАРИ И ФИНАНСИ: финансова грамотност | заетост | активни потребители
- ЖИВОТ В БЪДЕЩЕТО: e-мобилност | градско развитие | устойчив туризъм
Краен срок: 31 юли 2014 г.
България е първата страна в Европа, която ефективно прилага Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво, приета от Съвета на Европа (СЕ). Основен елемент от Стратегията е присъждане на Етикет за иновации и добро управление на местно ниво. Етикетът е сертификат за цялостно качество на управлението в общината и се оценява по единни критерии и процедури, разработени от СЕ, за всички страни в Европа. Оценката се извършва на база обективни показатели, чрез единни рамкови процедури и инструменти за оценяване. Носители на Етикета са местни власти, които приемат и прилагат в дейността си 12-те основни принципа на добро управление.
Главна цел на процедурата е да се насърчават усилията на местните власти и благородно съревнование между тях за ефективни политики, насочени към отговорно и развиващо се местно самоуправление. Етикетът е морална награда, символ на престиж и стимул за общините да подобряват своето управление в услуга на гражданското общество.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Предоставеното финансиране е в размер до 34 000 лв. за проект. То има за цел да подкрепи иновативни стопански дейности, които активно работят за възстановяване и опазване на ключови природни ресурси в територии, попадащи в или граничещи с природните паркове „Врачански Балкан”, „Българка” и защитена зона BG0001040 „Западна Стара Планина и Предбалкан“ от европейската екологична мрежа Натура 2000.
Допустими кандидати за финансиране са юридически лица (регистрирани по ЗЮЛНЦ, ЗНЧ, Търговски закон, Закона за местното самоуправление и местната администрация или регистрирани земеделски производители), които търсят финансиране за свои стопански дейности в подкрепа на биоразнообразието, независимо от статута си. В най-общ план това са земеделски производители, НПО, бизнес организации, местни администрации. Допустимо е да кандидатстват физически лица със свои проекти, при условие, че ще бъдат регистрирани като юридически лица преди сключване на договора. Кандидатите не трябва да имат финансови задължения към държавната и местната администрация.
Дейностите, които могат да бъдат извършвани по програмата за финансиране на подпомагащият биоразнообразието бизнес, са:
- Предоставяне на еко-туристически услуги, свързани с възстановяване на биологичното разнообразие /напр. ботанически градини на открито, центрове за размножаване и наблюдение на редки животни, изграждане на специализирана туристическа инфраструктура в чувствителни територии/;
- Използване на горски ресурси, лечебни растения и недървесни горски продукти.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Наградата цели да насърчи европейската интеграция и с нея ще бъдат отличени . материали, които спомагат за преодоляване на границите и предразсъдъците и разглеждат бъдещето на Централна Европа или Европа на регионите, малцинствените въпроси или на диалога със съседите.
В конкурса могат да участват всички европейски журналисти с материали, публикувани в периода от 1 август 2013 г. до 31 юли 2014 г.
Награда: 5000 евро.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
The Global Junior Challenge е международен конкурс за иновативните проекти , използващи най-съвременни технологии в областта на ИКТ в областта на младежта, образованието и обучението. Конкурсът, подкрепен от град Рим и организиран от Фондация Mondo Digitale, се провежда на всеки две години. The Global Junior Challenge се провежда в рамките на програмата за електронно обучение, стартирана от Европейската комисия в Лисабон, за да се гарантира информираността за дигиталната култура сред учители и ученици в училищата. Целта на Global Junior Challenge е да насърчи младите поколения и техните учители за използването на новите технологии, обмяна на опит и репликиране на успешни инициативи.
The Global Junior Challenge е уникална възможност за учителите и учениците да разсъждават върху значението на цифровата грамотност, да се запознаят с огромното разнообразие на висококачествени решения, предложени от други младежи от цял свят.
Всички допустими проекти трябва да попадат в една от следните категории:
- Проекти за потребители до 10, 15, 18, или 29 -годишна възраст;
- Проекти, насърчаващи ИКТ за устойчивост на околната среда;
- Проекти, които използват ИКТ, за да се обучават младите да получат първо работно място;
- Проекти , насърчаващи ИКТ за интеграция на мигрантите и бежанците.
В конкурса могат да участват:
- Отделни граждани от всяка възраст;
- Публични и частни фирми;
- Училища и университети, както публични, така и частни, в световен мащаб;
- Държавни и частни институции и организации;
- Асоциации , кооперации и други организации с нестопанска цел;
- Изследователски центрове.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Департаментът за балкански, славянски и ориенталн изследвания към Университета на Македония в сътрудничество с Association Internationale d’Etudes du Sud-Est Europeen като част от отбелязването на стогодишнината от избухването на Първата световна война организират конференция под надслов "Балкански светове II: Балканското разбиране на войната и революцията (1789-1918)", 27-30 ноември 2014 г., в Университета на Македония, Солун (Гърция).
Работният език на конференцията е английски.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Приемат се до три непубликувани кратки прози в обем до 1800 знака, изпратени по имейл. Няма изисквания за тема или за употреба на ключова дума.
Конкурсът е анонимен. Текстовете (във формат: *.doc / *.txt / *.rtf) да бъдат прикрепени към писмото в отделен файл, несъдържащ информация за автора. В имейла впишете трите имена на автора и имейл за обратна връзка. Не се допуска участие с псевдоним.
Изпращайте текстовете на адрес: [email protected]
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Могат да кандидатстват международни студенти, които притежават бакалавърска, магистърска или докторска степен.
Стипендии: месечната стипендия варира от 8,074.80 мексикански песос (еквивалентни на 450 евро) до 10,093.50 мексикански песос (еквивалентни на 570 евро).
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Фестивалът за късометражно кино IWM е организиран от Imperial War Museums и е форум за филми, които изследват причините за войни и конфликти и тяхното въздействие върху живота на хората.
Студенти и любители кинематографисти се насърчават да представят своите документални проекти на фестивала.
Филмите трябва да са завършени след 1 януари 2011 г., а максималната дължина на филма е 30 минути.
Краен срок: 31 юли 2014 г.
Могат да кандидатстват творци на възраст под 40 години, които работят по проект, в областта на темата "Характеристиките на тази земя".
Краен срок: 1 август 2014 г.
Фондация „Сила за живот” се стреми чрез фестивала да промени обществените възприятия и нагласи за хората с увреждания като пълноценни български граждани чрез тяхното поставяне в центъра на общественото внимание, чрез прякото им участие в обществено значими изяви, в които да могат да заявят и защитят лично своите права и дължимото си място в съвременното общество.
Фестивалът няма конкурсен характер и няма такса участие!
За участие във фестивала се допускат талантливи певци, танцьори и инструменталисти с физически увреждания.
Участниците във фестивала се представят с изпълнение по свой избор без ограничение в музикалния жанр – народни песни, поп, рок, джаз, оперно изпълнение, авторски творби, танц или музикална композиция.
Всеки участник трябва да представи предложението си за участие – авторски видео клип до 5 минути, илюстриращ музикалните и артистични способности на изпълнителя (музикална творба, танц, инструментално изпълнение), който се изпраща заедно с копие от решение на ТЕЛК на е-mail: [email protected]
или на адрес
5000 Велико Търново
ул.Драгоман № 18
Фондация „Сила за живот“ (за фестивала)
Фондация “Сила за живот” ежегодно организира музикален фестивал за талантливи хора с увреждания в Поморие. Фестивалът се провежда на централния площад пред Читалище “Просвета 1888” в град Поморие.
Музикалният фестивал за талантливи хора с увреждания се осъществява с подкрепата на Агенция за хората с увреждания към Министерството на труда и социалната политика, Община Поморие.
Поредното издание на Музикалния фестивал за талантливи хора с увреждания в Поморие през 2013 г. очаква своите нови участници!
Краен срок: 1 август 2014 г.
За кандидати от цял свят на възраст до 30 години, с практични и иновативни решения на големите предизвикателства в областта на устойчивото развитие.
Подкрепата е в размер на 200 000 евро и обучения.
Категории:
1. Подобряване на здравето и благоденствието
2. Намаляване на въздействието върху околната среда
3. Подобряване на поминъка (дребни фермери, жени, микропредприятия)
Краен срок: 1 август 2014 г.
Могат да кандидатстват опитни журналисти, които се интересуват от областта на науката.
Стипендии: 7 000 щ.д. (около 5100 евро) на месец.
Краен срок: 3 август 2014 г.
Летният университет е социален проект на Националното представителство на студентските съвети, целящ да създаде условия за изграждане на активния диалог между студентските общности на висшите училища, посредством участието им в обучения, семинари, спортни и културни събития, обединявайки ги да работят заедно за развитието на масовия студентски спорт, образованието и междукултурните ценности.
Право на участие в Xll-то издание на Летен университет имат всички студенти или младежи до 29 годишна възраст, от държави членки на Европейския съюз.
Краен срок: 3 август 2014 г.
Балет „Арабеск” обявяви ІХ конкурс за съвременна хореография върху българска музика – международно издание.
Конкурсът се провежда традиционно на всеки три години в София.
Селектираните хореографи реализират постановките си с танцьори от трупата на Балет „Арабеск”.
Краен срок: 6 август 2014 г.
Инициативата се провежда в три категории: награда за обещаващ млад изследовател, грамота за прилагане на научни постижения и проекти с висока обществена стойност и грамота за ученици и техните преподаватели.
Краен срок: 8 август 2014 г.
Dyalog кани студенти от цял свят да използват APL system (Array Processing Language) и да разработят решения на десет въпроса и да решат поредица от проблеми.
Краен срок: 10 август 2014 г.
Стартира новият онлайн фотоконкурс „Европейска подкрепа за красива и привлекателна България“ 2013 – 2014.
Целта на конкурса е да даде възможност на участниците да покажат през окото на своя обектив впечатленията си от новата визия на населените места и тяхната среда, природните, културните и историческите обекти, както и съпътстващите събития в региона, които са били подпомогнати със средства, предоставени от Европейския съюз по различни програми. Използвайки възможностите на глобалното интернет пространство и други традиционни способи, чрез фотосите от конкурса ще презентираме и популяризираме тези, обекти и мероприятия. Това дава възможност да се оцени подкрепата, която ни дава Европейския съюз, и успехите на българските общини и други бенефициенти, които не само са успели да защитят проектите си, но и да ги реализират.
За да облекчим и подпомогнем участниците в конкурса, текущо ще се публикува и обновява информация за проектите реализирани или в процес на изпълнение по различните Оперативни програми, които отговарят на тематиката на конкурса.
Краен срок: 10 август 2014 г.
Право на участие имат всички автори, навършили 18 години от България и чужбина.
Краен срок: 14 август 2014 г.
Община Иваново, Кметство Щръклево и Читалище „Възраждане 1906” с. Щръклево, Област Русе, със съдействието на Дружеството на писателите – Русе обявиха провеждането на Дванадесетия литературен конкурс „Светлоструй“ на името на известния литературен вестник в провинцията, излизал в периода 1928 г. – 1938 г. в с. Щръклево.
Наградата се дава на всеки две години за най-добри книги в следните жанрове:
- Поезия
- Белетристика
- Публицистика
За наградата могат да кандидатстват извънстолични автори, не по-възрастни от 45 години.
Книгите трябва да бъдат издадени в периода между двете издания на конкурса (2012-2014 г.)
Краен срок: 15 август 2014 г.
Русенският филиал към Съюза на свободните писатели в България обявявалитературен конкурс за поезия и проза. Целта на конкурса е да се издирят и отличат талантливи автори в русенския регион.
Конкурсът е явен, регионален, на тема „Първи трепети”.
Право на участие имат пишещи, живущи в Русенска област.
Приемат се творби в раздел поезия и раздел проза. Всяка от творбите (поезия или проза) не трябва да надвишава 2 печатни страници – стандартен шрифт Times New Roman, 12 пункта. Приемат се текстове във всякакви поетични и прозаични художествени жанрове.
Всеки автор може да участва само с по две свои творби (една поезия и една проза; две поезия или две проза).
Краен срок: 15 август 2014 г.
До 15 август гражданските организации и завършилите Българско училище за политика „Димитър Паница” могат да дадат своите предложения за участници в Националната програма за 2015 година. Основната цел на програмата е да обучи и вдъхнови бъдещите създатели и изпълнители на обществени политики, да ги подготви с визия, знания и отговорност за ефективно управление и лидерство, основани на върховенството на закона, спазване на човешките права, отчетност и открит диалог.
Кандидатстването става онлайн чрез страницата на училището.
Одобрените кандидати ще бъдат поканени на интервю през септември. Те ще попълват и тестове.
Краен срок: 15 август 2014 г.
Стипендията се присъжда на PhD в областта на еволюционна геномика / поведенческа екология към Природонаучния музей (НИМ), Университет в Осло.
Краен срок: 20 август 2014 г.
Целта на обучението по предприемачество е да се помогне на хората да градят и да придобиват умения, знания и нагласи, за да действат като предприемачи.
Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да се разработи Общоевропейска инициатива за предприемаческо обучение, обединяваща съществуващите европейски и национален опит в областта, в съответствие с предложенията, включени в Плана за действие за предприемачество 2020. Това действие насърчава и подкрепя създаването на мрежа между създателите на политики и експерти в цяла Европа със силен интерес в развитието на обучението по предприемачество и в задълбочаването на сътрудничеството на равнище ЕС в тази област.
Краен срок: 20 август 2014 г.
Всеки автор може да представи до три творби, създадени след 2011 година, които не са участвали в други международни конкурси.
Размер на файла: Голямата страна: не повече от 3400 pixels и не по-малко от 2400 pixels. IMAGE MODE – RGB Color. JPEG Options – Quality 12.
За пръв път в програмата на триеналето е предвиден раздел „Експериментални графични форми и кураторски проекти“. Желаещите да участват в него следва да представят своитепредложения в секция „Графика и илюстрация”, СБХ, „Шипка”6, 4 ет. до 1. 06. 2014 г.
Предложенията трябва да включват:
- концепция;
- списък на предвидените автори;
- визуален материал;
-описание на техническите параметри на проекта , включително и информация за предпочитано или ангажирано/осигурено експозиционно пространство.
Одобрените кураторски проекти, като част от програмата на 7-мото триенале ще бъдат включени в неговия пълен цветен каталог, ще получат логистична подкрепа, а при нужда и експозиционно простраство, максимално съобразено със спецификата им.
Краен срок: 22 август 2014 г.
Цел: Съхраняване и популяризиране на старата градска песен, възраждането и за нов живот и приобщаване на младите хора към нейната лиричност и красота.
Фестивалът е с конкурсен характер.
Фестивалът се провежда в 2 раздела:
- Шлагерни песни
- Стари градски песни
и 4 категории:
I. Индивидуални изпълнители – свободна програма до 8 мин.
II. Групи /до 10 човека/ – свободна програма до 12 мин.
III. Групи /над 10 човека/ – свободна програма до 12 мин.
IV. Авторска песен
Краен срок: 22 август 2014 г.
За шеста поредна година издателска къща "Анубис" и издателство "Булвест 2000" обявяват Национален литературен конкурс за учители-творци, в който могат да се включат действащи учители и директори от цялата страна.
Тази година инициативата се посвещава на 100-годишнината от рождението на големия български писател Павел Вежинов. В негова чест за първи път се обявява и тема на конкурса, която съвпада със заглавието на един от известните му романи – "Бариерата".
Всеки участник има право да изпрати до три произведения – стихотворения, разкази или есета. Максималният обем на всяка творба трябва да е до 5000 знака с интервалите. Не се допускат материали, които вече са били публикувани в печатни или електронни издания и/или са участвали в този или други конкурси.
Краен срок: 24 август 2014 г.
На 24-ти май „Спортс Мениджмънт България“ и посланикът на „Отбор на надеждата“ Георги Господинов стартират конкурс за есе на тема „Аз и моята история” във всички социални институции за настаняване на деца в България. Партньор на проекта е Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Целта на конкурса е да развие творческите заложби на децата лишени от родителска грижа. Текстове за участие в конкурса се приемат до 24 август, а оценяването им ще бъде направено от жури с председател Господинов, а награждаването ще съвпадне с началото на новата учебна година.
Всяка история ще бъде прочетена от нас, а най-добрите ще бъдат публикувани и прочетени от много хора. Ще стигнат до читатели, които никога не си срещал. Тези, които са ни развълнували най-силно, ще получат награди.
Нека историята бъде кратка, около 3 страници, на компютър или на лист хартия. Да е вълнуваща, истинска, обикновена или извънредна, със случка или не. Това ще е твоята история и ние страшно искаме да я чуем. За всички ни е важно.
Сега е твой ред. Чакаме история до 24 август 2014 г. на имейл адрес [email protected]
или я изпрати написана на хартия в централата на Държавна агенция за закрила на детето в гр. София, ул. „Триадица” №2, от където ще я вземем лично.
Краен срок: 25 август 2014 г.
Третият ежегоден фотоконкурс „Европа в моя регион“ ще се проведе това лято и отново има за цел да привлече вниманието към проекти, получили финансиране в рамките на регионалната политика на ЕС.
Както и преди, конкурсът се провежда чрез Facebook страницата на Европейската комисия. Конкурсът започва на 12 юни и регистрации ще се приемат до понеделник, 25 август 2014 г. (до обед). 100-те фотографии, получили най-много гласове, както и до 50 участия, избрани на случаен принцип (които не са включени в първата група участия, получили най-много гласове), ще бъдат представени пред жури от трима професионални фотографи, които ще изберат трима победители. Победителите ще получат своите награди – пътуване до Брюксел и 1000 евро за закупуване на цифрово фотографско оборудване – по време на инициативата OPEN DAYS 2014 г. през октомври.
Краен срок: 25 август 2014 г.
Предизвикателството е да се създаде кратък анимационен филм до една минута на тема "80 години Природен Парк Витоша".
Всички желаещи могат да изпратят филма си на адрес: [email protected]
Наградите за победителите са:
- първа награда: 1 500 лв.
- втора награда: 1 000 лв.
- трета награда: 700 лв.
Краен срок: 25 август 2014 г.
Tvebiomovies е конкурс за едноминутни филми посветени за околната среда, в което могат да участват всички от цял свят с достъп до камера. Очакват се креативни, забавни или сериозни, вдъхновяващи истории.
Конкурсът имат три категории в конкурса:
- Награда на Европейската банка за възстановяване и развитие за устойчиви инициативи;
- Наградата Инбар за бамбук и ратан;
- Наградата на WWF-UK за свят с бъдеще.
Филмите трябва да са до 1 минута и трябва да бъдат изпратени на английски, арабски, испански, руски или френски език.
Краен срок: 26 август 2014 г.
ПРОМЯНАТА се осъществява от фондация Reach for Changе с медийното партньорство на Нова телевизия. Това е инициатива, целяща да подобри живота на децата, като помогне на социални предприемачи да осъществят идеите си.
Конкурсът е отворен за всички физически лица и неправителствени организации, които притежават иновативна идея, ентусиазъм, предприемачески дух и силна мотивация, за да реализират ПРОМЯНАТА за българските деца.
Победителят в конкурса на “ПРОМЯНАТА” ще получи не само публичност и обществено внимание. Той или тя ще си спечели място и в т.н. Инкубатор на фондация Reach for Change. Той включва финансова подкрепа (в размер на 30 000 лв.), професионални съвети и насоки, както и нужното медийно отразяване, за да може да развие плановете си и да постигне възможно най-голямо положително въздействие върху живота на децата.
Освен основния победител 4 други социални предприемачи ще получат сумата от 7500 лв. и също ще се възползват от възможностите за медийно популяризиране, бизнес менторство и контакти в международната мрежа на Reach for Change.
Reach for Change работи за създаването на един по-добър свят за децата и за провеждането на инициативи в подкрепа и защита на техните права. Организацията е създадена през 2010 г. в Швеция и е част от корпорацията Kinnevik. Дейността й расте с всяка изминала година, като вече има представителства в 8 държави от Европа, Азия и Африка. Reach for Change вярва, че правата на децата трябва да бъдат спазвани и уважавани от всички и именно социалното предприемачество има способността да създаде трайни и системни промени в живота на нуждаещите се.
Краен срок: 29 август 2014 г.
Областен съвет на БАС – гр. Стара Загора под патронажа на областния управител на Стара Загора и БСП - Стара Загора обявиха Национален литературен конкурс за есе „Девети септември 1944 г. – ден на промяната“.
Цел: Да се провокира мисленето на младите хора, творческата им изява и лична позиция по темата на конкурса.
Право на участие в конкурса имат всички, които са на възраст от 16 до 25 години.
Конкурсът се провежда в две възрастови групи: от 16 до 18 г., и от 19 до 25 години.
Краен срок: 31 август 2014 г.
Международната фондация „Мацумае“ в Токио организира стипендиантски програми за кандидати от цял свят.
Стипендиите се присъждат за научни изследвания, които се провеждат в срок от 3 до 6 месеца в периода април 2015-март 2016 г.
Приоритет ще имат научните изследвания в областта на инженерните науки, естествените науки и медицината.
Възможност да получат стипендия имат кандидатите, които:
- притежават докторска степен;
- са под 49-годишна възраст;
- владеят английски или японски език
- не са посещавали Япония до този момент;
- притежават покана от японска институция (университет, научноизследователски институт или лаборатория) с работна програма.
Краен срок: 31 август 2014 г.
Наградата се присъжда ежегодно за книга с белетристика или публицистика, утвърждаваща националните традиции, нравствеността, родолюбието и духовните послания на писателя Николай Хайтов.
Краен срок: до края на месец август 2014 г.
RECEA е посветен на подкрепа и помощ за арменски имигранти да се завърнат доброволно в родината си и се финансира от Фонд за връщане на Европейската комисия.
Център за реинтеграция Армения предоставя възможност на Арменски граждани, които пребивават легално или нелегално на територията на България да се завърнат доброволно в родината си. Желаещите да се завърнат получават както подкрепа при оформяне на лични документи, така и средства за транспорт до дома, настаняване, лечение, преквалификация и издръжка, в зависимост от специфичните им нужди. Допълнително тези, които желаят могат да подготвят бизнес план и да получат средства за реализиране на малък бизнес в родината им.
Сдружение ЗА ТЕБ все още разполага с възможност да подкрепи и други желаещи да се приберат у дома като консултациите се извършват при пълна конфиденциалност.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Движението No Hate Speech организира международен фотоконкурс, посветен на Европейския ден за действие срещу ислямофобията и религиозната нетърпимост на 21 септември 2014 г.
Участниците следва да са на възраст от 13 до 30 години.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Мярката има за цел намаляване на скритото домашно насилие и насилието, основано на полов признак, чрез увеличаване и подобряване на услугите за подкрепа на жертвите на ДН и НОПП (изнасилване, сексуално насилие, преследване и т.н.) и чрез създаване на кризисен център.
Финансиране ще се предоставя за отделни проекти, които допринасят за създаване и оказване на подкрепа и услуги за жертвите на ДН и НОПП (изнасилване, сексуално насилие, преследване и т.н.), като краткосрочно настаняване, консултиране и психологически услуги, информационни услуги, застъпничество и правни консултации и чрез създаване на кризисен център, където се предоставят услуги за подкрепа на жертвите.
Проектните предложения, които предвиждат дейности, насочени към подобряване на положението на ромското население и по-специално на ромските жени и момичета, които най-често стават жертви на домашно насилие и насилие, основано на полов признак, ще получат повече точки по време на техническата оценка на проекта.
Общото финансиране е в размер на 937 130 евро.
Минимални и максимални размери на безвъзмездна помощ:
- Минимална стойност на финансирането – 170 000 евро.
- Максимална стойност на финансирането – 900 000 евро.
Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е:
- 90% от общите допустими разходи по проекта в случаите, когато водещи организации на проекта са НПО и международни организации. 10% от общите допустими разходи се финансират от собствени източници на водещата организация по проекта или от други източници, напр. банкови заеми или влогове на трети лица. При проекти, изпълнявани от НПО, апортни вноски под формата на доброволен труд могат да съставляват до 50% от съфинансирането, което се изисква от програмата за проекта. С цел изчисляване на стойността на апортните вноски един час доброволен труд ще се оценява на 1/160 от приложимата месечна заплата.
- 100% от общите допустими разходи по проекта в случаите, когато водещата организация по проекта са публични субекти (местни, регионални и национални публични институции).
Краен срок: 1 септември 2014 г.
ОБЩА ЦЕЛ НА МЯРКА 2: “Организиране на кампании, повишаващи обществената чувствителност, със специален фокус върху ромите и други уязвими групи”
Мярката има за цел намаляване на домашното насилие чрез информационни кампании и инициативи за повишаване на информираността и знанието сред ромската общност и други уязвими групи. Целта е да се предотврати домашното насилие и да се насърчи нулева толерантност към такова насилие.
Чрез разпространяване на информация за домашното насилие сред уязвими групи като ромите и повишаване на информираността на тези групи по проблема и чрез информиране на жертвите на насилие за техните права, жертвите ще имат възможност да търсят защита и подкрепа и да докладват за случаи на насилие в техните семейства.
Общото финансиране е в размер на 240 000 евро.
Минимални и максимални размери на безвъзмездна помощ:
- Минимална стойност на финансирането – 15 000 евро.
- Максимална стойност на финансирането - 50 000 евро.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Общото финансиране е в размер на е 200 000 евро.
Минимални и максимални размери на безвъзмездна помощ:
- Минимална стойност на финансирането е 170 000 евро.
- Максимална стойност на финансирането е 200 000 евро.
Финансиране по тази мярка ще се предоставя за отделните проекти, които предвиждат изследвания и събиране на данни чрез проведени редица изследователски проучвания на ДН и НОПП.
Мярката предвижда също изследвания и събиране на данни относно ромското население.
Проектните предложения, които предвиждат дейности, насочени към подобряване на положението на ромското население и по-специално на ромските жени и момичета, които най-често стават жертви на насилие, основано на полов признак, ще получат повече точки по време на техническата оценка на проекта.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Мярката има за цел намаляване на скритото домашно насилие чрез увеличаване и подобряване на услугите за подкрепа на жертвите на ДН. Финансиране ще се предоставя за отделни проекти, които допринасят оказване на подкрепа и услуги за жертвите на ДН, например краткосрочно настаняване, консултиране и психологически услуги, информационни услуги, застъпничество и правни консултации и други услуги за подкрепа.
Проектните предложения, които предвиждат дейности, насочени към подобряване на положението на ромското население и по-специално на ромските жени и момичета, които най-често стават жертви на домашно насилие, ще получат повече точки по време на техническата оценка на проекта.
Общото финансиране е в размер на е 300 000 евро.
Минимални и максимални размери на безвъзмездна помощ:
- Минимална стойност на финансирането е 20 000 евро.
- Максимална стойност на финансирането е 100 000 евро.
Ставките за безвъзмездна финансова помощ по проект, финансиран от фонда, са както следва:
- Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 90% от общите допустими разходи по проекта в случаите, когато водещата организация на проекта са НПО и международни организации. 10% от общите допустими разходи се финансират от собствени източници на водещата организация на проекта или от други източници, напр. банкови заеми или влогове на трети лица. При проекти, изпълнявани от НПО, апортни вноски под формата на доброволен труд могат да съставляват до 50% от съфинансирането, което се изисква от програмата за проекта. С цел изчисляване на стойността на апортните вноски един час доброволен труд ще се оценява на 1/160 от приложимата месечна заплата.
- 100% от общите допустими разходи по проекта в случаите, когато водещата организация на проекта са публични субекти (местни, регионални и национални публични институции).
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Мярката има за цел намаляване на насилието, основано на полов признак, чрез информационни кампании и инициативи за повишаване на информираността и знанието сред жертвите на насилие, основано на полов признак, уязвимите общности и обществото като цяло. Целта е да се предотврати насилието, основано на полов признак, и да се насърчи нулева толерантност към подобно насилие.
Общото финансиране е в размер на е 170 588 евро.
Минимални и максимални размери на безвъзмездна помощ:
- Минимална стойност на финансирането е 15 000 евро.
- Максимална стойност на финансирането е 50 000 евро.
Ставките за безвъзмездна финансова помощ по проект, финансиран от фонда, са както следва:
- Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 90% от общите допустими разходи по проекта в случаите, когато водещата организация на проекта са НПО и международни организации. 10% от общите допустими разходи се финансират от собствени източници на водещата организация на проекта или от други източници, напр. банкови заеми или влогове на трети лица. При проекти, изпълнявани от НПО, апортни вноски под формата на доброволен труд могат да съставляват до 50% от съфинансирането, което се изисква от програмата за проекта. С цел изчисляване на стойността на апортните вноски един час доброволен труд ще се оценява на 1/160 от приложимата месечна заплата.
- 100% от общите допустими разходи по проекта в случаите, когато водещата организация на проекта са публични субекти (местни, регионални и национални публични институции).
Краен срок: 1 септември 2014 г.
За хора на възраст 17 - 25 години за посещение на съседни европейски страни.
Това е възможност за младите хора да се запознаят с европейските си съседи, както и да се запознаят с актуалните културни или политически събития там. Важно е, че тези промени се разглежда в контекста на отношенията на страните за гости "с ЕС.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Конкурсът се осъществява по инициатива на Държавната агенция за закрила на детето в рамките на Национална кампания на тема: „Детската безопасност – споделена отговорност и грижа”.
Тема на конкурса: „Победи опасността!”
Подтеми:
I. „Победи опасността у дома”
II. „Победи опасността на пътя и в превозното средство”
III. „Победи опасността на местата за игра, отдих и забавления”
В конкурса могат да участват деца и ученици на възраст от 5 до 18 години, които са разделени на 4 възрастови групи.
Всяко дете има право да участва с до 3 творби по темите на конкурса, с рисунка, фотография или фотоколаж.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Фондация Schwarzkopf Young Europe предлага на младите хора възможност да се запознаят с европейските си съседи, както и да се запознаят с актуалните културни или политически събития на съответната страна. Пътуването трябва да бъде планирано и извършено само от получателя и трябва да продължи най-малко три и не повече от шест седмици.
Младите европейци на възраст между 18 и 26 от други страни, освен Германия, могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ за пътуване за Германия.
Грант: 550 евро за мин. три и макс. шест седмици.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
В памет на първата българска поетеса и светска учителка в Родопския край.
Регламент:
- до две стихотворения, а за разказ или есе – до три печатни страници.
- непрофесионални автори.
- без възрастови ограничения.
- Непубликувани творби.
- Три имена, адрес и телефон за контакт.
Краен срок: 1 септември 2014 г.
Проектът на университета в Осло се стреми да проучи средновековни германски и романски езици, за да се идентифицират възможните функции, които могат да обяснят защо германските езици са запазили словореда си, докато романските езици са го загубили.
Кандидатите трябва да притежават магистърска степен или равностойна по лингвистика, европейски езици или сродна дисциплина. Успешният кандидат трябва да има и добри работни умения на английски език.
Краен срок: 2 септември 2014 г.
В рамките на инициативата SILC II се очаква да се разработят иновативни, икономически ефективни технологии, за да се намали интензивността на емисиите на парникови газове на производствените и преработвателните индустрии. Целевите индустрии включват, наред с другото, желязо и стомана, цветни метали като алуминий и мед, цимент, стъкло, целулоза и хартия, химикали и керамика.
Краен срок: 5 септември 2014 г.
Изпратете оригинален видеоклип, разказващ или показващ какво имате намерение да учите, и получете шанса да спечелите пътуване за двама до Брюксел (Белгия), настаняване за две нощувки в Брюксел, както и два билета за събитието TEDxBrussels през декември.
Видеото трябва да бъде не по-дълго от 30 секунди, не по-голям от 50 MB и в една от файлови формати:. AVI, MOV, WMV, или Mp4.
Краен срок: 7 септември 2014 г.
Предназначена е за студенти от различни университети и специалности, свързани с банковия бизнес – финанси, икономика, бизнес администрация, маркетинг, информационни технологии, счетоводство и др. Иновативната програма предоставя възможност на участниците да работят по реални бизнес казуси с подкрепата на мениджъри от банката, които да бъдат техни ментори. По време на програмата за участниците ще бъдат организирани и допълнителни обучения.
Програмата „Моята банка на бъдещето“ открива нови хоризонти за развитие пред младежите, давайки им възможност да се докоснат до реалната бизнес среда и да почерпят опит и знания от нея, като:
- Се срещнат с най-добрия учител – практиката;
- Научат нови неща и се включат в специално разработени за програмата обучения;
- Да работят по реални проекти и да представят своите идеи пред мениджмънта;
- Шанс да се включат в Стажантската програма на УниКредит Булбанк.
Краен срок: 10 септември 2014 г.
Приоритетни области, засегнати в поканата, са:
- иновации за здравословен начин на живот и активен живот на възрастните хора;
- суровини – устойчиво развито проучване, добив, преработка, рециклиране и заместване.
Краен срок: 10 септември 2014 г.
Национален фонд „Култура“ обявява конкурс за финансиране на проекти за превод на българска художествена литература. Програма “Преводи” дава подкрепа за еднократни проекти за превод на българска художествена литература.
Целта на програмата е да допринесе за популяризиране на българската художествена литература в чужбина, като подпомага превода на разнообразни по жанр произведения на различни езици, стремейки се да запази и представи пред чуждестранната аудитория многообразието на българското литературно творчество.
Краен срок: 14 септември 2014 г.
За пета поредна година фондация „ЕкоОбщност“ обявява начало на набирането на номинации за обичани или запомнени с някакво преживяване дървета. И в унисон с юбилея - в 5 категории -„Дърво с корен“, „Млад природолюбител“, „Дърво с бъдеще“, „Вековните дървета говоря“ и „Дървото на нашето семейство“.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Целта на проекта е да се подпомогнат младите хора да започнат собствен бизнес в най-ранен етап като им се предостави безвъзмездна финансова помощ в размер до 20 000 лева за всеки одобрен бизнес план.
За да получи финансиране на проекта, всеки кандидат след одобряване на бизнес плана му трябва да регистрира своя фирма (ЕООД или ЕТ) по Търговския закон в Агенцията по вписванията и да осигури задължителен собствен принос от 10% от размера на безвъзмездната помощ, под формата на финансови средства и/или материални активи.
Допустими кандидати по проекта са:
1. Физически лица - български и чуждестранни граждани, които са студенти през учебната 2013-2014 г. във висши училища в България, получили акредитация и създадени по условията и реда на Закона на висшето образование, независимо от формата на обучение.
2. Физически лица - български граждани, които са студенти през учебната 2013-2014 г. във висши училища в чужбина, признати от съответната страна, независимо от формата на обучение.
3. Физически лица - български и чуждестранни граждани, дипломирани с образователно-квалификационна степен Бакалавър или Магистър през 2014 г. или 2013 г. във висши училища в България, получили акредитация и създадени по условията и реда на Закона за висшето образование.
4. Физически лица - български граждани, дипломирани с образователно-квалификациона степен Бакалавър или Магистър през 2013 г. или 2014 г. във висши училища в чужбина, признати от съответната страна.
5. Физически лица - български и чуждестранни граждани, които са докторанти, през учебната 2013-2014 г. или са получили докторска степен през 2013 г. или 2014 г. в България.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по проекта е 400 000 лв.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Фестивалът е платформа за изява на български творци.
Филмите – кандидати следва да са с дължина от 2 до 20 минути, с английски субтитри и надписи, да не са качени в стрийминг-портали,Youtube, Vumeo, формат на файла mpeg 4.
Краен срок: 16 октомври 2014 - за традиционни проекти; 29 октомври 2014 - за подготвителни проекти; с концепция - 10 октомври 2014 за интегрирани проекти; 15 септември 2014 - за проекти за техническа помощ; в текущ порядък до 30 септември 2015 г. за проекти за изграждане на капацитет
Настоящата покана обхваща безвъзмездни средства за дейности "традиционни" проекти, подготвителни проекти, интегрирани проекти, проекти за техническа помощ и изграждане на капацитет проекти. За подпрограмата за действия по климата, този разговор ще покрива безвъзмездни средства за дейности само за "традиционните" проекти и изграждане на капацитет проекта (останалите видове ще бъдат обявени от 2015 г. нататък).
Традиционните проекти обхващат следните приоритетни области:
- LIFE Натура и Биоразнообразие
- LIFE Околна среда и ресурсна ефективност
- LIFE управление и информация за околната среда
- LIFE Промяна на климата - Смекчаване
- LIFE Промяна на климата - Адаптиране
- LIFE управление и информация на климата
Краен срок: 16 октомври 2014 в 16.00 часа местно време Брюксел за традиционния проекти
Подготвителни проекти (подпрограмата само за околната среда, а не за действия по климата) отговарят на специфичните нужди за развитието и прилагането на политиката и законодателството на Съюза за околната среда или климата.
Краен срок: 29 октомври 2014 в 16.00 часа брюкселско местно време за подготвителни проекти
Интегрирани проекти (подпрограма за околна среда, а не за действия по климата) са проекти реализиращи в голям териториален мащаб (регионалeн, мулти-регионалeн, националwн или транс-национален мащаб) планове или стратегии, изисквани от специфичното законодателство на Съюза за околната среда или изменението на околната среда или климата, разработени в съответствие с други актове на Съюза или разработени от органите на държавите-членки, главно в областта на природата (включително управление на мрежата Натура 2000), вода, отпадъци, въздух и изменението на климата, смекчаване и адаптиране, като същевременно се гарантира участието на заинтересованите страни и насърчаване на координация с и мобилизация на най-малко един друг подходящ съюз, национални или частни източници на финансиране.
Краен срок: Фаза I, концепция бележка 10 октомври 2014 16.00 часа местно време Брюксел
Краен срок: Phase II, пълно предложение април 2015
Проекти за техническа помощ (подпрограма за околната среда, а не за действия по климата) предоставят, чрез безвъзмездни средства за дейност, финансова подкрепа, за да помогне на кандидатите да подготвят интегрирани проекти.
Краен срок: 15 септември, 2014 в 16.00 часа местно време Брюксел.
Проекти за изграждане на капацитет - осигуряват финансова подкрепа за дейности, необходими за изграждане на капацитета на държавите-членки, включително национални или регионални звена за контакт по LIFE, с цел да се даде възможност на държавите-членки да участват по-ефективно в програмата LIFE.
Краен срок: текущо до 30 септември 2015 г. 16.00 часа местно време Брюксел.
Общият бюджет за настоящата покана е 283 122 966 евро. От тях 238 862 966 евро са предвидени за подпрограмата за околната среда и 44 260 000 евро - за подпрограмата за действия по климата. Най-малко 55% от бюджетните средства, отпуснати за проекти в рамките на подпрограмата за околната среда, следва да се посветят на проекти, подкрепящи опазването на природата и биологичното разнообразие.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Предназначен за носители на магистърска степен по териториално планиране и развитие (включително градско и регионално планиране, градско възстановяване, ландшафтно устройство, планиране на трафика), география, икономика, или науките за околната среда.
Осигурява се месечна стипендия, двупосочен самолетен билет, средства за академичната програма, научни изследвания, свързани с разходите.
Не е задължително да говорите немски.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Вторият конкурс за фотографии за наградата Syngenta кани фотографи от цял свят да изследват напреженията и отношенията между недостига на вода и отпадъците чрез завладяваща образност. Фотографите могат да изпратят своите снимки в две категории: професионална и отворена.
Могат да участват любители, професионални, студенти фотографи.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
В конкурса могат да участват всички ученици от цялaта страната.
Участниците ще бъдат разделени в две възрастови категории:
- Първа категория от 7 до 14 години.
- Втора категория от 15 до 19 години.
Участниците в конкурса могат да участват с до две непубликувани стихотворения всяко с дължина не повече от една страница.
Стиховете трябва да са с тематика за морето и Странджа планина.
НОВО: Тази година организаторите решиха да има и нова тема „Стих със дължина до 140 символа” - целта е стиховете да бъдат публикувани в социалната мрежа twitter.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Могат да кандидатстват всички студенти, завършили магистърска степен преди крайния срок за кандидатстване.
Стипендии: пълна финансова подкрепа от 14 084 евро годишно + безплатна храна.
Тази година в университета се предлагат 94 Ph.D. стипендии в различни области.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
За да отдаде почит и отпразнува европейското природно наследство, CEEweb for Biodiversity (Централно- Източноевропейска Работна група за опазване на биоразнообразието) съвместно с Българска Фондация Биоразнообразие, както и други партньори (вкл. Екоорганизация – Родопи, член на CEE WEB), организират фотоконкурс в следните две категории:
Пейзажи с привкус на диво – Направете пейзажна снимка на природни местообитания и зони, устойчиво управлявана семейна ферма или красива градска градина.
Диви видове – Направете снимка на диви европейски животински или растителни видове в техните естествени местообитания.
Краен срок: 15 септември 2014 г.
Конкурсът „Manfrotto - Секунда е малко“ ще се проведе в рамките на три месеца, като стартира от 15.06.2014 г. и приключи на 15.09.2014 г. След завършването на фотоконкурса ще бъде представена фотоизложба с най-добрите участвали творби. Снимките ще бъдат разпечатани в размер 60х40 см. Датата на събитиeтo ще бъде обявена допълнително.
Снимките трябва да са направени посредством използване на дълги експозиционни времена - такива, при които не може да се снима от ръка.
Краен срок: 16 септември 2014 г.
Могат да кандидатстват граждани на държавите-членки на ЕС и на страните-кандидатки (Македония, Исландия, Черна гора, Сърбия и Турция).
Стипендия: 2400 евро за граждани на ЕС, 1600 евро за граждани страните-кандидатки.
Краен срок: 19 септември 2014 г.
Община Стара Загора, Народно читалище „Родина 1860” – Стара Загора, клуб „Млад писател” и вестник „Teen’s Paper” организират Национален литературен конкурс за есе „Творците в духовното развитие на моя роден край”.
Конкурсът е в две възрастови групи:
- Първа група - до 13 години.
- Втора група - до 18 години.
Есетата ще бъдат приемани на e-mail: [email protected] до 19 септември 2014 година.
Получените творби ще бъдат оценявани от тричленно жури. И в двете възрастови групи ще бъдат номинирани най-добрите три литературни творби. Организаторите ще раздадат и поощрителни награди. Награждаването ще стане в навечерието на 5 ОКТОМВРИ - ДЕН НА СТАРА ЗАГОРА 2014 година.
Краен срок: 19 септември 2014 г.
Национален конкурс за поезия „Мара Белчева” се посвещава на севлиевската поетеса Мара Белчева и се организира от Община Севлиево, Бизнес сдружение „Севлиево XXI век”, със съдействието на Съюза на българските писатели.
Конкурсът си поставя за цел да стимулира творческия потенциал на български поетеси, чиято поезия носи духа на нашето време, поезия – търсеща и отговаряща на многобройните въпроси, които съвремието поставя.
Право на участие имат български поетеси, чието творчество отговаря на целите на конкурса.
Представените за участие в конкурса творби не трябва да са отличавани на други конкурси.
Конкурсът е явен. Всеки кандидат изпраща 3 поетични творби.
Краен срок: 19 септември 2014 г.
Организатори: Община Стара Загора, Народно читалище „Родина 1860” – Стара Загора, Клуб „Млад писател” и вестник „Teen’s Paper”
Конкурсът е в две възрастови групи:
- Първа група – до 13 години
- Втора група – до 18 години
Краен срок: 20 септември 2014 г.
За привличане на повече чуждестранни студенти да дойдат да учат във висши учебни заведения в провинция Дзянси и засилване на международната репутация Дзянси, правителството създаде държавна стипендия за чуждестранни студенти.
Стипендия: 25 000 RMB (около 2900 евро) на година за докторанти и студенти по магистърски програми; 20 000 RMB (около 2300 евро) на година за студенти бакалаври, както и 6000 RMB (ca.600 евро) за гостуващи учените, пребиваващи в Китай в продължение на най-малко 6 месеца
Краен срок: 20 септември 2014 г.
За девета поредна година Български дарителски форум стартира ежегодния конкурс „НАЙ-ГОЛЯМ КОРПОРАТИВЕН ДАРИТЕЛ” 2014.
Конкурсът традиционно отличава компаниите, които устойчиво, креативно и прозрачно са подкрепяли значими за обществото инициативи и каузи. Наред с отличията за компаниите, той налага стандарти за отговорно корпоративно дарителство.
Наградите се връчват според обемите на финансовите инвестиции на компаниите през изминалата 2013 г., както и според качествата на техните програми. Качествените награди в състезанието се определят от 8 членно жури, а чрез гласуване сред членовете на БДФ се оценяват и силните партньорства в сферата на благотворителността.
Краен срок: 21 септември 2014 г.
Обем – до 6666 думи, като задължително изискване е към тях да добавите в свободен текст, до една страница, по какъв начин сте били вдъхновени (произведение, герой и т.н.).
Краен срок: 25 септември 2014 г.
Настоящата покана е съставена от седем отделни теми в областта на хроничните заболявания, стареенето, ценообразуването на лекарствени продукти, за мониторинг на здравето и здравните грижи при инфекции.
Краен срок: 25 септември 2014 г.
Проектите трябва да разработят общ преглед за това къде и как нови или подобрени форми на ранна диагностика (технически средства, диагностика, индикаторни заболявания ... ) ще бъдат ефективни и ефикасни интервенции за подобряване на контрола на хроничните заболявания, и ще имат влияние върху превенцията и развитието на основни хронични заболявания.
Краен срок: 30 септември 2014 г.
Могат да кандидатстват организации с нестопанска цел, от всяка точка на света.
Грант: до 50 хиляди щ.д.
Фондацията на журналистите и писателите (Journalists and Writers Foundation) е неправителствена организация, която насърчава мирното съвместно съществуване чрез диалог и разбиране на глобално, регионално и местно равнище. Проекти за мир е програма за подпомагане на иновативни проекти за разрешаване на конфликти и изграждане на мир, насочени към предотвратяването, управлението и разрешаването на ожесточени конфликти и насърчаване на следвоенно възстановяване на мира.
Ще се приемат проекти от широк кръг от дисциплини. Някои от възможните теми включват:
- Между-общностен и междудържавен диалог / сътрудничество;
- Плурализъм и културното многообразие;
- Младежи, конфликти и изграждане на мира;
- Помиряване след конфликт;
- За ранно предупреждение и предотвратяване на конфликти;
- Образование за мир;
- Разоръжаване, демобилизация и реинтеграция;
- Равенство между половете и овластяване;
- Ролята на медиите в конфликти и изграждане на мира.
За да кандидатстват за безвъзмездната помощ, кандидатите трябва да представят на английски език резюме на предложение до 30 септември 2014 г. Предложението трябва да съдържа следните документи:
- Концепция (не повече от 4 страници);
- Кратки биографии на ключовия персонал (до 5);
- Бюджет (използваната валута трябва да бъде само на щатски долари).
Краен срок: 30 септември 2014 г.
Институтът на Европейската инвестиционна банка предлага три нови възможности за финансово подпомагане чрез програмата на ЕИБ за финансиране на университетските изследвания (EIBURS) в рамките на Програмата за знания.
Институтът на Европейската инвестиционна банка осъществява по-голямата част от институционалните си отношения с университетите чрез своята програма за знания, която се състои от три отделни програми:
— EIBURS – Програма на ЕИБ за финансиране на университетски изследвания,
— STAREBEI (Изследователски стажове на ЕИБ), програма за финансиране на млади изследователи, работещи по съвместни проекти на университети и ЕИБ, и
— Университетска мрежа на ЕИБ – механизъм за сътрудничество с университетски мрежи, чиито характеристики са от особено значение за подпомагане целите на Групата на ЕИБ.
EIBURS осигурява безвъзмездна помощ за университетски изследователски центрове, които работят по научни теми и области от особен интерес за банката. На конкурсни начала, ЕИБ предоставя средства в размер до 100 000 евро годишно, за срок от 3 години, на заинтересованите университетски катедри или на научноизследователски центрове, асоциирани към университети в Европейския съюз, в страни — кандидати за членство или в страни, които са потенциални кандидати за присъединяване, които имат признати постижения в области, избрани от ЕИБ. По този начин те получават възможност да задълбочат дейността си в тези области. Одобрението на дадено предложение предполага различни резултати (изследователска дейност, провеждане на курсове и семинари, изграждане на мрежи, разгласяване на резултатите и др.), които се уреждат чрез договор с банката.
През академичната 2014/2015 г. програмата EIBURS избра три нови насоки в научните изследвания:
>> Икономически анализ на инвестициите в енергийна ефективност (EE)
>> Демографски промени в ЕС, най-старите възрастни и нуждата от новаторски модели за по-ефективни грижи за хората в напреднала възраст
>> Отражение на микрофинансирането върху финансовото и социалното приобщаване в Европа
Краен срок: 30 септември 2014 г.
Ние сме свързани с и зависим от околната среда. Какво означава на околната среда за вас? Споделете вашите мисли, тревоги, възгледи с нас чрез снимки в новия конкурс.
Европейската агенция за околната среда (EEA) Ви кани да споделите вашите мнения в конкурс фотография "Околната среда и аз".
Конкурсът е отворен за граждани на страните-членки на ЕИП и Западните Балкани.
Всички участници трябва да са навършили 18 години.
Победителите ще бъдат наградени с парични награди от по 2000 евро за 1-ва награда, 1500 евро за второ награда, 1000 евро за третата награда и 500 евро за награда на публиката и младежката награда.
Краен срок: 30 септември 2014 г.
Конкурсът е обявен от Община Лом и Народно Читалище „Постоянство” 1856 Лом.
Краен срок: септември 2014 г.
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) кани кандидатите да представят своите предложения, с оглед на избирането и за определяне на Общности на знанието и иновациите (ОЗИ) 2014 в една от следните тематични области:
- Иновации за здравословен начин на живот и активен живот на възрастните хора;
- Сурови материали: устойчиво проучване, добив, преработка, рециклиране и заместване.
Краен срок: 1 октомври 2014 г.
Могат да кандидатстват: Армения, Азербайджан, България, Грузия, Румъния, Русия и Турция
Грант: около 23 000 щ.д.
Фондация Рobert Bosch и Черноморският тръст за регионално сътрудничество на Германския фонд Маршал продължават съвместната си инициатива за финансиране на проекти в подкрепа на изграждане на доверие на недържавни участници в Южен Кавказ и съседните му страни.
Проекти, които работят в следните области, ще бъде особено ценени:
- Трансгранични инициативи за младежта;
- Подходи за гражданско образование или активното гражданство;
- Подходи за помирение и мир, които включват опит от историята и да ги предаде на по-младото поколение;
- Ролята на медиите за преодоляване на стереотипите.
Краен срок: 1 октомври 2014 г.
За трета поредна година ФРГИ обявява конкурс за проекти по програма „Знания за успех“, финансирана от SAP Labs България. В него могат да участват училища, които чрез своите училищни настоятелства да имат възможността да получат допълнително финансиране.
Основна цел на програмата е да предостави нови възможности за развитие на младежи чрез включването им в инициативи, подпомагащи тяхното представяне в училище, придобиване на нови знания и умения и ангажиране с дейности, които са полезни не само за самите участници в програмата, но и за общественото развитие. Ще бъдат подкрепени инициативи, насочени към ефективната интеграция на деца и младежи от уязвими групи и изграждането на здравословна учебно-възпитателна среда чрез подобряване взаимодействието между ученици, учители и местната общност.
В програмата могат да участват само училища за средно образование, чрез своите училищни настоятелства като изпълнители на проекта / инициативата. Едно училище може да кандидатства само с една идея/предложение.
Училищата трябва да са в икономически слаборазвити места. Предимство имат кандидати от населени места с под 50 000 жители и/или номинирани от служители на „SAP Labs България“.
Допустими дейности по програмата и продължителност на проектите (Дейности за развитие на деца и младежи, с активното участие на самите деца и младежи):
- Създаване/подновяване на училищните библиотеки/ресурсни центрове
- Провеждане на обучителени модули, свързани с „Гражданско образование”
- Професионално ориентиране (обучение) и консултации
Проeктите трябва да се изпълняват в учебната 2014-2015 г. Крайният срок на изпълняваните проекти е 30 юни 2015 година.
Максималният размер на безвъзмездното финансиране на един проект е 7000 лева.
Необходимо е кандидатите да осигурят най-малко 10 % съфинансиране на разходите по проекта (ако кандидатът има собствен принос в натура, то този принос се остойностява в лева, но не се включва в изискуемите 10 % съфинансиране).
Краен срок: 1 октомври 2014 г.
В конкурса могат да участват художници и дизайнери от цял свят, единично или като екипи. Те могат да представят неограничен брой оригинални плакати.
Краен срок: 2 октомври 2014 г.
Схемата COFUND цели стимулиране на регионални, национални или международни програми за насърчаване на високите постижения в обучението на изследователите, мобилност и кариерно развитие, разпространение на най-добрите практики по „Мария Склодовска-Кюри”.
Това ще бъде постигнато чрез съвместно финансиране на нови или съществуващи регионални, национални и международни програми, за да се отворят към и да предвиждат международно, междусекторно и интердисциплинарно обучение, научни изследвания, както и транснационална и междусекторна мобилност на изследователите на всички етапи от тяхната кариера.
Краен срок: 2 октомври 2014 г.
Ще бъдат подкрепени дейности, които ще повишат осведомеността на млади момчета и момичета на относно различните аспекти, обхващащи науката и технологиите в социалното им съдържание, и ще им помогне да се справят с предизвикателствата, пред които са изправени младите хора, когато се стремят към кариера в науката, технологиите, инженерството и математиката.
Процент на финансиране: 100%
Общ бюджет: 12 200 000 евро
Краен срок: 3 октомври 2014 г.
Конкурсът "Веселин Ханчев" се организира и провежда от Община Стара Загора, Библиотека "Родина" и Къща музей "Гео Милев".
Участници в него могат да бъдат всички автори, навършили четиринадесет и не по-възрастни от двадесет и пет години към датата на отчитане на конкурса, които нямат издадена стихосбирка. Конкурсът е явен. Всеки кандидат може да представи от 5 до 10 поетични творби, напечатани в 3 еднообразни екземпляра. Конкурсните произведения се журират от утвърдени национални литературни творци и критици и от млади автори, лауреати на Голямата награда от конкурса през изминали години. Присъждат се три награди, като първата е издаване на самостоятелна стихосбирка и връчване на приза Златното яйце; втора и трета награди са парични премии. Присъждат се и поощрения.
Краен срок: 10 октомври 2014 г.
В конкурса могат да участват ученици от 2-ри до 12 клас, които творят в областта на литературното творчество и журналистиката.
Темите са по раздели: „ПРИЯТЕЛ В НУЖДА СЕ ПОЗНАВА” - за литературно творчество; и
„ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО–КАУЗА И мИСИя” - за журналистика
КОНКУРСЪТ СЕ ОБЯВЯВА В ДВА РАЗДЕЛА:
І. Литературно творчество
А. Поезия
Б. Проза (разказ,приказка)
(Литературни есета няма да се разглеждат от журито)
ІІ. Журналистика
А. Индивидуална (журналистическо есе, репортаж, интервю, коментар, фейлетон или друг публицистичен жанр)
Б. Колективна (ученически вестник)
Краен срок: 10 октомври 2014 г.
Наградите са в три степени: първа – 500 лв., втора – 300 лв., трета – 200 лв.
Наградите ще бъдат придружени с книги и грамоти и ще се връчат на 22 ноември – Ден на българската адвокатура.
Кандидатите трябва да изпратят своите разработки най-късно до 10.10.2014 г. на адрес: София, 1000, ул. „Калоян” № 1-а, Висш адвокатски съвет.
Обемът на рефератите трябва да е до 50 стандартни печатни страници (30 реда по 60 знака на ред). Рефератите следва да бъдат представени на български език, с писмена информация за: имената на автора; юридическия факултет на университета, в който се обучава; в кой курс на обучението си е; телефони за връзка.
Краен срок: 14 октомври 2014 г.
Предложенията следва да включват мулти-дисциплинарни изследвания за подобряване на разбирането, профилактика, ранната диагностика и лечението на психичните състояния и заболявания на възрастните хора.
Краен срок: 14 октомври 2014 г.
Подкрепя се многосекторния подход, който има за цел да подобри здравето чрез решаване на такива фактори като жилищно настаняване; системи за водоснабдяване и канализация; транспорт; излагане на въздействието на химически вещества и техните смеси; комуникация, образование и информация; професионални фактори, физическа активност, производство и дистрибуция на храни, както и физическата, природна и социална среда.
Обхватът на тази тема обхваща интегрирането на околната среда, климата и здравния сектор (включително, но не само качеството на въздуха, водата и канализацията, химикали, професионални фактори и др.).
Финансирането на научните изследвания и иновации е в размер на 100%.
Общо бюджет: 330 млн. евро.
Краен срок: 15 октомври 2014 г.
Инициатива „Свързани общности” на ЕК цели разработване на бизнес модели, адаптирани за въвеждане на бърз широколентов достъп в общностите.
Могат да кандидатстват с проекти местни, регионални или национални власти, обществени, публични или частни организации. Проектът за широколентов достъп трябва да се намират в една или повече държави-членки на ЕС.
Краен срок: 15 октомври 2014 г.
Ще бъдат наградени 30 проекта в областта на културното наследство, 7 от тях ще получат Гран при, а един - Награда на публиката.
Europa Nostra Award се ввръчва в областите:
- Опазване и консервация
- Изследвания и цифровизация
- Изключителни заслуги на физически лица или организации
- Образование, обучение и повишаване на осведомеността
Краен срок: 15 октомври 2014 г.
Bio-based Industries Joint Undertaking (BBI) е финансиращ инструмент, създаден от ЕС и Bio-based Industries Consortium (BIC) – група от 70 европейски бизнеса и над 100 изследователски организации и университети.
BBI цели за използването на иновативните технологии за изграждане на нови търговски вериги, конвертиране на неизползвани възобновяеми ресурси и отпадъци в Европа в по-екологосъобразни продукти за ежедневието, като например храна, фураж, химикали, материали и горива.
BBI току-що стартира първата си покана за представяне на предложения. Общият бюджет е 50 милиона евро. BBI особено насърчава междусекторни иновативни предложения за развитието на европейския сектор биоикономика.
Краен срок: 18 октомври 2014 г.
Фондация „Човешката библиотека“, Дружество на българските фантасти „Тера Фантазия“ и списание „Тера фантастика“ канят всички художници на възраст от 13 до 27 години да участват в Копнежа за илюстрации на „За спасяването на света“.
„За спасяването на света“ е тринадесетата книга в поредица „Човешката библиотека“ – антология, която събира близо 50 български фантастични истории от последните 50 години, до една избрани заради силата си да ни размислят, развълнуват, навярно дори... променят?
Краен срок: 30 октомври 2014 г.
Целева група: студенти от специалностпублична администрация, обучаващи се във висшите училища в страната или чужбина, без значение от курса, степента или форма на обучение.
Категории:
- Иновации и практики за добро управление;
- Отворено управление;
- Е-управление.
Най-добрите отличени три есета и техните автори ще бъдат представени на конкурса за добри практики в Европейския институт по публична администрация,EIPA Маастрихт, Кралство Нидерландия. Авторите на други отличени текстове ще бъдат поканени да участват в учебен курс от Каталог 2014 на ИПА по избор. Отличените есета ще бъдат публикувани на Интернет страницата на ИПА и портала за студентски стажове.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Разработили ли сте комуникационна инициатива или кампания в сферата на земеделието и развитието на селските райони, която бихте искали да представите пред международна аудитория? Искате ли да споделите опита си с други заинтересовани страни в областта на комуникационните въпроси, свързани с ОСП? Участвайте в конкурса!
Могат да кандидатстват:
1. Национални министерства;
2. Неправителствени организации (НПО);
3. Организации, представляващи местни, регионални и общински органи;
4. Други публични или смесени органи;
5. Професионални организации (включително асоциации на земеделски производители, земеделски асоциации или асоциации за развитие на селските райони);
6. Мозъчни тръстове, изследователски и академични институции;
7. Медии; и
8. Комуникационни агенции / комуникационни експерти.
Какви видове проекти могат да бъдат подавани за участие?
Всички текущи или приключили проекти, които очевидно информират по теми, свързани с общата селскостопанска политика, и за които етапът на изпълнение е започнал не по-рано от 1 януари 2011 г.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Стипендиите се отпускат на писатели, преводачи и учени (не на студенти) в областта на хуманитарните науки, извън Исландия, и ще им позволят да останат в Исландия за период от най-малко три месеца,с цел подобряване на техните знания на исландския език, култура и общество.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Фондация Лале и Национален Алианс за Работа с Доброволци обявявиха конкурс за най-интересни и ефективни доброволчески инициативи в България през 2014 година. В конкурса са поканени да участват всички организации и неформални групи, които през настоящата 2014 година реализират доброволческа инициатива, без значение на място и време на реализация, цел и начин на организация, източници на финансиране, брой и възраст на доброволците. Всяка добра инициатива заслужава признание!
Представените инициативи ще бъдат оценени по резултатите, значението за хората в общността; броя и характеристиките на участниците; значението на инициативата за развитието на екипа на организацията и доброволците; финансовата ефективност.
Инициативи могат да бъдат номинирани от организации и отделни лица. Формулярът за представяне може да бъде изтеглен от Интернет страницата на Фондация Лале или получен по електронна поща след заявка. Очакваме номинации до 31 октомври 2014.
Повече информация е налична на интернет страницата на Фондация Лале.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Целта на провеждането на конкурса е да се генерират иновативни бизнес идеи с висок потенциал за реализация. Проектите трябва да са свързани някои от следните сектори: минна индустрия; преработвателна индустрия; компоненти и системи за енергийна ефективност и ВЕИ; химическа промишленост; рециклиране на отпадъци и опазване на околната среда; електроника, електрически двигатели. Под иновативна бизнес идея (иновативен проект) се има предвид продукт, процес, услуга или бизнес модел, който представлява технологична новост с полезен ефект и задоволява реална пазарна потребност (ниша) на българския пазар. Когато кандидатите предлагат идея, те трябва да докажат, че тя има практическо приложение, както и да се ангажират с развитието на проекта.
До три проекта ще бъдат подкрепени от фонда на „Асарел-Медет” АД под формата на дялова инвестиция, с обща стойност 200 000 евро.
На първия етап от конкурса участниците трябва да предоставят писмено резюме на проекта, което да включва описание на идеята, конкурентни предимства и пазарен потенциал, бюджет и основни финансови параметри, както и представяне на екипа. Одобрените за втори етап кандидати ще бъдат поканени да представят подробни бизнес план и финансова обосновка. Третият етап представлява презентация на проектите пред журито на конкурса.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Advanced Grants са предназначени за подпомагане на главни изследователи в етап на кариерата, в който те вече са установени научни ръководители с призната репутация на изследователски постижения.
Краен срок: 31 октомври 2014 г.
Научноизследователската дейност следва да бъде насочена към разбиране и подобряване на общественото здраве и тропическа медицина на местно, национално и глобално ниво.
Краен срок: 3 ноември 2014 г.
Конкурсът се осъществява по инициатива на Държавната агенция за закрила на детето в рамките на Национална кампания на тема: „Детската безопасност – споделена отговорност и грижа”.
Могат да кандидатстват реализирани през 2014 година инициативи, програми или проекти за превенция на рисковете от злополуки и наранявания при деца и за отстраняване на опасностите в бита и жизнената среда на децата в следните категории:
1. Инициативи/програми/проекти от детски градини, училища, читалища, клубове и школи за деца, домове и резидентни услуги за деца, лишени от родителски грижи.
2. Инициативи/програми/проекти от държавни институции, областни и местни администрации.
3. Инициативи/програми/проекти от неправителствени организации и фирми.
4. Журналистически материали, публикации в пресата, предавания и медии, отразяващи проблемите на детската безопасност.
5. Специална награда за личен принос.
Краен срок: 30 ноември 2014 г.
Европейската сметна палата (ЕСП) стартира конкурса за наградата на ЕСП за изследвания в областта на одита на публичния сектор за 2014 г.
Краен срок: 30 ноември 2014 г.
Могат да кандидатстват и бакалаври от България.
Предлагат се стипендии за:
1. Летни езикови курсове
2. Една академична година за изследователи
Краен срок: 1 декември 2014 г.
Фондът приема търси да подкрепи проекти, посветени на повишаване общественото съзнание за опазване на дивата природа. Финансирането може да варира между (но не само) 5 000 евро до 25 000 евро.
Краен срок: декември 2014 г.
Офисът на Финансовия механизъм на ЕИП предоставя медийни грантове на медии, журналисти, блогъри и / или фотографи, интересуващи се от отразяване на ключови области на подкрепа за ЕИП и Норвежката програма за сътрудничество.
Целта е да се осигури възможно най-широко разпространение или целенасочено популяризиране сред съответните групи в обществото на областите, подкрепяни от ЕИП и Норвежката програма за сътрудничество. Грантовете се предоставят за участие в подходящи мероприятия, посещение на място на финансирани програми и / или проекти, или други дейности, които са от значение в страните бенефициери или донори на ЕИП и Норвежката програма за сътрудничество.
За грантове се кандидатства до края на декември 2014 г. с общ бюджет 5000 евро. Максималният размер на индивидуалния грант е 1000 евро.
Краен срок: текущо до 15 декември 2014 г.
Приоритет 1: Обмяна на знания и добри практики в борбата срещу наркотиците и организираната престъпност, деца и младежи в риск (бюджетни средства: 120 000 евро);
Приоритет 2: Популяризиране на европейските ценности и по-специално изучаването на история в мултикултурно общество (бюджетни средства: 100 000 евро).
Размерът на гранта на един проект е от 5 000 евро (мин.) до 30 000 евро (макс.)
Не се изисква съфинансиране.
Проектите следва да приключат до 31 октомври 2016 г.
Краен срок: 15 декември 2014 г.
Магистратурата в Университета на Notre Dame ще ви подготви за кариера в областта на обществената политика, политическа промяна, организационно управление и анализ на конфликти и трансформация.
Краен срок: 21 април 2015 г.
Предложенията трябва да са ключови за ефективната координация на съвместното финансиране на научни изследвания в областта на антимикробната резистентност
Краен срок: 15 декември 2014 г.
Тези обмени се стремят на различни фактори в медиите да укрепят и разширят на компетенциите по отношение на журналистическо обучение или медийно съдържание с оглед включване на многообразието и недискриминацията в ежедневната им практика.
Могат да кандидатстват журналисти и медийни работници, пребиваващи в някоя от 28 страни от Европейския съюзл
Грант: предплатен билет и фиксирана, еднократна помощ от 500 евро за покриване на разходите за издръжка по време на 5-дневния обмен
Краен срок: 30 юни 2015 г.
Приоритетни области за финансиране на проектите за градско развитие:
- осигуряване на подходяща и рентабилна образователна, социална, здравна и културна инфраструктура и подобряване на енергийната й ефективност;
- подобряване на физическата среда и превенция на риска чрез изграждане на нова или възстановяване на деградирана или декапитализирана градска инфраструктура, което може да включва всички допустими индикативни дейности по Приоритетна ос 1 на ОПРР, индустриални зони, бизнес, търговски и развлекателни центрове, спортни съоръжения;
- устойчиви градски транспортни системи чрез модернизация и развитие на мрежите от инфраструктура за обществен транспорт и комуникации, както и свързаната инфраструктура, включително системи за управление на трафика, паркинги и др. съоръжения за подобряване на транспортните системи;
- организация и подобряване на икономическите дейности чрез развитие и изграждане на нови институции на бизнес средата.
Краен срок: по Мярка 2 – 1 декември 2015 г.
В съответствие с Регламента за изпълнение на Норвежкия финансов механизъм 2009 – 2014 и с Програмното споразумение за финансиране на Програма БГ12, фондът ще финансира следните мерки:
Мярка 1: търсене на партньори преди или по време на изготвяне на проектно предложение, което ще бъде подадено по някоя от горепосочените покани за набиране на проектни предложения и малки грантови схеми;
Мярка 2: създаване на контакти, обмен, споделяне и предаване на знания, технология, опит и най-добри практики между Бенефициенти по горепосочените покани за набиране на проектни предложения, малки грантови схеми и предварително дефиниран проект и и организации от Държавата – донор.
Краен срок: текущ
Young Explorers Grants (YEG) дава възможности на изследователи на възраст от 18 до 25 години да се занимават с изследвания, консервация и проучвания. Грантовете са в размер от 2 000 до 5 000 щ.д.
Краен срок: текущо до 15 декември 2014 г.
Приемат се проекти в 2 тематични области:
- Обмяна на знания и добри практики в борбата срещу наркотиците и организираната престъпност, деца и младежи в риск (приоритет 1);
- Популяризиране на европейските ценности и по-специално изучаването на история в мултикултурно общество (приоритет 2)
Краен срок: текущ
Европейският фонд за демокрация приема предложения за проекти, допринасящи за развитието на плуралистични, многопартийни системи и демократични общества с фокус върху страните, влизащи в обхвата на политиката на ЕС за съседство. Могат да кандидатстват неправителствени организации, движения, както и физически лица, млади лидери и представители на независими медии. Първите решения за финансиране ще бъдат взети в края на м. септември 2013 г., но Фондът ще приема предложения целогодишно.
Краен срок: текущ
Български център за нестопанско право и Програмен и аналитичен център за европейско право стартират програма за предоставяне на малки грантове за организиране на кампании за набиране на средства от индивидуални и корпоративни дарители. Грантовете ще бъдат предоставени на сдружения, фондации и читалища.
Целта на предоставяните грантове ще бъде покриване на разходи по организиране на самите кампании (например наемане на зала за благотворителен концерт, отпечатване на промоционални материали и др.). Разходите, които ще бъдат покривани, трябва да са свързани с предварителното набиране на средства, а не с последващото изпълнение на каузата! Например, ако целта на набирането на средства е организиране на конференция, разходите които ще одобрим не трябва да са разходи по организирането на самата конференция, а разходи по набиране на средствата за реализирането й.
Средствата, предоставени на една организация при едно кандидатстване, не могат да надхвърлят 1 000 лева. Организациите могат да кандидатстват отново само след отчитане на предишния грант, получен по тази програма. Независимо от предоставеното финансиране, окончателно одобрените разходи ще бъдат на стойност не повече от 1/3 от набраните средства. Това означава, че при отпуснати 1000 лева, а набрани от кампанията 1500 лева, за разходи ще бъдат признати само 500 лева, а останалите ще трябва да бъдат възстановени.
За да кандидатствате за участие в обученията следва да попълните формуляр за кандидатстване. Попълненият формуляр, заедно с удостоверение за актуално състояние на организацията, издадено не по-рано от 3 месеца преди датата на кандидатстване, трябва да изпратите на ел. поща [email protected], по факс (02) 9888166 или по поща/куриер на адрес София 1000, ул. „Добруджа" № 6, за БЦНП. Формулярът се попълва и изпраща от официалния представител на съответната нестопанска организация.
Срокът за приемане на формуляри за кандидатстване е текущ. Всеки кандидат ще получи отговор до 3 седмици след получаване на документите. Организаторите могат да поискат допълнителна информация от кандидатите. В такива случаи срокът се удължава с 10 дни от датата на получаване на исканата информация.
За повече информация за програмата може да се обръщате към Елина Петкова, Български център за нестопанско право.
Краен срок: текущ
През годината един български и двама чуждестранни артисти пребивават и работят в Пловдив. Всеки един работи в продължение на един месец в мултимедиината лаборатория. Участниците се селектират от сдружение "Изкуство днес". В лабораторията "Art Tоday Lab" се реализира проект в областта на електронните форми: инсталация , видео арт , 2D и 3D, звук , нет арт. Проектът се представя пред пловдивска публика в изложбените пространтсва на Център за Съвременно Изкуство - Пловдив или на други избрани от артиста места. По време на престоя си артистите представят пред публика своята досегашна творческа дейност, както и етапи от проекта, който осъществяват в мултимедийната лаборатория.
Краен срок: текущ
Фонд „Социална закрила” финансира проекти, свързани със социалното включване и подобряване качеството на живот на посочените целеви групи, и създаващи възможност за:
- предоставяне на нов вид социални услуги в общността;
- подобряване условията на живот в специализираните институции, в т.ч. и материалната база;
- подобряване условията на живот на лица в риск;
- деинституционализация на социалните услуги;
- подкрепа в кризисни, извънредни ситуации и положения.
Средства се отпускат само когато дейностите не са финансирани от републиканския бюджет, от програми и проекти, финансирани със средства от европейски и други международни фондове или други финансови механизми.
Юридически лица и физически лица, регистрирани по търговския закон, могат да предоставят социални услуги само след вписване в регистър към Агенцията за социално подпомагане, а за предоставяне на социални услуги за деца до 18 години – след издаване на лиценз от ДАЗД за тази дейност и вписване в регистъра на АСП.
Юридически лица, физически лица, регистрирани по Търговския закон и общини могат да кандидатстват за финансови средства от Фонда след защита на проект. Проектът се разработва по утвърден формуляр.
Разглеждането и оценяването на проектите преминава на два етапа. Проектите се разглеждат и оценяват от Експертен съвет, който изготвя доклад до Управителния съвет. Управителният съвет на Фонд “Социална закрила” взема решение за финансиране или отказ на проекта.
За организиране и провеждане на културни, спортни и други мероприятия, насочени към социално включване на рисковите групи от населението, може да се отпускат веднъж годишно финансови средства на организации или общини.
Краен срок: текущ
ТСА осигурява финансова помощ за проекти, които допринасят за прекъсване порочния кръг на бедността в България, като помагат на най-непривилегированите граждани на България да постигнат образователен и икономически успех. Дейностите на ТСА са със специален фокус върху ромите, които представляват голяма част от хората, живеещи в нищета. ТСА осигурява подкрепа в три основни направления:
- Ранно детско развитие – с фокус върху отглеждането на здрави деца и повишено присъствие в детската градина.
- Образователни постижения и предотвратяване на отпадането на деца от училище – с фокус върху подобряване участието и ученето в училище и повишаване на броя ученици, завършващи средно образование.
- Достъп до възможности за повишаване доходите на хора от рискови групи, което включва свързване с работодатели, предприемачество и жилищно устройство.
Краен срок: текущ
Области на финансиране:
1. Подобряване на основните човешки потребности
Инициативи за подпомагане на хората в целия свят, за да се отговори на техните основни човешки нужди, и да се допринесе за подобряване на благосъстоянието на хората чрез програми в области като здравеопазването, подкрепа на хората с увреждания и тези, които са социално уязвими, развитието на селското стопанство, проблемите на раждаемостта, развитие на общността, помощ за бежанци и помощ при бедствия. Проекти, включващи нови идеи, подходи и технологии, както и тези, които включват многостранни измерения, като например сътрудничеството юг -юг, ще получат по-висок приоритет.
2 . Развитие на човешките ресурси
Инициативи за насърчаване на ново поколение специалисти, учени и студенти със силен потенциал за бъдещо лидерство . Подкрепят се обучение и образователни програми, разработени и изпълнявани от организации с нестопанска цел и институции на висшето образование. Намерението е да се насърчи разработването на международна мрежа от професионалисти, които имат общи цели и интереси.
3 . Насърчаване на международни проекти за сътрудничество.
Инициативи за насърчаване на съвместни подходи, които да отговарят на променящите се нужди на световната общност. Подкрепят се културен, социален и интелектуален обмен и съвместни дейности, които допринасят за развитието на по-доброто взаимно разбиране и кооперативен начин на мислене, за да се допринесе за социални промени.
Кандидатите трябва да бъдат организации с нестопанска цел със седалище извън Япония. Те могат да бъдат местни, регионални или международни неправителствени организации, образователни и изследователски институции.
Кандидатства се поне половин година преди началото на планираните дейности.
Краен срок: Текущ
Секретариатът на Световната търговска организация има стажантска следдипломна програма за студенти, които желаят да придобият практически опит и задълбочени познания на многостранната търговска система.
Продължителността на стажовете е до 24 месеца. Избираеми кандидати са всички граждани на страни, които са членове на Световната търговска организация, между които е и България.
Минималната възраст на стажантите трябва да 21 години, а максималната 30. Кандидатите трябва да имат завършена подходяща специалност в университет - икономика, политически науки, право, международни отношения.
Стажовете са платени, те се провеждат в Женева, Швейцария.
Краен срок: 1 април и 1 ноември
Всяка година на Консултативният комитет на Информационния център за финландска литература предоставя подкрепа за:
- превод на финландско-, финландско-шведско- и саами-езична литература на други езици;
- превод на художествена и нехудожествена литература на финландски;
- превод на академични публикации и нехудожествена литература на шведски.
Ще бъдат предоставени 500 000 евро за превод и отпечатване на повече от 300 различни проекта.
Могат да кандидатстват чужди и финландски издатели.
В допълнение към това се предоставят награди и пътни грантове за преводачи от чужбина.
Краен срок: 1 ноември
Германската фондация „Мумерт” търси кадърни и амбициозни млади българи с управленски потенциал. Тя предлага пълна издръжка от 1 000 евро на месец в продължение на две години и половина до получаване на магистърска степен.
Кандидатите трябва да са последна година на бакалавърска степен в специалности от областта на туризма, икономическите, инженерните и естествените науки. Те трябва да имат висок успех и да владеят немски и английски език.
Най-важното условие за получаване на стипендията „Мумерт”: всички кандидати подписват договор, съгласно който се задължават след завършване на магистърската си степен в Германия да работят в България поне 3 години.
Краен срок: ежегодно до 15 януари
Стипендии до 10 000 щ.д. дава Institute for Humane Studies за подкрепа на студенти, които
- работят върху получаване на Master of Fine Arts (M.F.A.) в сферите на филмопроизводството, писане на проза/пиеси;
www.theihs.org/subcategory.php/15.html
- са демонстрирали интерес към класическите либерални идеи и приложението им в съвременното общество;
- демонстрират желание, мотивираност и творчески способности да преуспеят в избраната професия.
Краен срок: 1 октомври, 1 март ежегодно
Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.
Краен срок: 1 октомври/1 март
Германската фондация "Даймлер-Бенц Щифтунг" обяви конкурс за стипендии за младежи от различни държави, включително и България, които искат да направят докторантура и да реализират свой изследователски проект в Германия. За програмата могат да кандидатстват младежи с магистърска диплома, без значение в коя област е тя. Стипендиите са предназначени за индивидуални кандидати. Продължителността на стипендията зависи от изпълнението на проекта, но не може да надвишава две години.
Краен срок: 16 февруари и на 16 септември
Целта на стажа е да даде създаде представа относно същността и проблемите на европейската интеграция, да предаде практично познание за работата на отделите на Комитета на регионите, да даде възможност на служителите да добият опит и да развият и приложат на практика знанието, което са натрупали в течение на обучението или професионалната си кариера.
Стажантите трябва да са граждани на страните-членки на ЕС, като ограничен брой граждани на държави извън Съюза също може да бъде приет. Кандидатите трябва да са университетски дипломанти или да притежават диплома, отговаряща на университетските степени. Те могат да бъдат в края на обучението си или поне да са завършили трети курс, като докажат това със съответния документ. Стажът е отворен и за служители на обществения и частния сектор, които имат университетска степен или еквивалентна диплома, или са извършвали поне за три години консултантска работа. Възрастовата граница за стажантите е 30 години. Те трябва да владеят добре един официален език на ЕС и да имат задоволителни познания по втори. Кандидатите се избират въз основа на квалификациите им и на географско разпределение.
Краен срок: текущ
Стажовете са от 3 до 6 месеца.
Няма определен формуляр.
При интерес изпратете писмо и CV на адрес:
Estelle Delangle
Assembly of European Regions
6, Rue Oberlin
F-67000 Strasbourg
Tel. : +33-(0)3-88.22.74.38
Fax : +33-(0)3-69.20.13.18
[email protected]
Краен срок: ежегодно - 31 януари и 31 октомври
Кандидатства се онлайн.
Краен срок: текущ
Предлагат се стажове за срок от 6 седмици до 6 месеца на роми с добро владеене на английски език.
Краен срок: 31 октомври всяка година
Тази награда всяка година отличава личност, организация или институция, допринесла за свободата на пресата по света.
Краен срок: 10 декември
Фондация „Еврика” със съдействието на редакцията на вестник "Фермер-новият" организират ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад фермер". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към 31 декември в годината, за която се присъжда наградата.
Заявките изпращайте във Фондация „ЕВРИКА” до 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1,ет. 2.
За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]
Краен срок: 10 декември
Фондация „Еврика”, Национално патентно ведомство и Съюза на изобретателите в България организират Ежегоден конкурс за наградата „Еврика” за "Млад изобретател". Право на участие в конкурса имат български граждани, които не са навършили 35 години към датата на подаване на заявката за патент и не са навършили 39 години към 31 декември на годината, за която се присъжда наградата. Те следва да представят свои изобретения и/или изобретения, в които са съавтори с принос по-голям от 50%. Представянето става чрез заявка, анотация и защитни документи от България или от чужбина, издадени през последната година и в период от 3 години, предхождащи присъждането на наградата.
Заявките се изпращат във Фондация „ЕВРИКА” не по-късно от 10 декември на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]
Краен срок: 15 декември
Фондация „Еврика” съвместно с Асоциация на индустриалния капитал в България, агенция „В Комуникация” и списание "Мениджър” организират Ежегоден конкурс за наградата "Еврика" за "Млад мениджър". Наградата ще получи този млад мениджър на възраст до 35 години, който е успял да постигне значими успехи през годината и е показал видими способности за самоусъвършенстване и развитие. Кандидатите могат да бъдат предложени от своите фирми, от редакции, обществени организации или сами да заявят участието си.
Не пропускайте да изпратите заявките до 15 декември във фондация „Еврика” на адрес: София 1000, бул. „Патриарх Евтимий” 1.
За справки: 981-51-81 и 981-37-99, [email protected]
Краен срок: текущ
Глобалният фонд за децата (Вашингтон) предоставя финансиране на местни организации от цял свят, които:
- са местни организации, които решават общностни проблеми, с малък бюджет (под 100 000 щ.д. годишно);
- служат на най-уязвимите деца (социално-слаби, с увреждания, социално изолирани, членове на банди, роми, от рискови групи и др.);
- ползващи иновативни, бизнес подходи: нови подходи към стари проблеми;
- признати за източник на експертни знания в общността или на национално ниво;
- техни преки бенефициенти са деца и млади хора;
- имат отлично ръководство и визия;
- със солидни системи за управление - електронна поща, основни финансови и счетоводни системи;
- реализирали са ефективни програми.
Грантовете се предоставят на годишен принцип и са в размер от 5 000 до 20 000 щ.д.
Като първа крачка се кандидатства онлайн на адрес:
letter of inquiry
Ако вашата организация отговаря на приоритетите на ГФД и на критериите за подбор, процесът ще продължи с представяне на пълно проектопредложение.
Краен срок: текущ
Mama Cash е женска организация, която подкрепя иновативни проекти на жени за жени по целия свят. Кандидатите следва: да са иновативни, да имат ограничен достъп до финансиране, да подкрепят предимно позитивни промени в полза на жените в областта на правото, политиките и практиките, да са организации на жени.
Финансирането е в размер на 500 - 20 000 евро.
Support grant > request sheet
Travel grant > request sheet
Краен срок: 31 август, 30 април ежегодно
Европейският омбудсман предлага стажове на граждани от ЕС. Стажовете продължат 4 месеца, но могат да бъдат удължени до 11 месеца. Кандидатите трябва да се завършили право и да имат познания по Европейско право. Те трябва да владеят един от официалните езици на ЕС и да имат добри познания по втори. Тъй като работните езици на Европейския омбудсман са английски и френски, владеенето им е основно изискване. Стажантите получават стипендия и финансова помощ за наем на жилище. Европейският омбудсман възстановява и разходите за транспорт за влак или самолет, но резервациите за билети трябва да бъдат одобрени предварително от институцията. Желаещите да кандидатстват трябва да изпратят попълнена форма за кандидатстване, автобиография, мотивационно писмо, копие от дипломи, сертификати и лична карта, както и декларация за финансово състояние.
Документите се изпращат до 30 април, за стажовете, които започват на 1 септември или 31 август, за стажовете, които започват на 1 януари.
Източник: Дневник.bg
Краен срок: 30 ноември, 31 май ежегодно
Агенцията на ЕС за основните права (FRA) предлага два пъти годишно платени стажове за период от три до пет месеца за млади дипломанти. Избираемите кандидати трябва да са граждани на страна членка на ЕС или страна със статут на кандидат за членство в съюза. Бъдещите стажанти трябва да имат завършено университетско образование към датата на кандидатстване. Изисква се също много добро владеене на поне два от официалните езици на общността. Не се допускат кандидати, които вече са имали обучение или са били наемани на работа в европейска институция. Стажовете се заплащат по 1000 евро на месец. На одобрените кандидати ще бъдат покрити разходите за път в началото и края на стажа. Предвидена е и специална добавка към заплащането за хората с увреждания, която може да достигне до 50% от основната сума.
Черноморски тръст за регионално сътрудничество
Краен срок: текущ
Черноморски тръст за регионално сътрудничество е публично-частно партньорство със седалище в Букурещ, което ще функционира в продължение на 10 години. За финансиране могат да кандидатстват НПО от Армения, Азербайджан, България, Грузия, Молдавия, Румъния, Турция, Украйна и Русия.
Поканата е за кандидатстване с проекти в три области:
- гражданско участие;
- трансгранично сътрудничество;
- сътрудничество изток - изток>.
Средно проектите се финансират с 18 000 щ.д. и са с продължителност до 12 месеца.
Краен срок: 31 януари ежегодно
Българо-американската комисия за образователен обмен “Фулбрайт” обявява конкурс за участие в Програмата на САЩ за ученици с високи постижения (USAP). Тази програма дава възможност на талантливи ученици с изявени лидерски качества и принос към обществото, да се обучават в престижни университети в САЩ, независимо от финансовото им състояние.
Програмата е предназначена за ученици от 11 клас на държавните средно-образователни училища. Кандидатите трябва да имат високи академични постижения, силна мотивация и да се нуждаят от пълно или частично финансиране, за да могат да продължат образованието си в бакалавърски програми в САЩ.
Изисквания за участие в конкурса:
- да сте ученик в 11 клас на държавно средно-образователно училище
- да имате отличен успех
- да участвате активно в живота на училището и на общността
- да можете да докажете финансови затруднения
Документи за участие в конкурса:
- Попълнената апликационна форма
- Две есета (по едно от Група А и Група Б, стр. 3 на апликацията).
- Академична справка от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас и от първия срок на 11-ти клас, подписана от директора на гимназията и подпечатана с печата на училището.
- Копие от резултата (ако имате такъв ) от тестовете iBT TOEFL/SAT Reasoning Test/ SAT Subject Tests/ Cambridge AS , подпечатано от училището.
- Две препоръки.
Краен срок: 1 март и 1 октомври ежегодно
Могат да кандидатстват начинаещи докторанти. Кандидатите следва да не са над 30-годишни. Подкрепата е за не повече от 2 години.
Краен срок: 1 август ежегодно
Канадска организация за културно разнообразие Аceartinc финансиран проекти на съвременни артисти и куратори, членове на маргинални общности като хомосексуалисти, транссексуални, местни жители на колонии и други различни общности. Приемат се индивидуални и колективни проекти в сферата на визуалните изкуства и медиите.
Документите за кандидатстване са автобиография, мотивационно писмо, предложение за проект, план-график на изпълнението, списък с необходимите технически условия, аудио или видео материал в зависимост от вида на артистичния проект.
Краен срок: 15 март и 1 септември
Фондация Schwarzkopf предлага туристически грантове на млади хора, които желаят да разследват политически и културни събития в съседните европейски страни.
Има два вида безвъзмездни средства: класически пътни субсидии и InterRail Global Pass.
Класически безвъзмездни средства за пътуване: за немски граждани или европейци на възраст между 18 и 26 години, които планират проучвателно пътуване до Германия, до 550 евро.
InterRail Global Pass: за европейци на възраст между 17 и 25 години, които са живели постоянно в ЕС, GUS или Турция, InterRail Global Pass за 30 европейски страни, включително Турция, до 422 евро.
Срокове: Ежегодно между 1 септември и 1 ноември за период на обучение от началото на зимния семестър на следващата година
Фондация "Rochus und Beatrice Mummert" насърчава бъдещи потенциални топ мениджъри от страните в Централна и Източна Европа в областта на икономическите, инженерните и природните науки. Програмата включва стипендия за период от 2,5 години за завършване на магистърско обучение в университета в Кьолн (Universit?t zu K?ln), в Германската Спортна Академия, Кьолн (Deutsche Sporthochschule K?ln) или в Техническия университет в Аахен, Германия (RWTH Аachen) и се предлага в сътрудничество с фондация Robert Bosch.
Краен срок: текущ за проекти до 25 000 шв. фр.
Инициативата покрива следните дисциплини:
- Визуални изкуства
- Музика
- Литература и общество
- Театър
- Танц
- Интер- и мултидисциплинарни проекти
За проекти с бюджет до 25 000 швейцарски франка може да се кандидатства по всяко време на годината и минимум осем седмици преди събитието.
За проекти с по-голям бюджет, сроковете са 1 март, 1 юни, 1 септември и 1 декември всяка година.
Краен срок: 30 септември и 30 април всяка година
Всяка година Съдът на Европейския съюз предлага ограничен брой платени стажове с максимална продължителност от пет месеца. Стажовете обикновено се провеждат в Дирекцията за изследвания и документация, Информационната служба, Генералната дирекция за писмени преводи или Дирекция Устни преводи.
Краен срок: Текущ
За да бъдат допустими за стаж в Интерпол, кандидатите трябва:
- да бъдат граждани на страна-членка;
- да са по-възрастни от 18 години;
- да бъдат включени в, или да са завършили акредитирана академична институция
Крайни срокове:
Проекти за европейско сътрудничество - малки и големи:
>> Втора покана - 01 октомври 2014
Европейските платформи:
>> Втора покана - 25 февруари 2015 г. (за двегодишни "рамкови споразумения за партньорство")
>> Трета покана - 5 октомври 2016 г. (За четиригодишни "рамкови споразумения за партньорство")
Европейски мрежи
>> Втора покана - 5 октомври 2016 г. (За четиригодишни "рамкови споразумения за партньорство")
Литературни Проекти за превод
>> Втора покана - 1 февруари 2017 г.