Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Първите стъпки от процеса на газификация на градовете Горна Оряховица, Велико Търново и Лясковец започват още през 1992 г. по инициатива на ръководството на Община Горна Оряховица.

През 1990 година става ясно, че около магистралното отклонение на северния пръстен, покрай с. Полски Синовец e предвидена възможност да се направи отклонение, което да захрани с газ южния магистрален газопровод - магистрално отклонение. Съществени предпоставки за реализиране процеса на газификация са добрият икомомически потенциал на региона, желанието на местния бизнес и добре функционираща бюджетна сфера. В същото време ръководството на общината бе категорично, че газификацията ще направи регионът по-атрактивен за потенциални инвеститори и ще повиши конкурентоспособността му.

Практика

Първоначално проектът за газификация предвижда да бъде само на територията на Община Горна Оряховица. Ръководството на общината инициира няколко срещи с представители на фирмата Булгаргаз ЕАД. От проведените срещи става ясно, че Булгаргаз ЕАД е претърпяла редица загуби от нередовни платци - консуматори на синьото гориво и няма интерес за изграждане на магистрално отклонение към гр. Горна Оряховица. Последват многократни срещи на различни нива. Търси се съдействието на народни представители, на изпълнителната власт, но без особен резултат. Това обаче не спира общинското ръководсто и те запознават с възникналия проблем и тогавашния изпълнителнителен директор на фирмата Газстроймонтаж АД - г-н Димитър Димитров. През 1994 г. се стига до решение за сформиране на Дружество с ограничена отговорност с представители на частния бизнес - Раховец ООД. Проектът за газификация се представя и пред институциите на национално ниво, а към него вече са привлечени и общините Велико Търново и Лясковец. Следва търсенето на подкрепа от инвеститор със специфична дейност, който да извърши газифицирането. Ръководствата на общините от Триградието по това време вече разполагат с проучване за потенциала на региона и проекта, направено от фирмата БритишГаз, както и със съгласувателни писма с различни институции. Така фирмата Овергаз Инк АД бива привлечена към проекта.

През 1996 г. става пререгистрация на сформираното през 1994 г. търговско дружество - Раховец ООД. В пререгистрираното дружество влизат Овергаз Инк. АД, трите общини Велико Търново, Горна Оряховица, и Лясковец с капитал съответно - 7%, 5% и 3%, както и частни съдружници. Дружеството носи името Раховецгаз 96 АД и започва отново контактите с националния газопреносен оператор - Булгаргаз ЕАД.

От страна на трите общини бе оказана пълна подкрепа на дружеството, изразяваща се в съкратени срокове за издаване на необходимите документи за преминаване на трасето. Администрациите и на трите общини съдействаха на Раховецгаз 96 АД за отчуждителните процедури, за намиране на собствениците на имотите.

С координираните действия на трите общини, и с подкрепата на областната управа, проектът Газификация на Горна Оряховица, Велико Търново и Лясковец бе заложен като приоритетен в Областния план за развитие 2000 - 2006 г.

В началото на 2004 г., след 12-годишни усилия както от страна на общинските ръководства, така и от бизнеса стартира процесът на газификация на Триградието - Горна Оряховица, Велико Търново и Лясковец.

Партньорството между Община Горна Оряховица и Овергаз Инк. АД продължава. През 2004 - 2005 г. общината и дружеството съвместно разработват проекти, чрез одобрението на които Доверителният Екофонд отпуска средства за преустройство на котелни инсталации на 9 общински обекта на стойност 150 000 лв.

Общините от Триградието - Горна Оряховица, Велико Търново и Лясковец - подкрепиха Овергаз Инк АД за неговият проект Изкупуване на парникови емисии чрез Холандското правителство. Трите общини дадоха съгласие за това.

Резултати

- Повишена конкурентно способност на региона;

- Наличие на алтернативен източник на енергия;

- Подобрена екологична обстановка - намаляване на вредните емисии;

- Намаляване на производствени разходи и повишаване на рентабилността;

- Успешно публично-частно партньорство;

- Успешно междуобщинско сътрудничество.

Иноватор: Мирослава Кънева
Дата на публикация: 23 март 2006
Номинации: 2
Мирослава Кънева
младши експерт
Горна Оряховица - 5100
пл. Г. Измерлиев 5
Tel:0618/ 605 01,
Fax:0618/602 03
http://www.g-oryahovica.org

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]