Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Програмата за местни инициативи се разработва на базата на проекти и инициативи на местната гражданска общественост, в сътрудничество на местната администрация и партньори от общината, като се отчитат възможностите за повишаване на местното участие.

Програмата за местни инициативи (ПМИ) е новаторски подход за участие на гражданите в решаването на местните проблеми. Тя стана много популярна сред местната общественост. ПМИ бе едно от водещите предложения, с които Община Свищов кандидатства в националния конкурс за иновационни практики в българските общини.

През 2004 г. Община Свищов бе наградена от фондация “Конрад Аденауер” – Германия за участието в конкурс за иновации в българските общини, където отново водещо предложение бе Програмата за местни инициативи.

През 2006 година ПМИ получи друго международни признание. Тя бе класирана на първо място в световния конкурс “Инструментариум за участие”. Наградата бе връчена на третият Световен Форум на Градовете, организиран от Програмата "ХАБИТАТ" на ООН във Ванкувър, Канада. На всеки две години, тя се присъжда на организация или община, която е подала най-вдъхновяващия пример за участие на гражданите на местно ниво.

Поради незатихващият интерес на местната общност към ПМИ, и за да се стимулира подаването на проекти с по-широк социален, обществен ефект, през 2006 бе решено да бъдат отличени най-значимите от тях, чрез връчването на грамоти и плакети на Община Свищов.

Кандидатстващи за финансиране през изминалата 2006 г. бяха: една неправителствена организация, седем читалища,  шест инициативни групи граждани, едно църковно настоятелство, четири училища  и три детски градини, които се намират на територията на общината.

Практика

В официалното съобщение за старта на Програма за местни инициативи – 2006 бе оповестено, че ще бъдат отличени проектите с най-висока обществена значимост, реализирани през годината.

Ръководният комитет по Програма местни инициативи в началото на януари 2007 г. се събра и обстойно разгледа реализираните за изминалия период проекти и при тайно гласуване бе излъчен победителят и неговите подгласници.

На 25 януари 2007 в Зала 1 на Община Свищов, кметът Станислав Благов връчи Грамотата за най-обществено значим проект, реализиран по Програма за местни инициативи 2006 година, а Председателя на Общински съвет – Свищов доц. д-р Андрей Захариев връчи почетния плакет на координаторите на проетите.

Грамотата за Първо място бе връчена за проект „Зелен кът в бетонната гора”, реализиран от инициативна група граждани. Второ място бе отличен проект „Облагородяване на междужилищно пространство” – ул. „Г. Матев”, град Свищов.

Бяха наградени още два проекта - „Да довършим започнатото”, с. Царевец и „Класна стая без езикови граници”, реализиран от  Училищно ръководство при СОУ „Д. Благов” – гр. Свищов заели Трето място за най-обществено значим проект.

Резултати

Програма за местни инициативи 2006 г. стимулира в по-висока степен местната гражданска общественост в разработването и реализирането на проекти, решаващи конкретни проблеми на конкретен кръг от хора (квартали, пенсионерски клубове, младежки,  ученици и др.). Отчетена бе тенденция към повишаване броя на проектите, със социална насоченост. Генерираните резултати красноречиво говорят, че това е правилната насока за усъвършенстване на Програмата и за повишаване на нейната ефективност.

Връчването на Грамота за най-обществено значим проект  ще се превърне в практика в Община Свищов.

Иноватор: Стоян Парашкевов
Дата на публикация: 29 януари 2007
Номинации: 24
Стоян Парашкевов
Директор на Дирекция ``АПИО``
Свищов - 5250
ул. ``Цанко Церковски`` 2
Tel:0631/ 60582
Fax:0631/ 60504
http://www.svishtov.bg

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]