Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

През 2003 год. Общински съвет гр. Карлово утвърди “Стратегия за енергийна ефективност на Община Карлово”. Тази стратегия съдържа оценка на състоянието от гледна точка на енергийната ефективност на сградите и обслужващите съоръжения – общинска собственост, както и на обекти, върху които Общината може да оказва влияние в по-малка или по-голяма степен.

Основната цел, която си е поставила Общината, е намаляване на енергоемкостта на единица отопляема площ и същевременно с това стремеж за увеличаване на комфорта чрез подобряване качеството на жизнената среда и намаляване на здравните рискове.

Основен принцип за разработване на програмата е принципът на партньорство и възможност за разширяване на участието в процеса на планиране, чрез активно включване на местните власти, обществеността и неправителствените организации. За подготовката на Стратегията са използвани възможностите на различни структури на местната администрация (отдел “ТСУ”, отдел “ Бюджет и финанси”, счетоводство, кметове на населени места, отдел “Образование” и др.), както и НПО – Общинска агенция за устойчиво развитие.

При разработване на програмата Община Карлово се спира на подход според целевата група. Поставянето на крайните потребители в центъра на вниманието е важно, защото мотивите и целите за намаляване на потреблението на енергия на отделните групи са различни.

Практика

На територията на общината има сгради със сходен режим на енергопотребление – училища, детски градини, административни сгради, които се обособяват в целеви групи.

Общината се явява един от потребителите на енергия. Тя консумира енергия както за затоплянето на административните сгради, така и за поддържане на оборудването. Пряко от бюджета се финансират разходите за енергия на Административните сгради ; училища; детски градини; сгради в сектор “Здравеопазване”, улично осветление във всички населени места и др. Разходите за енергия са на 3-то място в общите бюджетни разходи след разходите за заплати и осигуровки.

Основните енергоносители са :

- твърдо гориво в малки количества – част от селските училища и детски градини;

- дизелово гориво – за отопление на по-големите обекти;

- електроенергия – за отопление на някои детски градини, за осветление на всичките обекти, за улично осветление и за други специфични дейности Целева група “Училища” е с най-голям дял на енергийните разходи – средно 36% от всички разходи. В началото на 2007 год. в 5 от училищата на територията на общината бе извършен енергиен одит. За същите училища се разработи проект към Международен фонд Козлодуй за предприемане на енергийно ефективни дейности на стойност 1 640 700 евро.

Целева група “Улично осветление” е с относителен дял в общите енергийни разходи на Общината с 15-17%. В продължение на 6 години Община Карлово изпълнява дългосрочна програма за постепенна подмяна на стари и енергоемки осветителни тела с нови енергоспестяващи от типа неонови или натриеви лампи с високо налягане. През 2006 г. проектът “Реконструкция и модернизация на уличното осветление в Община Карлово” завърши и като резултат бяха извършени следните дейности: директна подмяна на съществуващите 3 327 бр. осветителни с неефективна живачна лампа със същия брой съвременни осветителни тела с натриеви лампи с високо налягане; цялостна реконструкция и модернизация на уличните осветителни уредби и замяна на 1738 бр. Компактни луминисцентни лампи със същия брой съвременни осветителни тела с натриеви лампи с високо налягане. Вторият етап включва: оптимизиране управлението на включването и изключването на уличното осветление и отчитането на ел. енергия и поставяне на автоматизирана система за централизирано радиоуправление City Light Manager. Целият проект е на стойност 873 000 лв.

Целева група “Детски градини” формира средно 20% от годишните енергийни разходи на общината. С най-голям абсолютен и относителен разход на енергия се открояват 5-те детски градини в гр. Карлово. Сградите са строени преди повече от 25 год., което даде основание през 2006 год. да се предприемат енергоспестяващи дейности, а именно: подобряване на енергийните характеристики на сградните ограждащи конструкции посредством фасадна топлоизолация; допълнителна топлоизолация; намаляване загубите на топлина от инфилтрация на външен въздух посредством подмяна на амортизирана дървена и стоманена дограма; повишаване ефективността на топлоснабдяването в градините чрез подобрения на топлоизточниците, въвеждане на системи за автоматично управление на топлоподаването и подобрения в инсталациите за отопление; намаляване на загубите в разпределителната мрежа. Това наложи разработване на проект за подобряване на енергийната ефективност на сградите. Този проект се реализира чрез ESCO – договор с изпълнител “ЕНЕМОНА” АД. Като начало бе направено енергийно обследване на 5-те детски градини. Обемът на инвестицията общо за петте детски градини е 1 668 707 лв. и се финансира със собствени средства от изпълнителя.

Срокът на изплащане (откупуване) на инвестицията е 5 години и 10 месеца.

Гарантираното годишно потребление на топлинна и електрическа енергия от петте сгради, след изпълнени енергоспестяващи мерки е 900 МWh/год.

За изплащане на стойността на енергоспестяващите мероприятия Община Карлово ще предоставя на изпълнителя през периода на изплащане /5 год. и 10 месеца/ стойността на гарантираната годишна икономия на финансови средства за топлинна и електрическа енергия от сградите в пакет на стойност 210 138 лв.

През периода на изплащане на енергоспестяващите мерки Община Карлово ще изплаща на изпълнителя на равни месечни вноски от 17 511, 50 лв. за енергоспестяващите мероприятия и 6 327,17 лв. за строително – ремонтни работи.

Община Карлово прилага нови технологии за използване на възобновяеми енергийни източници. През 2005 г. започна реализацията на пилотен проект за изграждане на вятърна електроцентрала на територията на Общината. Проектът започна с проучване потенциала на вятъра и подбор на подходящ терен. Проучването е финансирано от Американската агенция за развитие и търговия. Средствата отпуснати от USTDA за реализиране на проучването са в размер на 420,531$.

Вече са монтирани измервателни уреди на подбран от американски и български специалисти терен. Проучването приключи с финален доклад на 30.11.2006г., уточняващ възможността за по-нататъшно реализиране на проекта(изграждане на вятърната електроцентрала). Изпълнител на проекта е американската компания “Ен Кон Сървисис Интернешънъл”. Компанията ще проучи две възможности за мощност на вятърната електроцентрала (две турбини от по 4.5 МW или една от 9 МW).

Като част от проекта Община Карлово получи финансов кредитен рейтинг от международно признатата рейтингова компания “Стендърдс енд Пуърс”.

През 2006 год. по програма на Европейската комисия “ Интелигентна енергия”, Община Карлово спечели два проекта:

1. “Създаване на устойчиви енергийни общности” – с партньори от България Община Чепеларе, а от ЕС – Литва, Латвия, Белгия, Дания, Германия и Чехия. Реализираните дейности по проекта са: изготвен енергиен план за развитието на Община Карлово като устойчива енергийна общност; събрана база данни за енергопотреблението сред гражданите и в обществените сгради; създаден съвет за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници; база данни за енергопотреблението на гражданите и производствения сектор по данни на EVN- Карлово за 3-годишен период; база данни за потреблението на топлоенергия по данни на “Топливо”АД и анкети сред граждани; проведено проучване за мнението на гражданите относно ВЕИ и значимостта на енергийната ефективност в домовете им.

2. “Създаване на енергийна агенция” – с партньори Италия, Испания и Словения.

Агенцията бе учредена през 2006 год. Общини ползватели ще бъдат: Карлово, Хисаря, Павел Баня и Калояново. През месец януари стартира първи етап по проект за газификация на гр. Карлово, т.е. изграждане на разпределителна площадка в двора на МБАЛ “Д-р Киро Попов”. Включените обекти в проекта са: Многопрофилната болница в гр. Карлово, две детски градини, яслата и сградата на общинска администрация, НУ “Васил Левски”, ОУ ”Св.Св. Кирил и Методий” и НЧ “Васил Левски”.

През последните три години един от основните приоритети на Община Карлово е провеждането на политика, насочена към повишаване стандарта на крайния потребител – домакинства и търговски субекти.

Резултати

В началото на 2007 год. в 5 от училищата на територията на общината бе извършен енергиен одит. За същите училища се разработи проект към Международен фонд Козлодуй за предприемане на енергийно ефективни дейности на стойност 1 640 700 евро.

Целева група “Улично осветление”: През 2006 г. проектът “Реконструкция и модернизация на уличното осветление в Община Карлово” на стойност 873 000 лв. бе реализиран.

Целева група “Детски градини”: Бе разработе проект за подобряване на енергийната ефективност на сградите. Този проект се реализира чрез ESCO – договор с изпълнител “ЕНЕМОНА” АД. Като начало бе направено енергийно обследване на 5-те детски градини. Обемът на инвестицията общо за петте детски градини е 1 668 707 лв. и се финансира със собствени средства от изпълнителя.

Община Карлово прилага нови технологии за използване на възобновяеми енергийни източници.

Реализира се на пилотен проект за изграждане на вятърна електроцентрала на територията на общината.

През 2006 год. по програма на Европейската комисия “ Интелигентна енергия”, Община Карлово спечели два проекта.

Иноватор: ros
Дата на публикация: 05 юли 2007
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]