Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Птиците са добър биоиндикатор за общото състояние на околната среда. На фона на развиващата се икономика, увеличеното усвояване на природните ресурси и замърсяването на околната среда, биоразнообразието на света е изправено пред сериозен проблем – загубването на естествените и подходящи местообитания за повечето видове. Във времето Белият щъркел успява да се приспособи към променящите се условия на живот и намира място в живота на съвременния човек. Правейки гнездата си върху дървета, сгради, комини на стари фабрики и стълбове с жици в самите населени места, той е част от облика на градовете ни и присъства там, където може да намери достатъчно храна за отглеждането на поколението си, където климатът е благоприятен, а хората местожителстват с него.

Сега Белият щъркел е сравнително широкоразпространен синантропен вид, но както много други видове, застрашен от редица лимитиращи фактори. Белият щъркел е защитена от закона птица. Включен е в Закона за биологичното разнообразие, както и в Световната Червена книга - като слабо застрашен. За опазването на вида е необходимо периодично наблюдение върху числеността му и установяване на точните лимитиращи фактори в целия му ареал, за да може да се предвидят и предприемат конкретни мерки за отстраняването на тези фактори и опазването на вида. Запазвайки биоразнообразието в природата, ние запазваме природата за нашите деца.

Международното преброяване на Белия щъркел се провежда координирано от международни организации в цяла Европа. Преброяването се извършва през десет години, като през 2004-2005 година се проведе шестото поред. България също взе участие, а координатор за страната бе Българско дружество за защита на птиците.

Практика

 

Свързахме се с Българско дружество за защита на птиците, за да получим помощ и обучение. Като резултат - набраните данни от извършеното регионално проучване бяха предоставени на БДЗП за цялостно обобщение на информационната база на национално ниво, а след това и за цяла Европа, с цел разширяване на проучванията и определяне на природозащитния статус на Белия щъркел на международно равнище. Така ще е възможно да се установи застрашеността на вида и нуждата му от конкретни консервационни дейности.
 
От своя страна Белият щъркел, като добре позната птица се явява изключително удачно средство за успешно изграждане на природозащитно съзнание сред децата, с придобиване на едно ново природозащитно отношение към околната среда.
 
Основните задачи на проекта бяха:
 
1.       Преброяване, картиране и набавяне на актуална информация за състоянието на гнездата на Белия щъркел в община Козлодуй. Изработка на схематична карта за разположението на гнездата в град Козлодуй.
 
2.       Изработване на любителски научно-популярен филм за дейностите по проекта, с акцент върху живота на Белия щъркел.
 
3.       Събиране на материали с научна информация, приказки, гатанки и разкази за Белия щъркел и съставяне на увлекателна информационна папка.
 
4.       Набавяне на снимков материал за изработване на фотоизложба, с цел достъпно и атрактивно представяне на дейностите, обстановката, настроението и резултатите от работата по проекта.
 
5.       Въвличане на подрастващите в дейности по опазване на околната среда, изграждане на природозащитна култура и стимулиране на съзнателно отношение към природата .
 
6.       Реализация на съвместни дейности между българчета и ромчета, с цел създаване и утвърждаване на етнически толеранс, уважение и приятелство сред децата в града.
 
7.       Доказване на екологично чистата среда в близост до АЕЦ “Козлодуй” и установяване на биоразнообразието на територията на Общината, като предпоставка за развитието на екотуризъм.
 
Основните методи и средства използвани за осъществяването на проекта бяха:
 
1. Полеви изследвания – посещение на всяко гнездо в Община Козлодуй.
 
Извършват се наблюдения с бинокли и водене на полеви дневник, както на цялата територия на общината, така и конкретно по поречието на река Дунав. За всяко гнездо се попълва специална бланка, в която се събира информация, включваща:
 
- точното местоположение на гнездото /дърво, сграда, покрив, комин, стълб и др./;
 
- точният адрес на хората живеещи най-близо до гнездото.
 
- броя на новоизлюпените щъркелчета;
 
- наличието на застрашаващи фактори;
 
- възраст на гнездото;
 
- брой на изхвърлени (загинали) малки;
 
- инциденти и т.н.
 
2. Анализ и обобщаване на данните - Обобщаване на данните от преброяването. Данните бяха предадени на БДЗП - национален координатор на 6-тото международно преброяване на Белия щъркел 2004 - 2005.
 
3. Информационно представяне – с приложение при:
 
- изработването на филм;
 
- прожектиране на филма пред ученици от прогимназиален и гимназиален етап на обучение по време на Световни дни на птиците 2004
 
- прожектиране на филма с обучителна цел в ромските клубове в град Козлодуй и в селищата на територията на общината;
 
- изработване на информационна папка;
 
- набиране на снимков материал за съставянето на изложба;
 
- използване на снимките като модел за децата, с цел изобразяване специфичните движения на птицата върху рисувателния лист.
 
4. Екипна работа - прилаган при:
 
- провеждане на летен лагер – експедиция;
 
- провеждане на интересни игри за сплотяване и опознаване на екипа.
 
*Методите за изследване /полеви и обобщителен/ са използвани и доказано действащи на международно ниво, а екипният метод е един от основните в дългогодишните дейности и опит на Общинския детски комплекс.
 
Направеното проучване на района ни помогна да актуализираме съществуващата информация за биоразнообразието, което е основа за провеждането на нови по задълбочени проучвания.
 
Бяха изработени материали – любителски научно-популярен филм “Първо щастие за мен - заключ!”, информационна папка “Научна информация, приказки, стихотворения, гатанки, разкази за Белия щъркел /Ciconia ciconia/“ и фотоизложба “Първо щастие за мен - заключ!”, чрез които популяризирахме и разпространихме идеята за опазване на околната среда и отговорно отношение към природата сред децата и младежите на града. Статии за дейностите по проекта бяха публикувани в национални, регионални и местни медии.
 
При посещението ни в Младежки клуб в ромски квартал “Янтра” в града, децата рисуваха на тема “Живота на Белия щъркел”, включиха се активно с верни отговори в подготвената от нас викторина с въпроси за природата и бяха наградени със специално изработени за целта гипсови сувенири с профила на Белия щъркел. Българчета и ромчета участваха заедно в увлекателни игри, така всички се почувстваха равни, а децата от клуба изявиха желание да се включат в клубовете на ОДК.
 
Децата, участвали в дейностите по проекта, получиха по – подробна и професионална информация за природата и нейната защита, което превърна природолюбителското им мислене в природозащитно, а много от децата изявиха желание да продължат да се грижат за птиците и станаха членове на Българското дружество за защита на птиците, успяха да предизвикат интерес и сред обществото и набраха достатъчно ентусиасти за членове на Дружеството. На 18 февруари 2005 година бе официално учреден клон на БДЗП в Козлодуй, а сега децата продължават да обогатяват знанията си и в новосъздаденият клуб в ОДК – “Аз и птиците” и активно да се включват като младежка секция на БДЗП – Козлодуй в дейностите на дружеството и да правят периодични наблюдения на птиците по поречието на р. Дунав и в региона.
Резултати

В резултат от изпълнението на проекта ОДК гр. Козлодуй се включи в Шестото международно преброяване на Белия щъркел. Бяха преброени гнездата в Община Козлодуй – 30 гнезда в гр. Козлодуй и 12 в селата, общо за общината 42. В бланките бе записано: 78 възрастни индивида и 95 новоизлюпени, а от 40 гнезда – 35 имат гнездови успех.

След приключване на проекта възникна идея за нов проект, целящ обезопасяването на рисковите гнезда, чрез поставянето им на платформи – дейност практикувана по целия свят.

Бе установено биоразнообразието в региона, а сред видовете и някои световнозастрашени като: къдроглав пеликан и малък корморан, както и такива включени в Червената книга на Рбългария – розов пеликан, черен щъркел, голям горски водобегач и растенията – урумов карамфил и червен кантарион, доказателство за чиста околна среда в района на АЕЦ «Козлодуй» и предпоставка за развитието на екотуризма в общината.

 

За повече контакти се обръщайте към

 

Таня Маркова – Директор ОДК – гр. Козлодуй

Гр. Козлодуй 3320, п.к.9

Ул. “Стефан Караджа”5

Тел. 0973/ 8 04 09

Е-mail: [email protected]

 

Анна Костова Иванова

Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”

Гр. Козлодуй 3320

Ул. Христо Ботев №13

0973 85 812

0886 776624

[email protected]

[email protected]

www.kozloduy.acstre.com

 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 май 2009
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]