Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В съответствие със синхронизирането на националното ни законодателство и стратегическите документи на Република България с приоритетите в политиките на Европейския съюз, ЦЕИ изучава успешни модели и практики, реализирани в други европейски държави и ги адаптира към спецификите на българските условия. Нашата мисия е да предложим новаторски подходи за преодоляването на традиционни значими проблеми в българското общество. От края на месец май 2008 г., след успешно реализиран проект в Бирмингам, Великобритания (ЦЕИ участва като партнираща организация), ние изучаваме възможностите и приложението на подхода „социален театър”. Това е метод с висока степен на адаптивност към различни общности (вкл. и най-вече към уязвими групи), защото позволява на всички преки участници самостоятелно да предлагат разнообразни решения на един и същ казус и да стигнат до най-полезното за общността решение на базата на личната ангажираност и посредством възпитаване на толерантност към различията. Общественото безразличие и апатията към социалните конфликти и формите на дискриминация, както и пасивността от страна на уязвимите групи, са проблем за който не може да бъде предложено универсално решение. Ние вярваме, че въвеждането на новаторски и алтернативни подходи също трябва да бъде приоритетна задача при формирането на местните политики.

Практика

Основна цел на проекта: Използване методологията на социалния театър за повишаване капацитета на гражданското общество за участие във формирането на местните политики, насочени към преодоляване на социалната дискриминация.

Проектът бе осъществен от ЦЕИ – Стара Загора в партньорство с НЧ „Светлина” от с. Труд, Пловдивска област. В хода на проекта като допълнителни партньори бяха привлечени местните власти, медиите, омбудсманът на Стара Загора. Създаден бе екип от 16 експерти, обучени да ползват и прилагат методологията на форум театъра. На базата на проучване, дефиниране и приоритизиране проблемите на местните общности, доброволците съставиха и представиха пред граждани сценарии за 4 форум пиеси по темите:

 - проблеми на административното обслужване,

 - замърсяване с животински отпадъци,

 - превенция на зависимостите сред младите хора,

 - проблеми на комуникацията между поколенията.

Отпечатан бе първият в България учебен наръчник за прилагането на методологията на форум театъра. Заснет бе документален филм за извършеното по проекта. Общо над 620 участници се включиха в проектните дейности.

Резултати

Обсъдени са важни проблеми, определени от местните хора като значими за тяхната общност и тяхното населено място. Използваната новаторска методология позволи равнопоставеното участие на всеки гражданин. Отправени са конкретни предложения към местните власти и са очертани гражданските права и механизмите за тяхното упражняване. Повишен е местния капацитет за участие на гражданите във формиране на политики, свързани с проблемите на уязвимите групи на местно ниво. Стимулирано е участието на самите уязвими групи в обществените процеси на местно ниво и е постигната обществена толерантност към различията. Популяризирани са новаторски модели в работата на местните власти в приложение на принципите на доброто управление.

За контакти:

Красимира Каменова – Ръководител на проекта

Стара Загора, ул. „Цар Калоян” 29, офис 60

тел./факс 042 97 92 78; 0887 094 124

e-mail: [email protected]

www.lex.bg/members/fcei1

 

Иноватор: ros
Дата на публикация: 24 септември 2010
Номинации: 48
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]