Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

На работна среща, проведена в офиса на Център “Мария” през април 2009 г., педагози, психолози, социални работници и други специалисти, работещи в различни институции на територията на област Велико Търново, се обединиха около идеята, че превенцията на насилието над жени и деца е най-добрата закрила, тъй като е най-ефективното противодействие на явлението. Така се роди идеята Център “Мария” да разработи нов проект за превенция на трафика на жени и деца, който да надгради вече постигнатите резултати от работата на други проекти, свързани с превенция на насилието в  пет общини на област Велико Търново (Горна Оряховица, Лясковец, Златарица, Полски Тръмбеш, Свищов).

Уточнихме преките потребители и техните потребности - безработни млади жени на възраст до 30 години, регистрирани в Бюрата по труда; ученици от ОУ и СОУ; младежи социални заведения; педагози, педагогически съветници, психолози, социални работници от  учебни и социални заведения в област Велико Търново, които имат нужда от развиване на умения за работа по превеция на трафика и за разпознаване на уязвими деца и юноши от въвличане в насилствена проституция и трафик.

Практика

Обща цел - да спомогнем за ограничаване  риска от въвличане в трафик на жени и деца от пет общини на област Велико Търново.

Основни цели:

1. Обогатяване на познанията на деца, младежи и жени в риск за техните права и изграждане на умения да се противопоставят на начините за въвличане в трафик

2. Повишаване капацитета на специалисти от масови училища и институции за работа по превенция на трафика на жени и деца.

3. Повишаване осведомеността и чувствителността на обществото по проблема трафик на хора и ангажирането му в конкретни дейности по проблема.

     Реализирани дейности за постигане на основните цели:

1.                  Работни срещи на екипа на Център “Мария” с представители на местната власт и държавните институции, МКБППМН, учебни и социални заведения, заинтересовани по проблема, медии. По време на заседанията се обсъждат резултатите от работата, обменят се мнения и становища по възникнали конкретни проблеми и предложения за решаването им с цел постигане на по-добри резултати.

2.                  Обучения по превенция на трафика на жени и деца с деца и младежи от ОУ, СОУ и социални заведения, със специалисти от учебни и социални заведения, с безработни млади жени. Обученията се провеждат от двама обучители, членове на екипа по проекта –  психолог и юрист, по предварително изготвена програма, съобразена със спецификите на  обучителните групи, като се използват съвременни интерактивни техники. Участниците в семинарите подробно се запознават с явлението трафик и сексуална експлоатация, начините за въвличане, опасностите и рисковете, наличните ресурси за помощ, със законовата база, държавната политика и стратегиите в борбата с трафика на хора.

3.                  Информационна кампания с послание „Бъди информиран!”. Нейната основна цел е да информира максимален брой хора за съществуването на проблема трафик на жени и деца като социален феномен и да осигури публичност и прозрачност на целите, хода, изпълнението и резултатите по проекта, както и приноса на донора. Акцентът на кампанията беше върху социалния аспект на трафика на хора.                 

В повече от общините имаме привлечени доброволци, които с желание се включват в кампанията. За осъществяването на кампанията подготвихме информационни и превенционни материали: дипляна „Трафикът на хора”, брошура”Трафикът на жени и деца – какво трябва да знаем”, плакат „Трафик на жени и деца – време за действие”, Наръчник – помагало „Да успеем заедно”(за обученията с безработни),

публикувахме пет материала в местна печатна медия, изготвихме превенционен видеоклип, съдържащ послания за противодействие на трафика и осигурихме излъчването му в област В. Търново, периодично актуализираме интернет-страницата на Център „Мария”.

4.                  Заключителна кръгла маса: на форума бе споделен и обсъден положителния опит от работата по проекта пред по-широк кръг участници, обсъдиха се възможните начини и форми за подобряване на координацията между ангажираните институции за закрила на детето.  Фокусът на работа бе върху прилагането на Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, жертви или в риск от насилие, използвайки постигнатите резултати от дейностите по Проекта. Направените предложения ( да се актуализират учебните планове, като се увеличат часовете на класа и темата за превенция на насилието и трафика да влезе като задължителна; да се обучат класни ръководители, преподаватели, училищни психолози, полицейски  служители, студенти за пряка работа по превенция на явлението; да се работи и с родителите;  да се популяризира Националната телефонна линия за деца 116 111; да се изследват интересите и потребностите на децата;  за осмисляне на свободното време на учениците да се използват всички ресурси, с които разполагат институциите и НПО;  да се заложи на по-широка и активна медийна кампания;  да се работи за увеличаване ефективността на работата на мултидисциплинарните екипи по места, съгласно Закона за закрила на детето ) ще бъдат използвани в по-нататъшната работа по превенция на насилието и трафика на жени и деца.

 

Резултати
  • Повишено ниво на информираност на ученици от масови училища, на младежи, отглеждани в институции и на жени от рискови групи относно потенциалните рискове от въвличане в трафик, изградени умения за предпазване - обучени 271 деца от масови училища,  33 деца, младежи и девойки от социални заведения и 18 безработни млади жени от пет общини на област В. Търново по превенция на трафика на жени и деца; 
  • Разширен и обогатен капацитет на преподаватели и социални работници чрез модерни педагогически инструменти за провеждане на превенция на трафика сред групи в риск – обучени 28 специалисти (педагози, педогогически съветници, психолози и социални работници от петте общини), работещи пряко с деца и младежи.
  • По-голяма обществена информираност и чувствителност по проблемите на трафика на хора; осигурена публичност и прозрачност на целите, хода, изпълнението и резултатите по проекта, както и на приноса на донора - пет публикации в местни печатни издания; издадени и разпространени 3000 броя дипляни, 600 бр. брошури, 150 постера; изработен и разпространен видеоклип, съдържащ послания за противодействие на трафика на жени и деца; 4  обновявания на интернет-страницата на Център „Мария”.
  • Укрепен професионален и институционален капацитет на Център «Мария» за работа по решаването на значими обществени проблеми в партньорство с местната власт, държавните институции и НПО; повишено влияние на гражданското общество върху вземането на решения на местно ниво по актуални проблеми;  изградена ефективна система за мониторинг на работата по превенция на трафика; ангажирано внимание на местната общност към търсене на решения на проблема, мобилизиране на местните ресурси за по-ефективна и непрекъсната превантивна работа сред групите в риск, осигуряване на обществена и институционална подкрепа. 

 

Контактна информация:

Людмила Цветанова, Председател на УС – Сдружение „Център Мария”

5100 Горна Оряховица, ул. „Цар Освободител” № 11, ет. ІІІ

Тел./ факс 0618 / 2 21 81

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 15 декември 2010
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]