Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Горите са сред най-ценните природни богатства на България и поради тяхната значимост близо 65% от Държавния горски фонд попада под защитата на Европейската екологична мрежа Натура 2000. За съжаление, горските местообитания все по-често страдат от природни бедствия (пожари, ветровали, болести и вредители), незаконна сеч или унищожаване за реализирането на инфраструктурни проекти (ски-курорти и др.) По данни на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) унищожените от природни бедствия гори през последните години са над 60 хиляди дка. Липсата на бюджетни средства е основната причина много от унищожените площи да не бъдат възстановени своевременно, а недостигът на капацитет – да не бъдат възобновени по подходящ начин (създаване на монокултури). Често липсата на естествен подраст, ерозията, навлизането на инвазивни видове и други фактори пречат на горите да се възобновят по естествен път, което води до загуба на биологично разнообразие и влошава екологичните функции на засегнатите територии. Същевременно обществеността и частният сектор проявяват все повече активност и желание да подпомогнат опазването и възстановяването на българските гори.

Практика

Реализираният проект бе насочен към разработване на методика за възстановяване на унищожени горски екосистеми в ценни природни територии и нейното прилагане чрез възстановяване на унищожени гори в 3 пилотни региона, създаване на база данни за увредените гори в България, изграждане на ефективни междусекторни партньорства, информиране и активизиране на обществеността. Като добра практика може да се определи привличането на експертен капацитет, осигуряването на ресурси и създаването на ефективни междусекторни партньорства, благодарение на което стана възможно постигането на резултатите, описани по-долу.

Резултати

На база реализираните проектни дейности бяха постигнати следните резултати:

-          Изготвяне на база данни за унищожените горски площи в страната - достъпна онлайн на www.map.gorichka.bg. Картата предоставя актуална информация за състоянието на горите, стимулирайки гражданското общество и частния сектор да подкрепят възстановяването и опазването на българските гори чрез директни дейности и инициативи на местно ниво.

-          Разработване и пилотно прилагане на методика за възстановяване на горски местообитания в НАТУРА 2000 зони – методиката е разработена от експерти в сферата на горското стопанство и опазване на околната среда. Тя включва описание и харкатеристика на всички защитени горски местообитания в страната, анализ на заплахите за техния благоприятен статус, както и препоръки за тяхното възстановяване след природни бедствия или нарушения от човешка дейност. Методиката бе представена пред отговорните институции и експерти в бранша и пилотно приложена за възстановяване на увредени местообитания по проекта.

-          Прилагане и популяризиране на успешен модел за междусекторно партньорство – в рамките на проекта бяха установени контакти, партньорски взаимоотношения и механизми за съвместна работа. В резултат бяха възстановени над 350 дка горски местообитания в НАТУРА 2000 зони на територията на Природен парк „Витоша” и Западни Родопи чрез засаждането на повече от 120 000 нови дръвчета, включително и чрез организиране на акции с доброволци. На база създадените партньорства, осигурените ресурси и подкрепа от обществеността и частния сектор бяха планирани бъдещи съвместни дейности и разработено ново проекто предложение, свързани с надграждане и мултиплициране постигнатите резултати в рамките на проекта.

 

Контактна информация

Теодор Тодоров

гр. София 1000, ул. „Неофит Риски” N 56, ап. 1

тел./факс: 02 986 70 46

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 12 април 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]