Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Конвенцията за достъпа до официални документи на Съвета на Европа бе приета от Комитета на министрите на 27 ноември 2008 г. на 1042-рото заседание на упълномощените представители на министрите  и открита за подписване на 18.06.2009 г. на  срещата на министрите на правосъдието в Тромсо, Норвегия. България не подписа конвенцията.

Законът за достъп до обществена информация влезе в сила през юли 2000 г.  и бе изменян и допълван няколко пъти. Измененията и допълненията от 05.12.2008 г. приведоха в съответствие българския закон със стандартите, заложени в Конвенцията, що се отнася до:  необходимостта да се прави баланс между надделяващия обществен интерес и защитени чрез ограниченията права и интереси; задължителния частичен достъп; задължения за онлайн публикуване, включване на териториалните звена на органите на власт като самостоятелно задължени субекти; обучения за служителите.

Практика

Защо разяснителна кампания?

На основата на натрупания опит в застъпничеството за по-високи стандарти в достъпа до информация и тяхното прилагане в България на ниво законодателство и практики Програма Достъп до Информация смяташе, че са необходими постоянни усилия за разясняването на правото на достъп до информация. Познаването на стандартите допринася за ефективното прилагане и информираното упражняване на правото на информация.

Какво значи откритото и прозрачно управление като елемент на доброто управление? Какво значи надделяващ обществен интерес и кой трябва да прави този баланс? 

За да започне кампанията беше необходим сравнителен анализ на съответствието на българското законодателство на Конвенцията. Екипът на ПДИ не само направи неофициален превод на Конвенцията и на обяснителния доклад към нея, но подготви и анализа на съответствието.

 

Резултати

Кампанията

26 срещи във всички областни градове, в които участваха 1137 човека от 60 общини. Сред участниците бяха 10 кметове, 4 областни управители, 165 представители на администрацията,  21 общински съветници, представители на регионални държавни структури, съдии и адвокати,  омбудсмани, журналисти, директори на училища, библиотекари, граждани, представители на 51 граждански организации и  студенти. Обществените обсъждания бяха отразени в 190 публикации в печатни и електронни медии. В рамките на проекта бяха издадени две брошури.

Заявена воля за ратификация на Конвенцията

На 26 юли 2010 Програма Достъп до Информация  организира и проведе еднодневна конференция под патронажа на председателя на Народното събрание г-жа Цецка Цачева.

Целта на конференцията бе да се очертаят постиженията от 10-годишното прилагане на Закона за достъп до обществена информация и постави въпроса за политическите намерения за присъединяване  към Конвенцията за достъпа до официални документи на Съвета на Европа. Представителите на законодателната и на изпълнителната власт изразиха волята на държавата за ратификация на Конвенцията.

Целите на проекта бяха напълно постигнати: Най-широк кръг администрация и упражняващи правото си на достъп са запознати със стандартите, заложени в конвенцията и с измененията в ЗДОИ от гледна точка на практиката по прилагане на това законодателство. То дава възможност на гражданите да си съставят мнение за това как ги управляват, да участват във взимането на решения за обществени работи, да контролират и да бъдат информирани, а на управляващите дава възможност да управляват почтенно, открито, отчетно и ефективно.  

Надяваме се разяснителната кампания да допринесе за  по-бързото ратифициране  Конвенцията за достъпа до официални документи на Съвета на Европа.

 

Контактна информация

Д-р Гергана Жулева, изпълнителен директор на ПДИ

Бул. Васил Левски № 76, 3 ет., 3 ап.

Тел./факс: 02 988 5062, 02 981 9791, 02 986 7709

Мобилен:  0887 21 81 60

[email protected]

www.aip-bg.org

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]