Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Гражданската коалиция за устойчиво ползване на Фондовете на Европейския съюз (КУПФЕС) възниква през 2005 г. по инициатива на природозащитни неправителствени организации (НПО), които следят процесите по използване на европейските предприсъединителни фондове (ISPA, PHARE, SAPARD) и спазването на екологичното законодателство. Целта е чрез участие на НПО в разработването на Оперативните програми и Националния план за развитие за периода 2007-2013 и последващ мониторинг на тяхното изпълнение, да се заложат и прилагат принципите на устойчивото развитие и интегриране проблемите на околната среда в останалите сектори от икономиката. От края на 2005 коалицията започва да развива свои неформални мрежови структури на база разделянето на страната на Региони за планиране. В началото на 2008 година КУПФЕС наброява 25 организации и покрива два региона за планиране .

През 2008 г. България търпи постоянни критики от Европейската комисия за сериозни нарушения на процедурите за използването на ФЕС. Корупция, липса на прозрачност, липса на административен капацитет, неспазване на българското законодателство и европейските директиви са част от упреците към българската администрация. На този фон държавата се отказва и от изработване на заложена междинна оценка за хода на усвояването на европейските средства през 2010. Всички тези констатации бяха обсъждани по време на национална среща на коалицията през май 2008 г., където се взе решение да работи за постигането на следните резултати да края на 2010 г.:

-         Покриване на цялата страна (6-те планови региона) с екипи, които да работят на регионално ниво и да взаимодействат с останалите и тези на национално ниво;

-         Развитие на експертиза и инструментариум за качествено наблюдение на работата по изпълнението на програмите и проектите;

-         Мониторинг на проектите с очаквано негативно влияние върху околната среда, противоречащи на принципите на устойчиво развитие;

-         Развитието на електронна база, за по-добро взаимодействие и обмяна на информация между WatchDog екипите и за популяризиране на дейността им и резултатите от нея;

-         Изготвяне на независим доклад, оценяващ хода на изпълнението на Оперативните програми, който да се представи на институциите в България и Брюксел през 2010 година, когато България ще е преполовила финансовия период 2007-2013.

Практика

Основната цел на проекта беше: да се развие капацитетът сред българските НПО за издигането им като равноправен партньор на централната и местна власт и Европейската комисия в процеса на използване на средствата от Фондовете на Европейския съюз (ФЕС) в България.

За изпълнението на тази цел бяха приведени в изпълнение основно две задачи:  Развитие на капацитета на НПО за осъществяване на ефективен граждански мониторинг върху изразходването на ФЕС. Провеждане на ефективно наблюдение, анализ и оценка върху текущото изразходване на фондовете на ЕС за периода на продължителност на проекта.

Резултати

Развитие на мрежа от обучени в умения да наблюдават, анализират и водят застъпнически кампании WatchDog организации в 5 от шестте региона на България. Повишаване на общия интерес от страна на НПО към възможностите за участие не само в процесите по използване, а и в процесите по наблюдение и анализ на ФЕС. Действаща електронна база от данни, генерираща проблемни казуси с усвояването на ФЕС. Изготвяне на доклад за напредъка в изпълнението на програмите и проектите финансирани от ФЕС към 2010 и разпространението му до заинтересовани и ангажирани в управлението и ползването на ФЕС институции и организации. Споделяне на анализите, оценките и казусите по процеса на използването на ФЕС в България с регионални, национални и европейски институции. Запознаване и приемане на направените констатации и изводи от различни ангажирани с управлението на ФЕС служби в Брюксел.

 

Контактна информация

Илиян Иванов Илиев – председател на УС

9010 Варна

П.К.79

тел./факс: 052 306 423

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]