Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Европейската екологичната мрежа Натура 2000 на практика e най-голямата единно функционална мрежа от защитени територии в света, създадена с единствена цел опазване на биологичното разнообразие. Мрежата се конституира на територията на Европейския съюз от 1979 г. Обхваща над 26 000 защитени зони във всички страни членки на ЕС, с обща площ от 850 000 км2, т.е. 20% от територията на ЕС. Активното опазване и управление на мрежата е предизвикателство пред Европейския съюз, както също и нуждата от информираност и въвличане на местните хора в управлението и опазването на зоните е един от основните приоритети на страните членки и на Общността. Въвличането на младите хора посредством активен образователен процес в опазването на зоните от Натура 2000 се налагат като успешна практика в Европа. Подобни практики са прилагани в Полша, Словакия, Германия и Великобритания. Тъй като младите хора са по-активни в търсенето на нови предизвикателства и по-ангажирани с бъдещето си те по-лесно възприемат глобалните концепции за защита на природата, особено когато са свързани с местата, където живеят и познават. Отчита се необходимост от изготвянето на  ръководство, което да е специфично обвързано с мрежата Натура 2000, като един от основните акценти следва да бъде ползите (икономически, естетически, здравословни и др.), които мрежата Натура 2000 носи на местното население.

Много е важно също да се сложи акцент върху местния и регионалния подход при работата с младите хора и местното население, като устойчив метод при прилагането на нови идеи и въвеждането на Натура 2000 на местно ниво.

 

Практика

Общата цел на проекта беше насочена към повишаване на ангажираността и осигуряване на подкрепата на учители и ученици – представители на местните общности, за смисъла и ползите от въвеждането на мерки за защита на територии от екологичната мрежа Натура 2000 в България.

Като специфични бяха заложени следните цели:

-                Повишаване на информираността и знанията на учителите за работа по теми, свързани с мрежата Натура 2000, като цяло и в частност със зоните от мрежата по места;

-                Интегриране на опита на Европейския съюз за включване на теми свързани с Натура 2000 и опазване на околната среда в образователни програми и споделяне на добри практики;

-                Повишаване на знанията на учениците за смисъла и обхвата на Натура 2000 мрежата и нейното значение за местните общности чрез въвеждане на специализирани свободно избираеми учебни практики;

-                Насърчаване на ангажираността на местни заинтересовани групи за възможностите и ползите произлизащи от създаването и управлението на мрежата Натура 2000 мрежата в България.

Целите на проекта бяха постигнати посредством изпълнението на серия от аналитични дейности, където беше проведен преглед и анализ на ЕС практики свързани с образование за Натура 2000 и опазване на биоразнообразието. Също така беше организирана Национална кръгла маса за развитие на образованието за Натура 2000 и устойчиво местно развитие (дейност 1). Също така беше проведена оценка на нуждите на образователните институции (училища, общини) за подкрепа на развитието на екологични програми в териториите попадащи в Натура 2000 (дейност 2). След проведения задълбочен анализ, бяха проведени редица т.нар. същински дейности, като изготвяне на национална концепция за интерпретация и комуникация на Натура 2000 (дейност 3); разработване на учебно помагало за свободно избираема подготовка в горния курс (8-12 клас) включващо информация за зоните по Натура 2000 (дейност 4); апробация на помагалото за горен курс в училища попадащи на територии от Натура 2000 (дейност 5); обучение на учители за възможностите за ползване на учебните помагала и запознаване с методиката на прилагането им (дейност 6). Също така накрая бяха проведени серия от дейности за разпространение и популяризиране на продуктите на проекта, като разпространение на учебното помагало на Натура 2000 предназначено на горни курс на образование (дейност 7); изработване и провеждане на информационна кампания за Натура 2000 в училищата и общините в 5 области на страната (дейност 9). Допълнително бяха организирани и провеждани обществени дискусионни форуми за Натура 2000 в 5 общини в България – Белоградчик, Варна, Провадия, Свищов и Смолян (дейност 8).

Резултати

Същинските резултати на проекта могат да бъдат разделени на 4 основни групи:

-                Проведен анализ на състоянието на Натура 2000 в България, потребностите на училищата от специализирани учебни помагала за СИП в гимназиалния етап на обучение и практиките в рамките на ЕС за образование за Натура 2000. Публикувани са серия от 3 доклада.

-                Разработено, апробирано и отпечатано беше помагало „Натура 2000 в образованието” за часове по СИП от 8. до 12. клас. Помагалото беше разпространено чрез серия от 9 семинара проведени в целеви за проекта общини от България – Благоевград, Варна, Велико Търново, Враца, Габрово, Добрич, Монтана, Смолян и София.

-                В рамките на проекта беше разработена Концепция за разработване на Национална информационна и комуникационна стратегия за Натура 2000 в България. Концепцията стана част от процеса по разработване на заданието за национално комуникационна стратегия за Натура 2000 на МОСВ.

-                В рамките на проекта се проведоха 5 обществени форума „Управление на Натура 2000” в Белоградчик, Варна, Провадия, Свищов и Смолян. В рамките на 20 срещи на тези форуми се дефинираха основни проблеми при управлението на Натура 2000 в съответните региони. Всеки един от тях в края на форума подготви съвместна декларация, където бяха записани основни и необходими мерки за управлението на конкретни зони от Натура 2000. Всичката събрана информация беше публикувана в доклад „Гражданско участие и прилагане на обществения форум, като подход при управлението на мрежата Натура 2000 в България”.

 

Контактна информация

Веселин Дробенов

ул. Цар Симеон № 42А, ап. 2, гр. София 1202

тел./факс: 02 983 52 17

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 4
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]