Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Изпълнението на Проекта съвпадна с динамични промени, породени от отделни инциденти с хора и представители на вида Кафява мечка (Ursus Arctos) и с разразилата се след това кампания за промяна в законодателното устройство.

Практика

Чрез кампанията в рамките на Проекта активно бе противодействано на лобистките интереси, на незначителна част от обществото, насочени срещу българската природа и нанасящи вреди на ценни видове и на дългосрочните интереси на страната. Министерство на икономиката не случайно откликна на заявката и настойчивата покана на Екипа на Проекта и прояви интерес към разнообразяване на българския туристическия продукт с услуги за изучаване и наблюдение на кафява мечка.

Значителна роля изиграха дейностите от Проекта, насочени към местните общности в районите с популации на кафява мечка, както и масираната позитивна информационна кампания, насочена към българското общество. Всички заинтересовани страни получиха лесен и съвременен достъп до информация, свързана с кафявата мечка (интернет сайт и мултимедиен продукт с популярна и полезна информация). Много от информационните дейности спомагаха за разпространяването към всички заинтересовани страни на знание за политиката на ЕС за опазване на ценния вид и за добрите европейски практики и действащи финансови инструменти на ЕС.

Работата по изпълнението на проекта премина при активно сътрудничество с МОСВ и неговите подразделения. Съдействие оказа и Комисията по околна среда в Народното събрание. Местните власти в района на Проекта оказаха подкрепа за осъществяването на дейностите сред местното население и активно подпомогнаха провеждането на Празника на мечката в Белица.

Макар и да не бе първоначално заложено в Проекта, част от дейностите успяха да дадат отражение и в област Смолян. Повече от 25 души от района се включиха в обученията за туристически предприемачи, земеделски производители и ловци. Предприемач от с. Солища, Смолянско, взе участие и в Празника на мечката и стана основен участник в дарителската кампания за закупуване на електрически огради по Проекта на СДП „Балкани” и МОСВ, финансиран от „Лайф +”.

Успешното изпълнението на Проекта стана възможно благодарение на доброто взаимодействие с други неправителствени организации. В дейностите по Проекта се включиха представители на подразделенията и на БЛРС. Експерти от СДП „Балкани” се включиха в ключови моменти от изпълнението и взеха участие в провеждането на събития и пресконференции за медиите, производството на мултимедийния продукт, обученията, Празника на мечката.

Резултати

Проектът осъществи целенасочена и масирана информационна кампания с разнообразни компоненти и успя да повиши обществената информираност и да осигури подкрепа за опазване на ценен за българската и световна дива природа вид. С това бе създаден добър модел за работа с обществеността, медиите и заинтересованите страни, който трябва да получи широко приложение. 

Навременното финансиране и реализация на Проекта спомогна за:

1.               Многократно количествено и качествено увеличаване на броя на позитивните и полезни публикации в регионалните и централни медии, с фокус върху съвместното съжителство на човека със защитения вид;

2.               Отговорно участие на заинтересованите страни (централна и местна администрация, представители на местната власт) за намиране на информирани и съвременни решения за бъдещето на съжителството човек - кафява мечка, съобразно политиката на ЕС;

3.               Полaгане началото на промяна на отношението към кафявата мечка, като преди всичко промени ситуацията с недостатъчната и съзнателно манипулирана през последните години информация за вида.

Резултатите доказаха правилния избор на основната целева група на Проекта – законодателната и изпълнителна власт, регионалните подразделения на МОСВ и на МЗГ. За съжаление, предприетите законодателни промени демонстрираха типичното несъобразяване със здравата управленска логика и реалностите и проблемите пред опазването на ценните видове от българската дива природа.

Създадена бе и мотивация за разпространение на резултатите. Доказателства за това са следните произтичащи от проекта последващи дейности: Фондация „Информация и природозащита” разви капацитета си и търси възможности за реализиране на подобни проекти и за други ценни видове. Местните общности и власти в Белица, с водещата роля на Читалището в града възнамеряват да превърнат Празника на мечката в традиция за района. РИОСВ - Смолян подготвя проектно предложение по ОПОС с компонент възпитание и информиране, който да мултиплицира резултатите от Проекта.

 

Контактна информация

Светлана Исак Аладжем

София 1111, ж.к. Яворов, бл. 29, вх. В, ап. 5

тел/факс: + 359 2 872 14 83;

GSM: 0899 817 204

[email protected]

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]