Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Идеята за реализацията на проекта възникна поради необходимостта от опазване на природното богатство в Еминска планина като район с висока консервационна стойност. През последните години проблемът с намаляването на видовете по Черноморското крайбрежие става особено сериозен. Продажбата на необработваеми земеделски земи и застрояването им с хотели, вилни селища и спортни съоръжения води до унищожаване и разпокъсване на крайбрежните местообитания. Нарушаването на целостта на защитените зони създава опасност от увреждане пълнотата на мрежата и неизпълнение на задълженията на България към Съвета на Европа и Бернската конвенция. Слаба е информираността на местните собственици на земеделски земи за същността и приложението на Натура 2000 и компенсационните мерки за финансиране по структурните фондове за собствениците на земи и гори в пределите на защитените зони.

Проектът е насочен към промяна на отношението на главната целева група - местната общност към начина на земеползване, чрез представяне на икономически стимули и подходящи решения, които в крайна сметка да доведат до опазване от застрояване на ЗЗ Емине – Иракли.

За предотвратяване намаляването на биоразнообразието в Еминска планина бе необходимо да се вземат мерки за възстановяване на числеността на популациите на най-застрашените видове - сухоземните костенурки.

Практика

Общата цел на проекта е опазване и управление на биологичното разнообразие в района на Еминска планина чрез консервационни дейности, екологично образование и популяризиране на устойчиви практики в областта на туризма.

Специфични цели:

-         Възстановяване, поддържане и мониторинг на популациите на сухоземни костенурки;

-         Създаване на условия за природозащитно образование и устойчиво местно развитие в областта на туризма;

-         Консултиране, партньорство и изграждане на мрежа от НПО, управляващи природозащитни центрове.

Дейности:

1. Разработване на информационно-образователни програми за туристическо обслужване в природозащитни центрове (ПЦ) и стратегия за развитие на екотуризма в района;

2. Популяризиране на проекта и на района като екотуристическа дестинация;

3. Възстановяване на популацията на костенурки на територията на Еминска планина;

4. Провеждане на образователно зелено училище за запознаване с биоразнообразието в Еминска планина;

5. Организиране на екологичен форум за популяризиране на района и на устойчиви практики, приложими от местната общност;

6. Провеждане на консултативна среща на НПО, управляващи ПЦ и създаване на електронна екологична мрежа на центровете в България.

Резултати

Дейност 1: Изготвен е списък от елементи на биоразнообразието – 13 растителни и 25 животински вида и техните местообитания, включени в туристическите продукти по проекта. Извършени 7 туристически обиколки на територията и наблюдавани маркирани костенурки. Разработени „Препоръки за устойчиво управление на природните ресурси в Еминска планина” и Стратегия за развитие на екотуризма в Еминска планина (копия, депозирани в община Несебър и кметство Баня). Изготвена образователна програма за деца и ученици „Лятно зелено училище в с. Баня”. Създадена дигитална карта с база данни за 44 сухоземни костенурки, изследвани на площ от 67 ха. Представена презентация за туристическия потенциал сред туроператори в региона.

Дейност 2: Проведена кампания за популяризиране - публикации в печатни и електронни медии; разпространяване на плакати, туристически справочник на екодестинация „Еминска планина” и шапки с логото на проекта; създадена Интернет страница www.geachelonia.org/proekt_ngofund.html; проведени неформални срещи с регионални туристически фирми; включване на новата туристическа дестинация в продуктова им листа; предоставяне на материали за местното биоразнообразие и за възможностите за предлагане на нови услуги; постигане на интегрираност на предлаганите услуги;

Дейност 3: Успешно излюпени 73 костенурки от 17 гнезда с равно процентно съотношение между двата пола. Снети данни за успеваемостта на изкуствената инкубация в сравнение с естествените условия. 73 новоизлюпени костенурки, настанени в зимовища за месеците от ноември до април с поддържане на изкуствени условия при липса на хибернация. Освободени  допълнителни възрастни индивиди – 12 шипобедрени и 9 шипоопашати костенурки.

Дейност 4: Проведено седемдневно зелено училище с 28 младежи. Проведено обучение по херпетология, орнитология, ботаника, защитени територии и хабитати; теоретична и практическа подготовка, повишена екологична култура на младежите, придобити ценни знания и умения в теренни дейности и мониторинг на биоразнообразието.

Дейност 5: Проведен тридневен екофорум с участието на 48 души. Презентирани 6 актуални теми. Проведени 3 работилници. Еднодневна екскурзия от центъра за костенурки до с. Емона и обратно с интерпретатори, представящи различни аспекти от биоразнообразието и опазването му; медийно отразяване. Мотивирани местни хора да предлагат екотуристически услуги - повишаване на доходите им, реализирани от туризъм. Сътрудничество с туроператорска фирма;

Дейност 6: Проведена консултативна среща на организациите, управляващи природозащитни центрове с 27 участника. Обменени методики за екологично обучение и обслужване на посетителите в центровете. Поддържан  мейлинг лист и сървър с информационна база (ресурсен център с достъп за членовете на мрежата от ПЦ с възможност за споделяне на информационни, методически и научни материали). Осъществен обмен на доброволци между ФГЧ, СДП Балкани и Зелени Балкани. Създаден Интернет портал на ПЦ в страната с форум и информационна база за екотуристическата инфраструктура. Разработени критериите за членство в мрежата на ПЦ. Отпечатани 100 карти с фигуриращи 32 ПЦ.

 

Контактна информация

Иво Иванчев

8239 с. Баня,  ул. Шипка 10, община Несебър

GSM: 0886 913 916

[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 3
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]