Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Анализите на експерти от организацията набелязаха като общ проблем недостатъчната обществена подкрепа за опазването на биоразнообразието в зоните по Натура 2000 по българското черноморско крайбрежие и недостатъчния капацитет на гражданското общество да оказва влияние върху публичния сектор за прилагането на принципите на устойчивото развитие при опазването на биоразнообразието. Тези проблеми се открояваха в условията на мощна лобистка кампания срещу мрежата Натура 2000, която оформяше отрицателни нагласи в цялото общество. Дори екологичната неправителствена общност, ангажираните представители на медиите и на държавни институции не бяха достатъчно запознати с концепцията за мрежата и стратегията за нея; ограничено бе разнообразието от справочни материали и нямаше значим практически опит за работа с публичния сектор, като почти напълно липсваше междусекторен диалог по проблеми на околната среда и Натура 2000 в частност.

Във връзка с очертаните нужди  и проблеми беше набелязана целевата група на проекта, включваща представители на НПО и медии, независими експерти, както и държавни служители от общински и държавни администрации, отговарящи за дейности, свързани с Натура 2000 като околна среда, туризъм и отдих, енергетика, земеделие, гори и др., както и представители на местни общности и бизнеси.

Практика

Общата цел на проекта беше да осигури обществена подкрепа за опазване на биоразнообразието в зоните по Натура 2000 по крайбрежието чрез засилване на капацитета на гражданското общество да оказва влияние върху публичния сектор в прилагането на устойчиви решения за опазване на околната среда и биоразнообразието, като използва отчасти опита на норвежки експерт.

По отношение на специфичните цели бяха набелязани подобряване на знанията и достъпа до справочни материали за биоразнообразието и Натура 2000 и процеса на въвеждането й; развитие на уменията и опита на гражданските организации и медиите да оказват влияние върху обществото и публичния сектор във връзка с въвеждането на регулативната рамка за Натура 2000, подобряване на ефективността на сътрудничеството и изграждане на партньорства между секторите и поддържане на диалог по устойчиви решения във връзка с местата по Натура 2000 между основни действащи лица в региона, включващи секторите на гражданското общество, властите и бизнеса в сътрудничество с норвежкия експерт.

Проектът постигна набелязаните цели с изпълнението на информационно-образователни и практически дейности, свързани с опазване на биологичното разнообразие и въвеждането на зоните по Натура 2000 по крайбрежието. Дейностите включваха провеждане на два  образователни семинара за неправителствени организации, медии, местни експерти и бизнеси; разработване и публикуване на комплект тематични материали на български експерти и норвежкия участник на информационно-справочен портал с адрес natura.bsnn.org, провеждане на кампания срещу фрагментирането на защитените зони по крайбрежието; подготовка на заинтересованите страни от района на ЗЗ „Босна” с предстоящото изготвяне на план за управление на защитената зона; обмен на експертен опит между секторите на кръгла маса с участие на неправителствени организации, медии и представители на различни власти и организиране на мрежа за продължаване на работа в национален и трансграничен аспект.

Резултати

Осъществените дейности допринесоха в значителна степен  за постигането на общата цел на проекта. В най-общ план започва утвърждаване в общественото съзнание на нагласи за все по-задълбочено и сериозно отношение към опазването на природата и биологичното разнообразие. Наред с това постепенно се засилва влиянието на гражданското общество върху публичния сектор и вземаните от него решения във връзка с околната среда. Общественият и не на последно място медиен натиск оказват положително въздействие върху администрациите. В този контекст нараства обществената подкрепа за Натура 2000 по крайбрежието.

Осъществените дейности постигнаха предвижданите резултати. Затова може да бъде отбелязано, че са подобрени знанията на НПО, медиите и представителите на администрации за опазването на биологичното разнообразие и въвеждането на Натура 2000; че е подобрен достъпът на кръг от експерти и широката общественост до знания и справочни данни за опазване на биоразнообразието и мрежата Натура 2000 по българското черноморско крайбрежие; подобрени са практическите знания и умения на организираната общественост да влияе върху публичния сектор, да изгражда ефективни партньорства и да участва в междусекторно сътрудничество.

 

Контактна информация

Ема Гилева, координатор на проекта

Варна 9000, п.к. 91,  ул. „Д-р Л. Заменхоф” 2, ет. 2

тел.: 052 615856 GSM: 0886 314 515

факс: 052 602 047

bsnn@bsnn.org

www.bsnn.org

Иноватор: ros
Дата на публикация: 10 май 2011
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]