Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
По инициатива на Кмета на Община Троян през 2012 г. бяха изградени квартални съвети на територията на града, кметски съвети във всяко населено място на общината. Бяха подложени на обществено обсъждане всички нормативни документи, които общината разработи и които се подлагаха на обсъждане в Общинския съвет.
С участието и съдействието на кметските, кварталните съвети и консултативните съвети общинската администрация организира публични обсъждания на инфраструктурни, благоустройствени, екологични и други проекти (за паркове, градинки, детски площадки, мостове, гаражи, търговски обекти, застрояване на общински терени и други. Чрез тях се провеждат публични обсъждания на проекти за актове на местната власт и документи на общинската администрация и на Общинския съвет, които касаят всички жители като стратегии, програми и планове за общинско развитие, проекто-бюджета на общината, общински наредби и други. Целта на обсъжданията с гражданите е да бъдат предварително информирани, за да могат да дадат становища и предложения по проектите. С обществените обсъждания и консултации, които проведохме през изминалата година повишихме качеството на проектите и наредбите, които бяха обект на дискусии.
Практика
Доброто управление е пряко обвързано със структурите на гражданското общество. Доброто управление трябва да се търси преди всичко в контекста на жизнената връзка със структурите на гражданското общество, тъй като не става дума за нищо друго, освен за ефективно и ефикасно решаване на социалните проблеми. Принципите на доброто управление на местно ниво акцентират върху необходимостта от демократично и отворено местно самоуправление с широко участие на гражданите и в името на обществения интерес. Подобряването на прозрачността и отчетността на местната власт и капацитета за граждански контрол върху общините са основна част от принципите на доброто управление, произтичащи от документите на Европейския съюз, Съвета на Европа, българския национален омбудсман и омбудсмана на Европейския съюз.
През изминалата 2012 г. на територията на града функционират три квартални съвета. През тази година предстои да се изградят още два, за де се обхванат и останалите части от територията на гр. Троян.
На територията на всяко населено място от общината са изградени кметски съвети. Те имат обща насоченост, изпълнявайки основно посредническа функция, чрез която подпомагат взаимодействието между живущите в съответните квартали и села и общинска администрация.Подпомагат формирането и реализирането на управленската програма за мандат 2011-2015 година. Грижат се за спазване на наредбите касаещиобществения ред и сигурност, околната среда и зелените площи. Дават коструктивни предложения относно подобряване на административните услуги, предоставяни в администрацията. Активно работят за осъществяване на проекти и добри практики, които са за благоустрояване на кварталите и селата. Организират се съвместно събития за съхранение и развитие на техните традиции и културни ценности и др. Кметските и кварталите съвети функционират на доброволен принцип.
С участието и съдействието на кметските, кварталните съвети и консултативните съвети  общинската администрация организира публични обсъждания на инфраструктурни, благоустройствени, екологични и други проекти /за паркове, градинки, детски площадки, мостове, гаражи, търговски обекти, застрояване на общински терени и други/. Чрез тях се провеждат публични обсъждания на проекти за актове на местната власт и документи на общинската администрация и на Общинския съвет, които касаят всички жители като стратегии, програми и планове за общинско развитие, проекто-бюджета на общината, общински наредби и други. Целта на обсъжданията с гражданите е да бъдат предварително информирани, за да могат да дадат становища и предложения по проектите. С обществените обсъждания и консултации, които проведохме през изминалата година повишихме качеството на проектите и наредбите, които бяха обект на дискусии. Използвахме по-широка гама от източници на информация, гледни точки и потенциални решения, които в крайна сметка, подобриха цялостния процес на разработването на нашите предложения. От 22.01.2013 година по предварително изготвен график Кметът на община Троян провежда срещи с населението на кметсвата за отчитане на изпълнението на управленската програма през 2012 година. Събранията протичат при голяма активност. Чрез тези срещи успяхме да осъществим непосредствена връзка с хората от селата. Кмета на Общината Г-жа Донка Михайлова и кметския съвет на съответното село се ангажираха с поставените проблеми, възникващи в селото.
С влизането в сила на Наредбата за издаване на удостоверения от регистъра на населението, през м. август 2012 г. бяха закупени електронни подписи за всички кметства и кметски наместничества на територията на общината. Кметовете и наместниците започнаха да работят с Национална база данни „Население”, като по този начин се облекчи и опрости издаването на удостоверения по гражданско състояние. Община Троян е първата община в областта закупила и внедрила електронните подписи на кметствата и наместничествата.
Бяха инсталирани електронни адреси във всички кметства и наместничества, които се използват за предаване на документи по електронен път, чрез сканирането им от кметствата и наместничествата към администрацията и обратно. По този начин всички кметове и кметски наместници се уведомяват ежедневно за работата на администрацията.
Какви иновативни подходи прилага практиката:
Подобряването на прозрачността и отчетността на местната власт и капацитета за гражданския контрол върху общината са основна част от принципите на доброто управление, които Община Троян е заложила
Принципите на доброто управление на местно ниво акцентират върху необходимостта от демократично и отворено местно самоуправление с широко
Резултати
Изградените квартални и кметски съвети имат обща насоченост, изпълнявайки основно посредническа функция, чрез която подпомагат взаимодействието между живущите в съответните квартали и села и общинска администрация. Подпомагат формирането и реализирането на управленската програма за мандат 2011-2015 година. Грижат се за спазване на наредбите касаещиобществения ред и сигурност, околната среда и зелените площи. Дават коструктивни предложения относно подобряване на административните услуги, предоставяни в администрацията. Активно работят за осъществяване на проекти и добри практики, които са за благоустрояване на кварталите и селата. Организират се съвместно събития за съхранение и развитие на техните традиции и културни ценности и др. Кметските и кварталите съвети функционират на доброволен принцип.
Чрез обсъждането на нормативните актове, изработени от общината, всеки гражданин има възможност да дава мнения, предложения за промени и да следи работата на администрацията.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 16 юли 2013
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]