Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Наследството на територията мотивира за широк кръг от дейности на открито и желание да останем в “плен” на дивата природа, независимо дали се отнася за общи празници, разглеждане на забележителности, разходки, посещения на археологическите обекти или друго.

Мярка 7.1 Напред към наследството-територията Исперих ни обединява е специфична за територията на МИГ Исперих. Разработена е в съответствие с Чл. 11, ал. 1, т. 3 от Наредба 23/18.12.2009 г. на МЗХ. Мярката е насочена към опазване на околната среда, селския пейзаж и местната идентичност и цели постигане на оживление на територията на МИГ Исперих. По мярка 7.1 от Стратегията се дава възможност на сдружения и неправителствени организации да кандидатстват с проектни предложения, чрез които да се възродят стари обичаи, традиции, занаяти. Мярката насърчава също развитието на нови продукти и услуги, изследвания на територията и популяризиране на нови технологии, опазване на природното наследство. Проектите, създадени по тази мярка, са насочени най-вече към младите хора, които се включват в тях като: членове на проектния екип, организатори на дейностите, доброволци, участници в различни инициативи и събития.

Практика

Проекти, които се изпълняват по мярката към настоящия момент:

1.      Активни младежи – чисто село, подаден от СНЦ НЧ “Пробуда 1928”  с. Лъвино. Основни инициатори и движещи лица на проекта са неформална група младежи младежка еко група“, които планират организирането на акция за почистване на селото. Те предвиждат провеждане на информационна кампания, велопоход и маркиране на маршрут, включващ 28 тракийски могили, които се намират в землището на селото. Очаква се около 140 доброволци да вземат участие в почистване на определените места.

2.      Полети с мен”, подаден от СНЦ НЧ „Съзнание 1891“ гр. Исперих. Проектът е насочен към развитие на екологична култура и популяризиране на защитените птици в района на НАТУРА 2000. Непосредствената цел на проекта е да включи деца, младежи и възрастни в организация и провеждането на фестивал на хвърчилата в Сборяново, като форма за развитие на познанията им и осъзнаване на значението на опазването птиците на територията на защитена зона Лудогорие по Натура 2000. В рамките на широка информационна кампания ще се съберат материали и ще се изработят 4 информационни табла, които ще се се включат в „пътуваща изложба“ в училищата на общината, и 2 листовки за птиците в защитена зона Лудогорие по Натура 2000. Доброволци ще бъдат обучени как се правят хвърчила. След това те ще помогнат на всеки, който иска, да направи свое хвърчило. Сред младите идеята за такова събитие вече има голяма популярност.

3.       Крилатото богатство на Сборяново подаден от СНЦ ”ИСПЕРИХ-ЕКО”. Целта на проекта е да подкрепи местната общност в усилията й за повишаване интереса към опазване на природното наследство в Историко-археологическия резерват “Сборяново” чрез насърчаване включването на младежи. Първата Младежка природозащитна експедиция на територията на община Исперих ще бъде посветена на проучване, опазване и популяризиране на птиците, обитаващи територията на ИАР “Сборяново като част от защитена зона “Лудогорие”. Младежите ще участват в теоретико-практически занятия  и младежки дискусионен форум на тема: ”Сборяново - уютен дом за крилати обитатели”. Те не само ще демонстрират наученото, но и ще запалят искрата на доброволчеството чрез идеята: “младежи обучават младежи”. В резултат на проекта 20 младежи, подкрепени от доброволци - техни приятели и съмишленици, членове на семействата им и на кандидатстващата организация, както и специалисти - орнитолози, ще поставят 20 бр. къщички за диви птици в резервата Сборяново. Факт е и първото заснето видео от живота на семейство синигери: https://www.facebook.com/photo.php?v=704240066281676&l=8351443198874986717.

4.      Да запазим нашата култура”, подаден от СНЦ “Читалище “Рома - Вазово - 2007” –  с. Вазово. Проектът цели насърчаване съхраняването на местната кутура, традиции и обичаи, характерни за жителите на с. Вазово, чрез разширяване дейността на Читалище Рома Вазово. Основни инициатори и движещи лица за проекта са група младежи, които ще създадат танцова и музикална група към читалището, която да пресъздава традиционни за етносите в селото и региона обичаи.

5.      Коневска кошница”, подаден от Народно читалище Нов живот 1940”, с. Конево. Проектът цели оживяване, опазване и популяризиране на автентични местни традиции, обичаи и занаяти на добруджанците от с. Конево. В рамките на проекта ще се проучи, издири, документира и възстанови забравен и непрактикуван вече местен занаят – кошничарство и плетене на дворски плет от лозина. В рамките на проекта ще се създаде етнографска кошничарска работилница, ще се организират две изложби (в село Конево и гр. Исперих) и две демонстрации на занаята и обичаите на местни празници на територията на МИГ - Исперих. В проекта ще бъдат включени 25 младежи от град Исперих и групата за автентичен местен фолклор от село Конево.

6.      Свидетелства от миналото – мост към настоящето”, подаден от Сдружение с нестопанска цел “Хелис”. Проектът цели да допринесе за повишаване на обществения интерес към опазването, популяризирането и развитието на местното културно-историческо наследство на територията на Историко-археологически резерват „Сборяново” чрез средствата на модерните технологии и Интернет. Осем младежи от горния курс на училищата в гр. Исперих ще се включат в проекта и ще работят с „бук-скенер“. Публикации от архивни местни и национални печатни издания за богатото археологическо и културно наследство на древните траки и откритията в ИАР„Сборяново” ще бъдат преработени от печат в цифров формат и ще станат достъпни чрез интернет. За своята подготовка по история ученици и студенти от страната ще могат свободно да ползват нужната им информация.

7.      “Електрическа мобилност за Исперих”, подаден от СНЦ „Електромобили за регионите - Исперих”. Проектът има за цел да повиши нивото на информираност за новите транспортни технологии и конкретно ползите от електрическите превозни средства за опазване на природата, културното наследство и здравето на хората от територията на МИГ Исперих.

Проектът е иновативен за територията и за Програма ЛИДЕР в България. Насочен е към младите хора от територията на МИГ Исперих. Цели развитие на екологична култура и новаторски дух в търсене на решения за опазване и популяризиране на местното наследство. Проектът предвижда създаване на кръжок от приятели на електромобилите“ с 18 младежи, които ще бъдат включени в неформални способи за предаване на знания. Те ще участват в: сглобяване на мини модели на електромобили, учебен практикум в района на ИАР „Сборяново”, „Тест Драйв“ - демонстрации за работата на електрическо превозно средство. На заключителен форум участниците в проекта ще представят в разработени от тях презентации резултатите от учебния практикум. Очакваме около 500 жители на общността да се включат в 6 демонстрационни дни, като 60 от тях пряко ще участват в сглобяване на мини модели на електроавтомобили. В рамките на две информационни кампании ще се популяризират ползите от електрическите превозни средства и насърчи тяхното възприемане като средство за подобряване качеството на живот и опазване на околната среда в региона. Непреки ползватели на проекта ще бъдат повече от 1000 жители на община Исперих, които ще повишат своята информираност относно ползите от електрическата мобилност, като едно от модерните решения за опазване на здравето и околната среда и начин за създаване на модерен и привлекателен облик на територията Исперих.

8.      “На мегдана, на алая – селски празник хората сближава”, подаден от Народно Читалище ,,Пробуда 1927” с. Китанчево. Проектът има за цел да възстанови селския събор в селото, като въвлече в неговата подготовка не само младежи, но и хора от различни етноси, които живеят в селото и носят своите традиции. Проектът предвижда да се създаде музикална школа и танцов състав към читалището, да се проучи историята на празника, чията традиция е прекъсната преди повече от 35 години, да се създаде комитет за подготовка на селския събор и се проведе самият празник.

Резултати

Изключителната атрактивност на мярката беше причина за малко повече от две години (от 2012 г. до февруари 2014 г.) да бъдат създадени нови 5 нестопански организации, регистрирани на територията на МИГ Исперих, които успешно кандидатстваха със свои проекти съм Стратегията.

Подадените проекти по мярката са 15. В ДФ Земеделие - РА София са представени 13 проекта на обща стойност 166 240,09 лв. Договорени към месец май 2014 г. са 8 проекта.

Повече за проектите прочетете на страницата на НСМ:

http://bit.ly/1gh4Ui6

http://leaderisperih.eu/

Иноватор: ros
Дата на публикация: 12 май 2014
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]