Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Целите и задачите на Народно читалище „Напредък – 1903 г.” са да създава, опазва и разпространява духовните ценности, да развива творческите способности, да задоволява културните потребности и интереси на населението, да развива и обогатява социалната и образователна дейност в село Петокладенци и да осигурява достъп до информация.

Читалищното настоятелство се стреми да съживи интересът на хората, особено на децата и младежите, към читалищната дейност. Организират се празници и тържества, чиято цел е поне малко да променят ежедневието и да върнат усмивките и вярата на хората.

От читалището споделят, че "за съжаление хората в селото стават все по-малко, няма училище и детска градина, останало е само читалището. Децата учат в близките градове и вече са наши гости само през ваканциите. Затова пък нашето желание и идея е ваканциите на село да са изпълнени с много смях, игри и забавления, с една дума – да са незабравими! По време на пролетните и летните ваканции отваряме широко врати за нашите малки приятели. Заедно със секретаря на читалището децата четат, рисуват, моделират, излизат сред природата, а понякога просто си говорят. Тук намират нови приятели, сами дават идеи за нови занимания, забавляват се. Чести участници в нашите програми са именно децата от селото. Така най-малките стават част от нещо по-голямо – учат се да работят заедно, радват се на собствените си изяви пред публика, а така стават по-смели и по-уверени в себе си."

Практика
Пример за заниманията на читалището са празненството на 24 юни 2013г., Еньовден, Денят на народните будители (в който са чествани 110 години от основаването на читалището през 2013г.), пролетните и летни ваканции на децата и много други. Читалищното настоятелство заедно с малките самодейци организират празник за хората от Петокладенци и правят голям венец, под който всеки гост да минава за здраве. Също така свиват китки от билки, които раздават, докато разказват за традициите и вярванията, свързани с този ден и поднасят чаша билков чай.

"Когато организираме празник, селото ни сякаш оживява, а малките участници се чувстват съпричастни, научават се да поемат отговорност, стават по-уверени." По време на ваканциите, секретарят на читалището заедно с децата, организира занимания, които да са интересни и забавни, а резултатът от тях – едни щастливи и усмихнати деца и спокойни родители.

"Финансирането на нашите занимания става от бюджета на читалището, колкото и малък да е той, а много често не ни струват нищо – влагаме подръчни материали и въображение, излизаме на разходка сред природата, с книга в ръка." казва г-жа Бистра Гаврилова от читалището.

Резултати
Читалището поддържа жив духа на село без училище, като превръща детските ваканции в незабравими изживявания.
Иноватор: ros
Дата на публикация: 20 юни 2014
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]