Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Целта на въвеждането на мобилни мандри на българския пазар е чрез тях малките ферми и сдружения да могат да излязат директно на пазара с продукцията си, обяснява проф. Тодоров. По този начин се възродява старата българска практика, при която животните се изкарват на високопланинските пасища, а млечните продукти се произвеждат на място.

"Така сиренето и кашкавалът ще се получават от най-хубавото ни мляко, добито само от паша", коментира още той. Гаранция за качеството на млечните продукти е, че те ще се преработват до два часа след издояването на животните.

Подвижните мандри отдавна са практика в редица европейски страни като Дания и Швеция. Чрез тях се пести транспорт на суровината, енергия и се произвеждат традиционни млечни продукти, типични за региона.

Разработените съоръжения са оборудвани с подходяща техника, която отговаря на всички хигиенни изисквания.

Практика
Капацитетът на мобилните мандри позволява обработването на от 250 до 1000 литра мляко за един цикъл, който трае три часа. Суровината се събира два пъти - сутрин и вечер и веднага може да бъде подложена на съответната обработка (да се кваси, сири или охлажда).<[> По този начин малките ферми, които в България наброяват около 30 000, ще отговорят на европейските директиви и изисквания за качество на млякото, а планинското животновъдство - съхранено.
Резултати
Мобилните мандри могат да върнат традиционното българското сирене и кашкавал на трапезата ни, а фермерите от предпланинските и планински райони да увеличат доходите си и да излязат "на светло".
Иноватор: ros
Дата на публикация: 28 октомври 2014
Номинации: 9
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]