Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

От месец януари 2012 г. Дирекцията на ПП "Шуменско плато" стартира изпълнение на дейностите по проект "Природен парк "Шуменско плато - европейски парк за бъдещето". Той е финансиран от Европейският фонд за регионално развитие на Европейския Съюз и от държавния бюджет на Република България чрез Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.". Стойността на проекта е 709 610 лв., от които европейското съфинансиране е 590 674 лв., а националното 118 936 лв.

Обща цел:

Постигане на благоприятен природозащитен статус на целеви за опазване типове местообитания и местообитания на видове, чрез изпълнение на дейности по прилагане на Плана за управление на ПП "Шуменско плато".

Специфични цели:

-        Площно и структурно възстановяване и поддържане на целеви типове природни местообитания.

-        Опазване на местообитанията на целеви растителни и животински видове чрез консервационни дейности, ориентирани към заплахите за отделните видове.

-        Опазване на биологичното разнообразие, чрез създаване на необходима инфраструктура за информация, интерпретация, образование, насочване и контролиране на посетителите.

Практика

-        Управление на проекта. Управлението на проекта има за цел да гарантира постигане на набелязаните цели и резултати в предвидената времева рамка и успешно изпълнение на всички проектни дейности.

-        Опазване, поддържане и възстановяване на горски, тревни и храстови местообитания чрез постигане на благоприятен природозащитен статус на територията на ПП „Шуменско плато”. Ще бъде постигнато чрез прилагане на комплекс от лесовъдски мероприятия, насочени към поддържане и възстановяване на следните типове горски местообитания : термофилни букови гори (Cephalanthero-Fagion), Панонски гори с Quercus petrea и Carpinus betulus, Панонски гори с Quercus pubescens, полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик (Festuco-Brometalia), низинни сенокосни ливади (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis).

-        Подготовка и изграждане на 3 тематични маршрути:

- Тематичен маршрут "Дендрологична пътека" – за запознаване посетителите на парка с характерни, редки и интересни дървесни видове.

- Тематичен маршрут "Карст под защита - дар за поколенията" – за представяне на подземни и повърхностни карстови форми и съпътстващите ги флора и фауна.

- Тематичен маршрут "Флористична пътека" - за представяне на защитени и лечебни растения.

-        Изготвяне и реализиране на проект за трансформиране на осветителни тела в публичните обекти на територията на парка, с цел опазване на целеви видове. Изпълнението на дейността предвижда трансформиране на част от осветителните тела в публичните обекти на парка с цел намаляване антропогенния ефект върху консервационно значими видове нощни насекоми.

-        Проектиране и изготвяне на подробен устройствен план (ПУП) за изграждане на информационен център на ПП "Шуменско плато".

-        Изграждане на Информационен център на Природния парк. В м. "Кьошковете" ще се изгради информационен център на ПП "Шуменско плато" като многоцелева информационна и образователна база за целогодишни дейности с посетителите на парка и обществеността.

-        Дейности за информираност и публичност на проекта – насочени са към повишаване на обществената осведоменост относно целите, изпълнението и резултатите от проекта и финансовата подкрепа на ЕС за проекта. Предвиждат се 3 пресконференции през различните етапи, публикуване и разпространение на информационни материали, поддържане на рубрика към уеб сайта на парка и използване на рекламни материали с отличителните знаци на ЕС.

-        Одит на проекта – цели установяване целесъобразността на извършените разходи по проекта.

 

Резултати

Сред извършените дейности са залесяване с над 81 000 фиданки, изграждане на три тематични туристически маршрута и подмяна на 30 осветителни тела с такива, които не привличат насекоми. По проекта е изграден и Информационен център от 300 кв. метра в парк „Кьошкове".

Предстои изграждане на втори етаж на Информационния център в „Кьошковете" по друг проект, изграждане на сграда, в която да бъде поставен телескоп на мястото на сегашния летен информационен център на Шуменското плато. Предвидено е още изграждане на конюшна за преходи с кон по платото, в близост до хижа „Букаците" и подобряване на пещера „Бисерна", която ще стане отворена за посещения на туристи.


Ръководител на проекта - Светла Колева

   За контакти: тел.054/ 800 765054/ 800 765

   e-mail:[email protected]

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 декември 2014
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]