Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Политиката за управление на отпадъците в България се прилага на местно ниво чрез общински програми и чрез такса "Битови отпадъци", която в настоящата си форма не стимулира намляване на количествата образувани отпадъци. За устойчиво управление на отпадъците са необходими по-голяма прозрачност и нови подходи в калкулирането на таксите и методите за събиране и третиране на отпадъци. С въвеждането в експлоатация на нови съоръжения за третиране на отпадъци и законодателните промени все поече се налага да се търсят нови подходи за по-ефективно включване на обществеността във формирането на политики и в усилията за намаляване на количествата генерирани отпадъци и увеличаване на повторната употреба, разделното събиране и рециклирането им.
Практика
Целта на проекта е да постави основите на иновативни механизми за активно гражданско участие в процеса на вземане на решения относно управлението на отпадъците на местно ниво и стимулиране на дебат относно социално справедливото разпределение на разходите за обществените услуги по управление на отпадъците.

Прилагайки подхода "Нулеви отпадъци", който подчертава необходимостта от видимост, прозрачност и демокрация при управлението на отпадъците, проектът осигурява софтуерно решение, позволяващо обществен достъп до информация относно дейностите и разходите за управление на отпадъците на местно ниво. Членовете на мрежата "Нулеви отпадъци" са обучени да провеждат обществени информационни кампании, да извършват ефективно наблюдение над общинските системи за управление на отпадъците и да мобилизират местните общности за по-устойчиво управление на отпадъците. Новосъздадената мрежа изготви предложение за промяна в законодателството с цел осигуряване на пълна прозрачност в процеса на вземане на решения относно моделите за управление на отпадъците. Проектът предложи нов социално справедлив модел за определяне на такса "Битови отпадъци", който да насърчи намаляването, разделното събиране и рециклирането на отпадъците.

Основна целева група на проекта са местни и национални НПО, занимаващи се с проблемите на околната среда и най-вече управлението на отпадъците. Основни участници са и местните администрации, както и релевантните национални и регионални институции. Ползите от проекта достигат и до широката общественост, тъй като дейностите ще помогнат за подобряване на системата за управление на отпадъците и на национално ниво.

Проектът се изпълнява на територията на цялата страна, в зависимост от заявките за участие на организациите-членове на бъдещата мрежа "Нулеви отпадъци". Въз основа на идентифицирани нужди, дейностите могат да започнат пилотно на територията на общини: Благоевград, Пловдив, Бургас, Добрич, Търговище, Враца, Ямбол, Сливен и Нова Загора.

Резултати
Модул за обществен достъп вижте

ТУК

Иноватор: ros
Дата на публикация: 01 юни 2015
Номинации: 2
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]