Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Въпреки че съществуват нормативни актове, предоставящи възможности за различни форми за участие на НПО в разработването и изпълнението на политики на национално и регионално ниво, повечето организации предоставят предимно услуги в социалната сфера, а далеч по-малко се занимават със застъпничество.

Проектът цели да допринесе за овластяване на уязвимите групи от Пловдив и региона чрез създаване на условия за поставяне на важни проблеми и предприемане на подходящи действия за тяхното разрешаване. В края на проекта очакваме за повлияем за повишаване на капацитета на НПО в област Пловдив за застъпничество и гражданско наблюдение, насочени към подкрепа на каузи като позитивна промяна и включване на уязвимите групи в местното планиране, програмиране и изпълнение.

Проектът работи за създаване на механизъм за партньорство на местно ниво между НПО, които работят за каузите на социалното включване на уязвимите групи.

Практика
Целевите групи на дейностите и ползватели на резултатите от проекта са представители на ромския етнос, на хора с увреждания, на НПО, работещи в сферата на подкрепа на уязвимите групи и административни структури.

Активностите, заложени в проекта надграждат компетеностите и подходите на уязвимите групи, включително роми, да поставят публично свои проблеми, и тези на общностите, които представляват, и активират мотивацията им за прилагане на политики за намаляване на социалните и икономически различия.

- Семинар „Добри практики за участието на гражданите при формиране на местни политики„ предоставя на целевите НПО от Куклен, Перущица, Асеновград и Пловдив, а чрез тях – на голям брой други социални актьори, информация за провеждането на ефективен консултативен процес на европейско ниво между институциите и структурите на гражданското общество, в частност - по политиките на социалното включване и закрилата на малцинства и уязвими групи.

- Обучение за обучители за овластяване на уязвими групи допринася за развиване на индивидуалния капацитет на представители на целевите НПО с оглед активното участие в своите общностти, като надгражда знания, умения и опит за участие в процесите на вземане на решения и формиране на политики.

- Организационно консултиране изцяло съдейства за повишаване капацитета на НПО, работещи в сферата на социалното включване на малцинства и уязвими групи, като подпомага активизиране на дейността им за взаимодействието между уязвимите групи и гражданските организации.

- Провеждане на обучение за работа с уеб сайт подготвя представители на целевите НПО за работа с интернет платформа за обмен на информация и съвместни дейности за социално включване и овластяване на уязвими групи. Така ще се представи по атрактивен начин информация относно партньорството между граждански структури по процеса на овластяване на уязвими групи и правенето на политики, както и за ролята на ФМ на ЕИП и доброто управление.

- Конференция „Партньорство за овластяване ” подпомага целевите НПО за идентифициране сферите на общите си интереси и въз основа на тях да се очертае общ дневен ред за застъпничество след приключване на проекта. Задачата е да се подпомогне процеса на включване на гражданите и заинтересованите страни в планирането и програмирането на устойчивото местно развитие.

Резултати
В резултат на изпълнените дейности по проекта е повишен капацитетът на 12 НПО, а чрез тях – на 166 други представители на НПО за партниране с институциите при планирането, прилагането, наблюдението и оценката на политиките в сферата на социалното включване на малцинства и уязвими групи.

Повече от 20 представители на уязвимите групи, включително роми са с повишени знания и придобити умения да излъчват информация и послания към обществото относно действията си по проблемите на социалното включване на уязвими групи.

Повиши се капацитетът на участниците да партнират помежду си, да формират мотивация (поотделно и помежду си) за обединяване на усилията по общи каузи, за взаимно допълване на експертизата и ефективен начин за постигане на по-координирано и компетентно участие по текущите и планираните политики.

Участващите организации подобриха организационния си капацитет за планиране, финансиране и реализиране на проектни инициативи.

http://www.centerbg.org/images/stories/NF_Resume.pdf

Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 септември 2015
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]