Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В периода 29 март 1 април 2004 г. българска делегация, водена от заместник министъра на регионалното развитие и благоустройството Хасан Хасан, бе на работно посещение в Р Турция. В резултат на това на 31 март 2004 бе подписан протокол за одобрение на Съвместния програмен документ по ФАР-Трансгранично сътрудничество между двете страни.

До този момент България успешно развива ТГС с Гърция и Румъния, като за целта в пограничните територии съществуват еврорегионални обединения. Все още по обективни причини не е създаден еврорегион между Р България и Р Турция необходимо условие за успешната реализация на съвместни проекти между двете страни.

Административните единици от двете страни на границата отдавна изразяват обща воля за създаване на еврорегионално обединение, като същевременно в наличие са традиционно добрите контакти между администрацията и населението от пограничните райони. По време на тържествата за честване на Деня на Европа в Община Елхово, на Тържествена сесия на Общински съвет-Елхово бе взето решение за учредяване на Еврорегион между Р България и Р Турция с център гр. Елхово. В проведените предварителни срещи между местните власти на двете държави се постигна взаимно съгласие за създаване на Асоциации на погранични общини от Р България и Р Турция, а в последствие и на Еврорегион.

Община Елхово има дългогодишно сътрудничество с Община Лалапаша и поддържа контакти с Община Одрин, Р Турция от 1999 г.

Практика

На 28.05.2004 г. в гр. Елхово бе проведена среща, на която бяха поканени кметове и представители от общините Елхово, Болярово, Средец и Тополовград, за обсъждане инициирането на гранична Асоциация на българските общини за трансгранично сътрудничество.

Община Елхово кандидатства с проект Заедно в Европа - Развитие на трансграничното сътрудничество между Р България и Р Турция чрез създаване на условия за учредяване на еврорегион между двете страни , финансиран по Правителствената Комуникационна стратегия за присъединяване на България към Европейския съюз на МВнР . В периода ноември декември 2004 г. по проекта се проведоха следните мероприятия: 1. Кръгла маса по проблемите на региона, обхващащ общините, граничещи с Р Турция, и предимствата за развитие при учредяване на Еврорегион с Р Турция, с участие на кметове, общински съветници и специалисти от общините учредителки.

2. Семинар на тема Възможности за финансиране на граничния регион с Р Турция чрез програмите за трансгранично сътрудничество и чрез Еврорегион , в резултат на който у присъстващите се формира разбиране за разработването на проекти в контекста на цялостния проектен цикъл. 3. Конференция на тема Развитие на крайграничните региони на Р България и Р Турция възможности и перспективи , на която присъстваха от българска страна представители на Областна администрация - Ямбол, общински администрации Елхово, Болярово, Средец и Тополовград, медии и др.; и от турска страна представители на общините Одрин, Къркларели, Лалапаша, Кешан и Бабаески. Участниците изслушаха лекции на тема: Трансграничното сътрудничество - предизвикателства и перспективи пред местните власти, Еврорегионите - модели за развитие, Предприсъединителните и Структурни фондове на ЕС - възможности за финансиране. В хода на дискусията представителите от турска страна проявиха интерес към начините на финансиране на Еврорегионите, вида и размера на членския внос, структурата на тези организации, начините на формиране на бюджета на асоциациите за местно развитие, предимствата от членуването в Еврорегиона.

Изработените дипляни, плакати, широкото отразяване на дейностите в местните и регионални медии провокираха обществената активност и интерес към ЕС и процесите на българската евроинтеграция, към задълбочаването и укрепването на сътрудничеството между жителите на крайграничните общини.

Резултати

В резултат на проведената кръгла маса през ноември 2004 г. в гр. Елхово по проблемите на региона, обхващащ общините, граничещи с Р Турция, и предимствата за развитие при учредяване на Еврорегион с Р Турция с участие на кметове, общински съветници и специалисти от крайграничните общини, се учреди Асоциация за местно развитие Странджа с център гр. Елхово, която е в процес на регистрация. Основните й цели са да насърчава, подпомага и координира трансграничното и местно сътрудничество между членовете на Асоциацията, от една страна, и неправителствените организации, общините, бизнес асоциациите и медиите, от друга; да работи за учредяване на Еврорегион Странджа между пограничните общини на Р България и Р Турция; трансгранично и регионално сътрудничество в областта на опазване на околната среда, здравеопазването, културата, борбата със стихийните бедствия, спорта, младежките проблеми, образованието и професионалната квалификация.

От страна на Р Турция вече има регистрирана такава Асоциация с център гр. Одрин, която включва крайгранични общини от областите Одрин и Къркларели.

Прикачени файлове:
konf_4.jpg
konf_3.jpg
konf.jpg
konf_1.jpg
konf_2.jpg
Иноватор: Венета Димитрова
Дата на публикация: 14 април 2005
Номинации: 0
Венета Димитрова
заместник кмет
Елхово - 8700
ул. "Търговска" 13
Tel:0478/ 88004
Fax:0478/ 88034

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]