Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В района на Златоград все още са живи спомените за връзките и традициите с населението от другата страна на границата. Много хора са търсили препитание в беломорския край, което дава своя отпечатък в народните песни и предания. Десетилетия наред тези връзки - роднински, приятелски, икономически - бяха прекъснати. Сега новите условия на живот отново дават възможност на хората от двете страни на границата да ги преоткрият, като се наблегне не само на бизнеса, но и на междукултурното общуване. След установяването на трайни взаимоотношения между Златоград и Хрисуполис в областта на местното самоуправление и бизнеса, станаха осезаеми нуждите на жителите и на двата града да се задълбочат тези връзки и в сферата на културния обмен. Така се роди идеята да се създаде за първи път в Златоград Културен клуб, който да възобнови и развие общуване в областта на културата между двете общини.

Практика

Златоград е най-южният български град, разположен на българо-гръцката граница. Стремежът да се опознае начина на живот на съседния народ доведе до подписване на Протокол за побратимяване на двата златни града: Златоград и Хрисуполис (в превод на български Златоград). Усъвършенстването на взаимоотношенията ни в областта на културния обмен се възпрепятства от липсата на адекватна институция. Проектът е насочен към подобряване трансграничното сътрудничество на местно равнище, като, от една страна, обедини в културен клуб усилията на три сектора на публичната власт (държавен, неправителствен и частен) за разширяване на общуването между двата народа, а от друга - предизвика интереса на подрастващите към културното наследство на съседния народ.

Целевите групи по проекта обхващат 15 желаещи да учредят Културния клуб и по 15 ученика от Златоград и Хрисуполис на 16-17 години, желаещи да изучават фолклорното наследство на двата района. Косвените бенефициенти са жителите на двете побратимени общини.

За изпълнение целите на проекта бяха реализирани следните дейности: а) Формиране на Културен клуб "Европа"; б) Изработване на медийни продукти - два видеофилма по 40 минути и едно DVD за Златоград и Хрисуполис; в) Изработване на рекламни продукти (рекламно списание, туристическа карта и културен календар) за Златоград и Хрисуполис; г) Създаване и поддържане на Интернет-страница за културните взаимоотношения между Златоград и Хрисуполис; д) Обучение на гръцка група на традиционни български хора; е) Обучение на българска група по традиционни гръцки хора; ж) Участие на българската група в празнични прояви и съвместен концерт в Хрисуполис; з) Участие в празнични прояви и съвместен концерт в Златоград; и) Двустранно информиране на гръцката и българската общественост; к) Презентация на филмите за Златоград и Хрисуполис.

Сдружение Регионален образователен център 21 е водеща организация, партньори са Община Златоград, Община Хрисуполис РГърция, Културен клуб на траките в Хрисуполис, Образцово народно читалище "Просвета" град Златоград и Регионална кабелна телевизия "САТ-ТМ". Проектът се реализира в рамките на ПРОЕКТ Трансгранично сътрудничество България-Гърция по Програма ФАР на ЕС с договарящ орган Министерството на регионалното развитие и благоустройството, в периода 01.12.2003 - 30.10.2004 г.

Резултати

- Проектът предостави възможност на фолклорните групи от двете общини да се реализират не само на местно ниво, но и в чужбина. Усъвършенстваха се "фолклорните умения" на танцовите групи от Златоград и Хрисуполис, изучавайки танците на съседния народ, което, от своя страна, повиши интереса на широк кръг хора към фолклора и културата на съответния регион.

- Предизвикването на интерес сред обществеността към това, което представят танцовите групи, повиши самочувствието на танцьори те, които могат да покажат нещо по-различно, атрактивно и красиво.

- Културният клуб даде възможност на своите членове за трайно установяване на близко сътрудничество с гръцката община в различни сфери на обществения живот.

- Видеофилмите, рекламните продукти и др. засили ха контакта между жителите на двете общини . Повиши се осведомеността им в сферата на културните събития в двете общини.

Иноватор: Лиляна Андреева
Дата на публикация: 15 април 2005
Номинации: 0
Лиляна Андреева
директор на Общински детски комплекс
Златоград - 4980
ул. Евгения Качилова 2
Tel:0898537368
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]