Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Югозападният район на България е характерен с богатото си биологично разнообразие и защитени природни зони. Необходима е по-голяма информираност на местната общност относно значението на тези природни ресурси, както и повече работа с деца и младежи, свързана с екологичното образование и опазването на околната среда. 
Целите на проекта са: 
- информиране на местната общност относно значението на природните ресурси в региона, както и необходимостта от тяхното опазване и устойчиво усвояване; 
- по-голяма разпознаваемост и признание на „Училището за природа” сред местните образователни институции посредством активно промотиране в училищата в региона. 
Основните резултати, които очакваме да постигнем са:
- инфо-срещи в 9 училища в региона, както и инфо-срещи в рамките на местната общност;
- участие в местни и национални промоционални кампании;
- изготвянето на инфо-образователен комплект от материали, достъпен за посетителите на „Училището за природа”.

 

Практика
сновната и специфичната цел на проекта бяха постигнати в голяма степен, като успешното му изпълнение донесе нов престиж за Училището като основен инициатор на обучения за природоопазване и екология за деца и младежи. Организацията събра ползотворни контакти на територията на четирите общини и вече има пряка връзка с местните общности, които до момента на изпълнение на проекта бяха незапознати с дейността и задачите на Училището за природа. Връзките с местните общности и с представители на местната власт допринесоха за развитието на капацитета на екипа да организира събития и да влияе на процесите, свързани с опазването на природата на територията на четирите общини в района.
Целевите групи взеха пряко участие в проекта - учениците получиха основа за продължаващо екологично възпитание, а местните общности научиха за Училището и неговите дейности и възможности, както и ролята му за поддържане на знанията за устойчивия начин на живот, и предаване на знания за устойчиви природосъобразни практики, развиване на екологичен, селски и устойчив туризъм.
Посещенията на ученици допринесоха за повишаване на капацитета на „Училище за природата” в следните посоки: повишаване на познаваемостта на организацията в региона и увеличаване на капацитета и опита за работа с целевите си групи; увеличаване на влиянието на организацията в района, по въпросите, свързани с природозащита, екологичното образование, устойчив поминък и туризъм.
Основните методи и инструменти, които бяха приложени за постигане на целите и резултатите, са разработването на информационни пакети за ученици, използване експертизата и знанията на наетите експерти, добри контакти с местните власти, комуникация с местни медии. Проектът беше необходим за по-доброто позициониране на Училището в региона и сред местните общности като модел на знания и умения и разпространител на идеите за устойчиво развитие и опазване на околната среда, разпознаването му като двигател за разпространение на практики за устойчив начин на живот, както и за подобряване на взаимодействието с местната общност за опазване на природните ресурси в региона и за балансирано развитие и устойчиво използване на местните природни ресурси.
По линия на целевите групи, проектът намери устойчивост чрез създаването на мрежа от доброволци, които да се превърнат в човешкия ресурс на Училището и да могат да помагат при функционирането му.
Не на последно място от важно значение са и отпечатаните информационно-образователни материали, както и участието в местните събития.

Резултати
Проектът и дейностите по него са замислени така, че организацията да може да ги изпълнява и след приключване на проектното финансиране. В резултат на проведените дейности има заявен интерес от 1 ОУ Сандански за провеждане на Зелено училище през лятото на 2015 г.

Интернет страница на проекта:
http://vlahi.org/article/project/bg-05371/
Иноватор: ros
Дата на публикация: 08 юни 2016
Номинации: 0
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]